Strana 17 z 17
Nyní už tedy víte přesně, jak na tom který grafický model je. Z testu jsme dnes vynechali High end segment, který se nám totiž aktuálně rozrůstá a zatím nemáme na trhu všechny nově příchozí modely ani je nemáme dotestovány. Grafické karty GTX 780, GTX TITAN, GTX 690 a nejvýkonější z nich, Radeon HD 7990 si samozřejmě také otestujeme, ale později, až je budeme mít všechny pohromadě i v nějakých nereferenčních edicích. Jedná se ale o grafika za 16 tisíc a většinou kolem 24 tisíc, takže to nejsou modely určené běžným uživatelům, ale jen několika opravdovým nadšencům. Tudíž drtivá většina z vás si jistě vystačí s dnešním testem a přehledem.
V dohledné době neočekáváme, že by se nám situace nějak překotně měnila. Dorazí sice ještě GTX 770 a GTX 760 Ti, ale jedná se jen o přejmenované GTX 680 a GTX 670. A jak už naznačila nově příchozí GTX 780, pravděpodobně se nedočkáme žádného posunutí cen. Jinak novinky jako takové dorazí letos jen na čipech od společnosti AMD, která na přelomu Q3/Q4 vydá nástupce HD 7000 série. Do té doby neočekáváme nějaké velké změny na trhu a v představených modelech. Měnit se mohou lehce jen ceny a to jak vlivem snahy o konkurenci jednotlivých výrobců, tak hlavně u nás vlivem kurzu dolaru, který je aktuálně dost vysoko.
O čem se zmínit musíme, jsou bonusy, které můžeme dostat k některým grafikám. Nejsou automatické. AMD a NV se s některými partnery z řad výrobců grafik dohodli, že k jejich grafikám budou přidávat určité herní bonusy. Nicméně nejsou u všech modelů a hlavně nejsou u všech obchodníků. V ČR je to asi jen 5 největších obchodů, kde jsou tyto bonusy poskytovány.
Co se týká bonusů, tak u některých GTX 600 grafik můžete získat bonus do Free to Play her, kde asi nejatraktivnější je časově omezený prémiový účet a pár tisíc zlatých do populárního World of Tanks. Hodnota bonusu se liší, u levnějších grafik je menší než u dražších. Nicméně pozor, tento bonus už je starší a nemusí být automaticky poskytován ke vše grafikám. K některým vybraným modelům grafik od modelové řady GTX 660 výše je pak poskytována aktuálně hra Metro: Last Light.
V obou případech je to reakce na herní šílenství, které letos rozjelo AMD. To totiž využívá svého výsadního postavení jako partnera u vývoje téměř všech nových her a rozdává nejočekávanější herní pecky, které vůbec vycházejí. A rozhodně netroškaří. U vybraných modelů a vybraných prodejců jsou aktuálně poskytovány bonusy, které vidíte výše. I k levným HD 7790 a HD 7850 dává AMD 3 plné hry a to žádná béčka. 4 hry pak od HD 7870 GHz výše a dokonce 8 her čeká na zájemce o HD 7990. A nutno říci, že AMD má v této oblasti velké plány a letos bude poskytovat i nejočekávanější herní novinky druhé poloviny roku. Včas vás o tom budeme informovat, protože tyto bonusy nejnovějších a nejlepších aktuálních her zdarma při nákupu nové grafiky, rozhodně stojí za využití.
Zajímavé také bude sledovat situaci ohledně dalšího vývoje her, protože drtivá většina nových her je vytvářena na míru GCN DX11.1 grafikám AMD, které se navíc zanedlouho letos ještě představí v nové generaci. Důvod tohoto stavu je jednoduchý, AMD ovládalo platformu konzolí, kam nejen že procpalo své x86-64 procesory, ale hlavně právě aktuální GCN grafiky. Tudíž vývojáři přímo vyvíjejí hry na míru této architektuře, z čehož logicky budou těžit všechny GCN Radeon grafiky. Důsledky tohoto ještě není dost dobře možné přesně zhodnotit, ale zcela určitě to svou váhu a dopad mít bude.
Samozřejmě pro vás chystáme další testy a později také další přehledy a průvodce výběrem aktuálně zajímavých grafik, jen co další novinky dorazí. Situaci pro vás sledujeme i prostřednictvím našich aktualit. Snad jen malá rada na závěr, při výběru grafik zapomeňte na značky a soustřeďte se na objektivní měřitelná hlediska. Také nezapomeňte na kvalitní zdroj. Mnozí uživatelé se potýkají s nestabilitou a vinu háží na ovladače a samotné grafiky. Možná to někoho překvapí, ale za většinou problémů stojí nekvalitní zdroj. U toho nejde jen o Watty, ale hlavně o kvalitu a stabilitu napájení a účinnost.
Nezapomeňte také grafiku čas od času vyčistit, protože pokud se vám v pasivu chlazení nahromadí prach, výrazně klesá účinnost chlazení a naopak stoupají teploty a hlučnost, jak se to snaží chlazení napravit. Vyplatí se také čas od času sledovat ovladače a instalovat je - nevycházejí už pravidelně v pravidelných intervalech, ale nahodile, jak je potřeba, když se objeví nějaké problémy či nové hry.
Přejeme vám šťastnou ruku a pamatujte, že nejlepší volba je vždy jen jedna. Pak je spousta horších a několik hodně špatných. A protože nejsme hloupí, bereme vždy to nejlepší, co za své peníze můžeme dostat. Pokud si myslíte, že máte dost grafického výkonu, zkuste si pořídit trojici monitorů do systému Eyefinity/Surround. Kromě toho, že zjistíte, že výkonu není nikdy dost, objevíte i zcela novou dimenzi zážitku z hraní a budete si nadávat, že jste tak dlouho ztráceli čas u jednoho monitoru ;).
Za zapůjčení grafik děkujeme partnerům našeho webu společnostem ASUS, Sapphire, MSI, Gigabyte a několika soukromým osobám, jejichž grafiky jsme mohli "potrápit".
Vybavení pro testy zapůjčila společnost Intel a Kingston.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|