Strana 1 z 9
- GIGABYTE RX 6800 XT GAMING OC
– TEST a RECENZE výkonné a tiché grafické karty
AMD se nová generace Radeon grafik řady RX 6000 s architekturou RDNA 2, opravdu povedla. A to zdaleka ještě neukázala všechno, co dokáže, protože hry nové generace pořádně využívající RDNA2 architekturu, jsou teprve na cestě. Jedná se ovšem jednoznačně o návrat AMD až na samotný grafický vrchol. Tedy něco, co jsme zde mnoho let neměli.
Už referenční verze Radeon karet RX 6800, 6800XT a 6900XT, se AMD neobvykle povedly, když změnila roky kritizované, sice z mnoha hledisek funkční, ale prostě hlučné chlazení typu blower, které dříve referenční výkonné grafiky AMD měly. Nové Radeony ovšem mají moderní masivní chlazení hned s trojicí ventilátorů, které je velmi tiché. Tak tiché, že si mnozí klademe otázku, jak moc se dokáží tradiční výrobci nereferenčních edic odlišit.
Dnes si na tuhle otázku částečně odpovíme, protože už nějakou dobu si v redakci hrajeme s jednou z prvních nereferenčních karet v rámci RX 6000 série, která se vůbec na trh dostala.
- GIGABYTE RX 6800 XT GAMING OC 16GB
Tohle je základní nereferenční edice přímo od společnosti Gigabyte. Má nové PCB a celý chladič přímo navržené a vyrobené od tohoto výrobce. Jde o základní edici ze série „GAMING“, nad ní je pak ještě okázalejší série „AORUS“. Ve své podstatě by tohle měl být základní model společnosti Gigabyte. Měl by tedy být za normálních okolností poměrně blízko oficiální doporučené ceně daného referenčního modelu.
Karta samotná je založena na specifikaci RX 6800 XT, tedy prostřední variantě z nových „VELKÝCH NAVI“ karet. To znamená 4608 aktivních výpočetních jednotek z celkových 5120, které najdeme na modelu RX 6900 XT, jež mimochodem Gigabyte také nabídne v tomhle nereferenčním provedení série GAMING.
Karta má dále 72CU a to znamená i 72 Ray Tracing jednotek. Paměťová sběrnice má 256-bit a karta nese 16GB GDDR6 paměti. Specialitou grafického jádra NAVI 21 je pak velká superrychlá 128MB Infinity Cache.
Pokud jde o takty. Ty jsou velmi vysoké, což byl jeden z cílových designů herní grafické architektury RDNA 2. Už reference běhá na 2015MHz v základu a 2250MHz v boostu. Gigabyte s o něco masivnějším chlazením své karty, to posunulo u testované „GAMING OC“ edice na 2285MHz v boostu. Tedy malý skok. Reálně však stejně jako reference, běhají tyhle nové Radeon karty rychleji než je inzerováno. Běžně přes 2300MHz. Je to proto, že karty mají sice uváděné oficiálně TDP (TGB) 300W, v praxi ve hrách této hodnoty ale nedosahují, takže mohou boostovat o něco výše. Samozřejmě ta skutečná frekvence se ale může lišit kus od kusu.
Gigabyte svou GAMING OC edici osadilo přepínatelným duálním BIOSEm mezi OC a SILENT režimem. Velký pasiv s mohutnými heatpipe je chlazený dvojicí protiběžných ventilátorů. Karta má i backplate. Nechybí malé RGB podsvícené logo na boku karty.
Podívejme se na ni dnes podrobněji. Samozřejmě nebude chybět ani výkonové srovnání s dalšími kartami. Tak, pojďme na to …
|