Strana 1 z 4
- Gigabyte UD1000GM PG5 1000W – TEST a RECENZE
moderního zdroje s PCIe Gen5 konektorem
Od společnosti Gigabyte jsem již měl možnost jeden napájecí zdroj otestovat, ovšem jednalo se o TOP model P1200W Aorus s barevným LCD displejem a Platinovou certifikací. Dneska se podívám na stále velmi silný zdroj, ovšem s mnohem nižší cenou a tedy mnohem atraktivnějším kandidátem do herních sestav. Model UD1000GM PG5 je kompaktní plně modulární zdroj s maximálním výkonem 1000W s GOLD certifikací, za solidní cenu. Jedná se o jeden z nejlevnějších výkonných zdrojů s novým Gen5 16-pin konektorem pro grafické karty příští generace v této kategorii na našem trhu.
Kolegové z redakce nedávno testovali tuto novou sérii GOLD zdrojů od Gigabyte v podobě slabšího 850W modelu bez toho PCIe 5.0 konektoru. Nicméně se stejnou novou platformou. Tedy novější. Gigabyte využívá spolupráce s OEM partnerem MEIC a u nové generace svých GOLD zdrojů udělali úpravy, které jednak měly odstranit určité potíže u předchozí generace, ale také zdroj celkově posílit. V některých ohledech zdroj dokonce vyhovuje už ATX 3.0 platformě, nicméně oficiálně jde stále o zdroj ATX 2.x specifikace, až tedy na přítomnost toho Gen5 16-pin pro GPU.
Samozřejmostí jsou velmi kvalitní kondenzátory Japonské výroby s životností až 20let, nechybí pasivní chod ventilátoru do zátěže 20%. Také zde máme dostatek konektorů, kde máme celkem šest 8pinů pro grafické karty, ale i dostatek napájecích konektorů pro SSD disky apod.
Zdroj také disponuje celou řadou ochran proti přetížení, přehřátí apod., což značně zvyšuje bezpečnost i pro ostatní komponenty ve skříni. Není tedy náhoda, že výrobce poskytuje na tento zdroj nadstandartní záruku 10 let, což bývá doménou spíše těch dražších zdrojů s platinovou certifikací.
Ohledně chlazení zdroje, o to se stará 120mm ventilátor s velmi nízkou hlučností kolem 25 dBA při zatížení zdroje do cca 80%. Maximální hlučnost pak činí 38 dBA a do 200W je zdroj chlazen pasivně. Na 1000W ATX zdroj je tento model překvapivě kompaktní, nebude tedy v zátěžích až tak tichý, jako větší modely s většími ventilátory. Nicméně zase se vejde i do méně prostorných skříní.
Takže se na něj podívejme podrobněji.
|