Gigabyte UD1000GM PG5 1000W – TEST a RECENZE moderního zdroje s PCIe Gen5 konektorem Tisk E-mail
Napsal Jan Belka   
Tuesday, 06 September 2022
Přejít na obsah
Gigabyte UD1000GM PG5 1000W – TEST a RECENZE moderního zdroje s PCIe Gen5 konektorem
Zdroj
V praxi - plní co slibuje?
Závěr a hodnocení

 

 

  • V praxi – plní co slibuje?

Nejsme elektrotechnický magazín, takže děláme recenze zdrojů bez analýz jednotlivých komponent a sáhodlouhých grafů a křivek z měření :). Snažíme se udržet stručnost a pochopitelnost recenze pro běžné zákazníky. Pokud jde o dnes testovaný zdroj, má inovovanou platformu proti předchůdci:

OEM výrobcem a partnerem Gigabyte je v tomto případě společnost MEIC. Novinka má výrazně posílenou konstrukci v oblasti ochran, i chlazení, byť v kompaktnějším provedení, takže nejde o tak robustní zdroj jako jiné podobného výkonu. Nicméně zpracování je celkově velmi kvalitní. Jak si tedy vede v praxi a plní, co slibuje?

  • Účinnost zdroje

První, co jsme měřili, je pochopitelně účinnost. Výrobce udává, že zdroj plní standard 80 Plus Gold. Pro splnění této certifikace musí mít v 20% zátěži účinnost minimálně 90%, v 50% zátěže pak 92% a v maximální 100% zátěži nesmí být nižší jak 89% (uvedené hodnoty platí pro EU 230V síť). A jaká je tedy realita dnes testovaného zdroje od Gigabyte?

Podle našich měření plní udávaných 80 PLUS Gold s rezervou. V 20% zátěži (tedy kolem 200W) má zdroj 90,89%, tedy s přehledem nad požadovanými minimálně 90%. V 50% zátěži, tedy kolem 500W zátěže, je pak účinnost nejlepší a přesahuje požadovaných 92%. V extrémní 100% zátěži, blížící se oněm 1000W, je pak účinnost stále na Gold zdroj solidních přes 90,88%. Takže certifikaci 80 Gold Plus plní bez potíží a s rezervou.

Asi vás (ale i nás) zajímá, jak si vede zdroj při nízkém odběru. Tedy typicky v klidových stavech počítače, kdy i výkonná sestava může mít běžně mezi 50 - 200W. Takže jsme změřili účinnost zdroje na 10% zátěže tedy kolem 100W v tomto případě. Účinnost zdroje se v těchto nízkých zátěžích pohybuje kolem 87,20%. Ještě jsme změřili 5% zátěž, což je v případě 1000W zdroje pořád odběr 50W, tedy hodnota na kterou se v klidu mohou sestavy dostávat. Zde činí účinnost necelých 86,10%.

Proč je efektivita zdroje důležitá? Velmi zjednodušeně řečeno jde o to, že je tu určitý rozdíl mezi spotřebou samotných komponent a skutečnou odebranou energií ze zásuvky. Čím je účinnost zdroje vyšší, tím je samozřejmě rozdíl nižší. A nižší rozdíl znamená i menší namáhání komponent zdroje, chlazení i jeho hlučnost. Pro představu, při celkové spotřebě komponent 500W při 85% účinnosti (80PLUS BRONZE) ve skutečnosti váš PC bere 588W. Při 94% účinnost (PLATINUM) je to "jen" 531W. Při 92% účinnosti pro GOLD je to pak 544W, což je docela slušný vzhledem k podstatně nižší ceně než proti PLATINUM, ale ne o moc vyšší ceně proti BRONZE.   

  • Stabilita napájení

S větším odběrem se samozřejmě dostávají do úzkých jednotlivé větve. Ty jsou ovšem důležité kvůli stabilní hodnotě napájení, protože právě jeho kolísání je problémem pro stabilní chod PC, a proto mnohé nekvalitní zdroje dělají svým uživatelům problémy, které jsou mylně přisuzovány jiným věcem jako OS nebo nekvalitní hardware. To, na jakou úroveň může napětí poklesnout a jak moc může kolísat, je pevně stanoveno standardy a předpisy. Některé zdroje je ovšem nedodržují.

Kolísání napětí u zdroje je zcela bezpečně v normě. Ani zdaleka se neblíží se maximům stanovenými předpisem, což je +/- 5%. Všechny větve drží s minimálním zvlněním a výchylkami, ani rychle zvýšený odběr či naopak, je nevyvede z míry. Vše hluboko v poli tolerance s obrovskou rezervou, takže žádné problémy v praxi. Zdroj také nijak nepíská, vlastně je opravdu velmi tichý. Takže v tomto ohledu vše v pořádku. Otestovali jsme i další věci, například zvlnění atd., v žádném ohledu zdroj neměl problémy a nevykazoval nebezpečné chování. Plní s velkou rezervou všechny předepsané normy a specifikace. 

  • Teploty a hlučnost

Teplotu jsme změřili na výdechu při testování v jednotlivých zátěžích. Samozřejmě roste se zátěží zdroje. Gigabyte UD1000GM má osazený tichý 120 mm ventilátor s dlouhou životností.

Dobrou zprávou je, že zdroj podporuje polo pasivní režim, kdy do 20% jeho vytížení, což je většinou většina času ve kterém se PC nachází (brouzdání internetem, prohlížení fotek nebo pouštění filmů), funguje zdroj ve zcela pasivním režimu. Teprve až nad oněch 20% se roztočí vnitřní ventilátor. Toho dosáhl Gigabyte hlavně vysokou účinností zdroje, kde je pak méně odpadního tepla a není třeba zdroj tak chladit, tak samozřejmě i kvalitním chlazením. Věřím tomu, že kdyby byl zdroj větší, dokázal by pasivně běžet i při vyšší zátěží, ovšem v takto malém balení jsou součástky více namačkány a nějaký ten průvan je prostě nutný i při nižší zátěži.

Obecně bych řekl, že jde o průměrně tichý Gold zdroj, do 20% vytížení o něm nevíte vůbec. Pak se sice sepne ventilátor, ovšem je tak tichý, že o něm víte opravdu jenom, pokud dáte ucho až ke zdroji. Z normální vzdálenosti kolem jednoho metru už není slyšet vůbec. Vyšší hlučnost jsem zaznamenal až při 100% vytížení, což je stav, ve kterém ho asi nikdo dlouhodobě používat nebude, určitě ne na hraní her.

Co se týče teplot, do 50% vytížení se pohybujeme těsně nad hranici 40°C, což je vynikající výsledek, zvlášť pokud přihlédnu k tomu, že se jedná o velmi malý zdroj. Při 100% vytížení pak teplota na výdechu dosahuje na stále rozumných 46°C. Zdroj se tedy během zátěžových testů nepřehříval.

  • A funguje mu ochrana?

Co se stane, když to přeženete a budete hnát zdroj na limit a přes něj? Některé z lacinějších zdrojů nedokáže nabídnout ani tu udávanou hodnotu W, které tvrdí, že nabízí. V lepším případě se zdroj bezpečně odpojí, v horším případě shoří a v nejhorším sebou při pyrotechnických efektech vezme i pár dalších komponent. U kvalitnějších zdrojů není obvykle s uvedeným výkonem problém. Ten je navíc uváděn jako typický a kvalitní zdroj zvládne krátkodobě i více. A pokud to přeženete, zdroj se bezpečně odpojí.

U testovaného modelu bohužel výrobce neuvádí, o kolik může zdroj oficiálně přetížit, zda je to například 10% nebo 20% apod. Já jsem tedy tuto hranici překročil velmi pomalu a opatrně. Nakonec se mi podařilo dosáhnout na 1200W a pak se zdroj vypnul. Což je solidní rezerva a zdroj tak udrží krátkodobé špičky přes 1000W bez potíží.

Pojďme k hodnocení.



 

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárna
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárnaWednesday, 20 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 832x
Komentářů: 1
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!Wednesday, 20 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 564x
Komentářů: 0
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?Monday, 18 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1018x
Komentářů: 0
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?Tuesday, 12 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1215x
Komentářů: 0
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?Monday, 11 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1545x
Komentářů: 0
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.Friday, 08 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1365x
Komentářů: 7