Strana 4 z 4
Testujeme a ověřujeme hlavně to, zda zdroj v běžném provozu zvládne, co slibuje, a hlavně co má a zda je zpracován tak, aby to zvládl i delší čas. Proto nás netěší, když testovaný zdroj (nebo i jiný produkt) nedokáže v reálnu nabídnout, co slibuje. Třeba méně kvalitní zdroje udávají nějakou hodnotu W, ale zjistíte, že ji nedokáží poskytnout, v lepším případě se vypnou někde na 85% zátěže, v horším případě rovnou shoří a vezmou s sebou i jiné komponenty ve vašem PC. Stejně tak se u nekvalitních zdrojů vyskytuje často kolísání napětí a napájení na jednotlivých větvích, což jednak poškozuje komponenty, ale především může způsobovat různé problémy, například nestabilitu PC, mylně pak přisuzované třeba problémům s Windows apod.
U testovaného Gigabyte UD1000GM jsme nezaznamenali žádný problém ani potíže. Všechny specifikace, všechny zásadní oblasti, ve všech testech splnil vše s rezervou a bez nejmenšího zaváhání. Stejně jako u jiných Gold platforem v poslední době, je na tom i tento velmi dobře s účinností, ale také se zvlněním. Zdroj už tak celkem dost nakukuje do oblasti vyšší účinnosti, kde se pohybuje jenom výkonnější a luxusnější 1200W bratříček s LCD barevným displejem P1200W, který jsem již měl také možnost otestovat.
Osobně bych asi dnes uvítal u takto výkonných zdrojů přeci jen vyšší než jen GOLD certifikaci, dlouhodobě by to s tak vysokými odběry bylo prostě znát. Ale po stránce funkčnosti nemám k novému Gigabyte UD1000GM PG5 1000W, absolutně žádné výhrady. Zdroj s rezervou plní, co slibuje. Solidně je na tom zdroj s chlazením, kdy výrobce vsadil na jen 120 mm ventilátor a kompaktní provedení. Díky tomu se zdroj vejde se i do menších skříní, kde může s většími zdroji nastat problém. Samozřejmě ve vyšších zátěžích není tak tichý a v nižších zase neudrží pasivní režim dlouho, jako o několik cm delší zdroje s větším ventilátorem a prostorem pro chlazení, nicméně kompaktní rozměry jsou prostě někdy výhodou. A tak nemám k chlazení a hlučnosti zdroje výhrady. Na kompaktní 1000W GOLD model je prostě solidní.
Co také velmi chválím je 10letá záruka, to patří dneska k velkému nadstandardu mezi GOLD modely, a výrobce si v tomto ohledu evidentně hodně věří. Má k tomu důvod, modernější konstrukce ATX, velmi kvalitní komponenty atd. Samozřejmě cena je trochu vyšší, ale ne extrémní. Základní model UD1000GM bez toho Gen5 16-pin je za 3990 korun vč. DPH, testovaná verze PG5 s tím 16-pin je za 4600 korun, i tak jde o jeden z nejlevnějších moderních Gen5 ready zdrojů na trhu a tedy potenciálně zajímavý s velmi slušným poměrem cena/výkon na poli 1000W GOLD zdrojů obecně a kvalitním zpracováním.
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům
AUTOR: Jan Belka |
---|
https://www.facebook.com/HWrecenze/ |
|