Strana 4 z 4
- Možné problémy a jejich vyřešení
Aby vše nebylo tak lehké, má každá karta přiděleno přesné číslo typu (ID), jehož autenticita se prověřuje před nahráním BIOSu nového. U karet EVGA je vše stejné až na „Sub Systém ID". U základního typu je 1260, u každého dalšího, dražšího o dvě výše, tzn. 1262,1264 a 1266. Pokud toto číslo není stejné, BIOS se nepřehraje. Musíme tak použít nutnou úpravu programem Nibitor, který stáhneme zde.
Načteme si stažený BIOS přes „File" a „Open BIOS". V kolonce „Adv. Info" nalezneme kolonku „Sub Systém ID", kterou je potřeba změnit. Pokud vlastníme základní verzi, musíme změnit na 1260 a dát uložit - opět přes „File" a „Save BIOS". U jiných karet mohou být (a asi i budou) čísla jiná. Zjistíte to porovnáním stávajícího BIOS a staženého. V „Adv. Info" musí hodnoty odpovídat. Podobný problém může být i u karet ATI, kde bychom postupovali opět stejným způsobem, jen přes utilitu přímo pro karty ATI zde.
Druhou záležitostí může být, že se budete snažit nahrát špatný BIOS na neodpovídající kartu. V tomto případě Vás program odbude přibližně touto hláškou:
V nastavení neodpovídá vůbec nic. Samozřejmě tento případ se asi nikomu nestane, ale obrázkem chci jen upozornit, jak může vypadat některý z problému s ID karet. Na greenu máme hned všechny, ani jedno ID neodpovídá.
Posledním zmíněným problémem při přehrávání BIOS na grafické kartě může být neschopnost karty se rozeběhnout na vyšším nastavení nebo nedostatečnost chlazení při vyšším nastavení. První případ bohužel zjistíme až po přehrání BIOS. Mně se osobně takový problém nestal, ale věřím, že to možné je. Pak bohužel následuje nutnost přehrát starý BIOS zpět „poslepu". Nabootujeme z diskety, chvilku necháme načítat (což nevidíme) a poté zadáme příkazy na přehrání zpět. Možný problém s chlazením karet odpadá u karet nVidia, kde bych referenční chladič měnit nechtěl a asi to ani není potřeba, neb výrobci i u přetaktovaných edic používají stejný. U karet ATI může být tento problém ožehavější. To už ale nechám na Vás, jak s ním naložíte. Samozřejmě nemusí se jednat ani o problém s chlazením, ale prostě jen o to, že váš konkrétní kus není zkrátka schopen běhu na vyšších taktech. Zkrátka obyčejná smůla ... Riziko zde bohužel je a vrátit původní BIOS jsou trochu nervy :).
- Další možnosti a vaše náměty a poznatky ...
Nakonec bych chtěl ještě jednou upozornit, že za možné újmy na komponentách neneseme žádnou odpovědnost. Postup a vůbec celá změna BIOSu je záležitostí určenou pro zdatnější uživatele, kteří mají o celé problematice už načteno a vědí, do čeho jsou. Běžným uživatelům, bych radil nejvyšší opatrnost. Uvedený postup funguje, a pokud se ho budete držet, neměl by nastat problém. Samozřejmě existují i jiné programy a postupy, ty můžete zmínit třeba v diskuzi. Jelikož se jedná o poměrně složitější úpravy, budu článek v případě potřeby či nepochopení upravovat, aby byl co nejsrozumitelnější a nejlepší. Takže uvítáme vaše příspěvky k tomuto tématu.
AUTOR: Tomáš "holoway" Hort |
---|
Snažím se usměrňovat blogy se články od Vás, čtenářů. Pište o čem chcete, co chcete a jak chcete, ale ať to má hlavu patu ;) Pokud máte dotaz či chcete urgovat vydání článku v blogu, napište mi zprávu přes web nebo na icq. |
|