Strana 3 z 3
- Pár věcí, co se na grafickém trhu v roce 2018 povedlo a závěr
Toho, co se v roce 2018 na grafickém trhu povedlo, bylo bohužel výrazně méně a doufáme, že rok 2019 bude lepší. Přeci jen bych ale několik pozitivních věcí našel.
- Integrovaná AMD Radeon VEGA v
procesorech RYZEN 3 2200G a RYZEN 5 2400G
Fantastický rok měly integrované grafiky, a obecně procesory RYZEN 3 2200G a RYZEN 5 2400G a jejich mobilních alternativy. Ačkoliv jejich rozšíření na trhu zejména proti konkurenčním Intel variantám ani náhodou neodpovídá jejich kvalitám a výhodnosti, pro uživatele jsou zásadním zlepšením na všech frontách. Zejména RYZEN 3 2200G za cca 2500 korun je fenomenálně dobrý nejen procesor, ale i levná grafická karta, kdy v kombinaci s rychlejšími DDR4 3200MHz prakticky vyrovnává výkon klasického neintegrovaného low endu.
Díky těžařskému šílenství a zdražení i levných grafik navíc RYZEN 3 2200G a jeho integrovaná VEGA byla i pro mnohé jedinou dostupnou grafickou kartou. Naštěstí zvládá v solidních detailech i v 1080p rozlišení řadu her, zejména méně náročné tituly, které současně patří k nejhranějším. Současně je tohle řešení příslibem do dalších let, kdy pravděpodobně klasické neintegrované grafiky v low endu budou stále více na odpis, neboť podobná integrovaná řešení nejen od AMD, bude pro spoustu PC mnohem lepší a výhodnější, Nemluvě o tom, že do řady počítačů se přídavná grafika nebude už prostě vejít.
- Nejlepší mainstreamová grafika roku:
Opět AMD Radeon RX 580
Je to možná i trochu smutné, ale jak v roce 2017, tak v roce 2018 je nejlepší mainstreamovou kartou AMD Radeon RX 580. Konkurenční NVIDIA GTX 1060 6GB byla vždy parametrově slabší (256-bit 8GB vs 192-bit 6GB), méně vybavená (žádný FreeSync, SLI/CF, horší podpora DX12/VULKAN) a dokonce dražší. S nástupem modernějších her, a tedy více DX12, Radeon stále více zvětšuje náskok na GTX 1060, která je navíc v současnosti i výrazně dražší. A tak Radeon RX 580 je jednoznačně nejlepším grafickým řešením pro největší skupinu zákazníků. Je smutné, že AMD ani NVIDIA nenašly za více jak dva roky nic, čím by ho nahradily (AMD ho drobně vylepšilo uvedením RX 590 s 12nm GPU s vyšším taktem a tomu odpovídajícím výkonem).
Ještě smutnější je fakt, že RX 580 v celkových prodejích zaostává za GTX 1060 6GB. Což je skutečný problém, protože pokud zákazníci chtějí funkční konkurenční prostředí, musí začít podle toho nakupovat. A když většina nakupuje blbě a proti funkční konkurenci, pak se nemůže divit tomu, že „nástupce“ GTX 1060 stojí klidně o třetinu víc. Naší mainstreamovou nadějí tak je, že nástupce RX 580, tedy nějaká 7nm RX NAVI, dokáže nabídnout výkon nedávného high endu za mainstreamovou cenu. Jinými slovy, zasloužilý Radeon RX 580 a jeho dvouletá vláda na pozici nejlepší a nejvýhodnější herní mainstreamové grafiky pro masy, letos doufejme skončí a nahradí ho nová generace, která přinese podstatný nárůst výkonu, ovšem za podobnou cenu, co dnes RX 580/590 stojí.
- Nejlepší grafika pro náročnější:
AMD Radeon RX VEGA 56 8GB
Radeon VEGA je neprávem považována mnohými méně se orientujícími uživateli za nepovedené GPU, když pravý opak je pravdou a naštěstí i realitou. VEGA je vynikající univerzální GPU řešení, extrémně výkonné, pokud jde o výpočetní nasazení a současně extrémně dobré i pro herní nasazení s kompletní implementací DX12/VULKAN dlouho před konkurencí. Navíc umí FreeSync má HBM2 paměti a tomu odpovídající efektivní vlastní design. Navíc objektivně je nutné se na VEGA dívat i z pohledu situace, ve které vznikla. Zatímco NVIDIA měla na povedené GTX 1080/1080Ti modely několik miliard dolarů a stabilní zázemí, AMD grafická divize začala v roce 2014 prakticky od nuly na zelené louce s malým teamem a rozpočtem, který byl tak desetinový proti rozpočtu NVIDIA. V tomto kontextu je VEGA impozantním produktem a pokud by k tomu AMD mělo i marketing jaký má NVIDIA, šlo by velmi pravděpodobně o jedno z nejlepších GPU historie. Nicméně protože AMD prakticky žádný marketing nemá, zůstala VEGA mimo dohled mnoha jinak potenciálních zákazníků i mimo většinu OEM segmentu.
I tak jde o nejúspěšnější high end GPU grafické divize AMD za celou dobu její existence. Starší FURY i R9 série překonala v prodejích několikanásobně. Apple si VEGA řešení prakticky exkluzivně zabral pro své počítače a VEGA je i prvním zásadním a úspěšným počinem AMD na poli profesionálních HPC grafik. Herním verzím RX VEGA 56 a 64 pak paradoxně vlily do žil události roku 2018 a zejména uvedení konkurenčních RTX 2000 grafik, jejichž ceny udělaly VEGA karty mimořádně atraktivní. Zejména RX VEGA 56, která za cenu dnes kolem 10 – 13 tisíc korun je lepší kartou než GTX 1070/1070Ti za podobné ceny. Pomohlo jí k tomu i větší nasazení DX12 v reálných hrách, kdy podobnou plnou úroveň nasazení a kompatibility nabízí právě až nová RTX série od NVIDIA, zatímco PASCAL pod DX12 často ztrácel výkon proti DX11 režimu. RX VEGA 56 tak byla zejména od poloviny roku 2018 jasnou volbou pro náročnější uživatele ve vyšším segmentu a dokázala nabídnout nejvíce za výbornou a stále dostupnou cenu. Škoda, že to bylo trochu pozdě, ale lepší pozdě než nikdy. Řada uživatelů, co VEGA nikdy pořádně nevyzkoušela bude nadále tvrdit, jak je to nepovedený produkt, ostatní, kteří jí dali šanci a umí počítat a neignorují pozadí jejího vzniku, naopak vědí o jak výjimečně povedený produkt se jedná, a že je snad příslibem do roku 2019 a dál, kdy obnovená grafická divize AMD snad předvede víc za lepších podmínek, které i díky solidnímu úspěchu VEGA nyní má.
- Nejlepší grafická karta roku: NVIDIA RTX 2080 Ti
Ano, vím. Jako karta je naprosto příšerně až skoro neospravedlnitelně drahá a zcela nedostupná pro 99% počítačových hráčů i čtenářů DDWord.cz, ale to nic nemění na faktu, že je prostě nejlepší běžně prodávanou herní grafickou kartou v úžasných a technologicky vychytaných edicích. Dokonce se dá říci, že proti všem ostatním RTX 2000 modelům, které nabízí prakticky stejný výkon jako za dosud stejné ceny prodávané starší GTX 1000 modely, je RTX 2080 Ti krokem vpřed i poměrem cena/výkon. Sice stojí 32 tisíc a víc, ale to je pořád zhruba polovina toho, co stála stejně výkonná TITAN V. U této edice má současně alespoň trochu smysl i ten real time RayTracing, kdy jde o TOP model a TOP sérii a tak se předpokládá, že tyhle soudobě nevyužitelné technologie, které jsou možným příslibem do dalších generací, mít prostě bude.
Je škoda, že ta cena je tak příšerně přehnaná, stát těch obvyklejších 20 – 25 tisíc, zájem o ní by byl výrazně větší a jako nástupce GTX 1080Ti by se tak dala opravdu prezentovat. Bohužel NVIDIA žije v jiné finanční realitě, než většina z nás a cenová inflace RTX karet kazí radost z nové generace i RTX 2080Ti. Škoda, protože je to prakticky jediná a bohužel zásadní černá kaňka na jinak působivé kartě, kterou RTX 2080 Ti představuje. Ale ano, je to s přehledem nejlepší herní grafická karta roku 2018 a zatím nemá žádnou konkurenci a je dokonce možné, že se na tom v roce 2019 ani nic moc nezmění.
Příšerný grafický rok 2018 je naštěstí za námi. Jeho druhá polovina nám trochu spravila náladu, ceny se vrátily na normální úrovně, i když to někdo zapomněl říci NVIDIA a její nové RTX modely předvedly nevídanou inflaci. Jako nová generace tak TURING příliš nenadchl, nenabídl výrazný nárůst výkonu za stejné ceny předchůdců, jak tomu bylo u každé nové generace grafik NVIDIA i AMD doposud. Teoreticky tak doufáme, že RTX bude mít poměrně krátkou životnost, že se v roce 2019 konkurenční prostředí zlepší a AMD se vytasí s cenově efektivnějším řešením v podobě NAVI, které NVIDIA donutí zlevnit, nebo spíše uvést karty s čipy bez RTX, tedy s menšími čipy bez RT a AI jednotek, které by tedy cenově nahradily GTX 1000 sérii při tom zásadním navýšení výkonu.
Situace na grafickém trhu z pohledu funkčního konkurenčního prostředí ale zůstává velký problém. Vytvořili ho zejména sami zákazníci, kdy se mnozí neprávem zlobí, že AMD neuvedlo konkurenci a NVIDIA tak může šponovat ceny. Milí zákazníci k tomu ale nevytvořili podmínky v uplynulých mnoha letech. Mnozí dokonce cíleně chtějí, aby AMD uvedlo novou grafikou, jen aby si mohli za méně prostě koupit zase NVIDIA. Jak takhle ale má fungovat konkurenční prostředí, to bych rád věděl. Pokud zákazníci chtějí funkční prostředí, musí nakupovat nejlepší produkty za své peníze. A to většinově prostě nenakupují (a nejen na GPU trhu). Pak se nemohou divit, že tu konkurenční nabídku prostě nemají, v OEM poli prakticky neexistuje a GPP bylo očekávatelnou nebezpečnou akcí NVIDIA, jak si současný stav věcí, který zákazníci spolu-vytvořili, zabetonovat.
Jen tak tak jsme GPP přežili a můžeme jen doufat, že se stane pravý opak. AMD se přeci jen trochu zmátořilo, stále je finančně výrazně menší než NVIDIA, a to má nezanedbatelný a zásadní vliv na možnosti vytváření karet a podpory pro ně. Za daného stavu věcí dělá objektivně AMD fantastickou práci, a je škoda, že nemá jako NV marketing, kterým by ji prezentovalo zákazníkům. Realitou ovšem je, že AMD je dnes hlavní hybnou sílou na poli herních GPU, díky herním konzolím, z kterých prakticky udělalo PC, ovládá vývoj herních technologií a tohle ještě zesílí. Díky nové generaci CPU bude mít šanci prosadit se více i se svými GPU v OEM oblasti, a to všechno by mělo znamenat prostě více peněz a o něco větší možnosti pro AMD jako zatím jediné konkurence dnes marketingově a finančně zcela jednoznačně dominující NVIDIA, jež plně svých výhod využívá. Rok 2018 však přinesl i naději, že konkurenční prostředí pořádně přituhne po roce 2020, kdy se na pole výkonných GPU pustí Intel a s tvůrci AMD RX VEGA a dalších grafických produktů AMD, které si na to najal a přetáhl, je slušná šance, že tentokrát to dotáhne do konce. Peněz má na to více než AMD a NVIDIA dohromady, i když to samo nezaručuje, že to bude odpovídajícím způsobem lepší řešení. NVIDIA má už delší dobu 10x větší rozpočet než grafická divize AMD a také její grafiky nejsou reálně 10x lepší dokonce ani všude nejlepší. Co to však znamená je, že alespoň několik následujících let nebudeme mít nouzi o výkonné grafické karty, protože pro všechny tři výrobce je primární HPC segment a z toho se odvozují herní GPU.
Pokud nepřijde nová krypto-těžební mánie, tak rok 2019 určitě bude po všech stránkách lepší na poli grafických karet, než rok 2018. Už jen že v tuto chvíli máme možnost koupit slušně výkonnou herní grafiku pro 1080p/1440p za 6000 korun, je mnohem lepší situace, než jaká panovala začátkem roku 2018. Doufejme jen, že v průběhu roku dorazí konečně nová generace mainstreamu, která za těch přístupných cca 6000-7000 korun nabídne výkon, jaký dosud měly grafiky starší generace za zhruba dvojnásobek. Tedy to, co od nové generace grafik objektivně opravdu očekáváme, a co dosud nové generace NVIDIA i AMD grafiky běžně nabízely …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|