Strana 11 z 11
- Jakou grafiku koupit? Závěr a hodnocení
Někteří asi budou namítat, že je trochu pozdě radit s nákupem většiny otestovaných grafických karet, protože se na trh chystají nové modely. A s tím budeme souhlasit :). Nicméně tenhle test rozhodně zbytečný není, právě naopak :). V ČR je zoufalý nedostatek(=totální absence) aktuálních a smysluplných testů grafických karet a není se moc divit. Neumíte si představit, co nám dalo práce sehnat všechny ty karty na otestování (skoro více, než je pak otestovat v aktuálních hrách). Náš test nám ale dává jasný a přesný obrázek aktuální situace právě před nástupem nových modelů, které si později do těchto testů také zařadíme. Přesto jsou tací, kteří nákup grafiky teď řeší a prostě kartu potřebují, takže co jsme zjistili?
Že pokud někdo nakupuje podle žebříčku "nejprodávanější" v e-shopech nebo podle doporučení a recenzí starých řadu měsíců, mohl by se pořádně spálit a vyloženě vyhodit peníze oknem. Nové hry, nové ovladače, nové optimalizace = zcela nová situace, mnohdy totálně jiná než před pár měsíci. Mnozí jsou asi překvapeni, jak moc se situace změnila. Není to tím, že by se grafiky jedné společnosti zhoršily. Jde o to, že NVIDIA modely dlouho těžily z různých omezení, absence optimalizací her, API DirectX a dalších věcí, zatímco AMD grafiky byly díky tomu brzděny. U nových aktuálních her se využívá nových technologií, nových optimalizací a postupně ty problémy a omezení přeci jen mizí a mnohé AMD grafiky z toho těží. NVIDIA grafiky opravdu o žádný výkon nepřišly, to jen pro AMD grafiky se znatelně věci zlepšily.
- Kupujeme grafiku do 5000 korun (low end)
Pakliže opravdu nemůžete, dobře, ale naše dobré doporučení je, když už samostatnou grafickou kartu na hraní her, tak opravdu alespoň mainstream, dnes tedy Radeon R9 380 a lepší. Stojí sice přes 5 tisíc ale výkon je prostě znát. V low endu je více modelů než jsme testovali, ale jen GTX 950 a Radeon R7 370 mají výkon alespoň trochu použitelný pro nějaké to hraní, i když jejich ceny překračují 4 tisíce korun a nejsou tedy vyloženě levné.
Nejlepší volba do 5 tisíc: AMD Radeon R9 370
Ze souboje jasně vychází jako vítěz AMD se svým Radeon R7 370. Ten sice žere více a technicky je o něco méně aktuální než GTX 950, ale výkonu má znatelně více. A v této kategorii je každý FPS znát. Je to trochu zvláštní vítězství, protože tomu asi nebudete věřit, ale Radeon R7 370 je na trhu fakticky, a teď se podržte, od března roku 2012!!! R7 370 je optimalizovaný a vypiplaný Radeon HD 7850, tedy přesně 4 roky stará grafiky a pořád jasně vítězí a poráží konkurenční GTX 950, jež byla vydána v srpnu (08) minulého roku, tedy o více než 3 roky později.
Nicméně pokud nespěcháte, tak vám musíme říci, že v tuto chvíli již známe nástupce a novou generaci low end grafik. Je jím 14nm AMD "POLARIS 11" čip, který by měl mít podobnou konfiguraci parametrů, ale o něco lepší výkon, méně než poloviční spotřebu a pár důležitých novinek ve výbavě atd. Tento nástupce Radeon R7 370 řady by se měl na trhu objevit zhruba za 3 měsíce (07/2016). 16nm nástupce GTX 900 pro low end se objeví asi mnohem později.
- Kupujeme grafiku za 5 - 12 tisíc (Mainstream/Performance)
Široká nabídka zdaleka nejpopulárnější kategorie grafik má dnes také poměrně jasné vítěze. A opět se nedá říci, že by šlo o nějaké malé a těsné vítězství. Modely, které vám doporučíme a jež objektivně vycházejí nejlépe, jsou opravdu výrazně lepší, než jiné, zejména grafiky konkurence.
Nejlepší grafika kolem 6 tisíc: AMD Radeon R9 380 4GB
Kdysi byla konkurencí k Radeonu R9 380 NVIDIA GTX 960, ale to už opravdu neplatí. Cenově ano, ceny obou grafik jsou hodně blízko, ale výkonem je GTX 960 prostě o kategorii níže a pro AMD v současnosti nepředstavuje konkurenci. Koupí GTX 960 rozhodně prohloupíte. Asi jste si všimli, že doporučujeme 4GB verzi, ne levnější 2GB, která je ještě o kousek výhodnější. Nicméně cenový rozdíl není velký a vzhledem k nárokům nových her považujeme 4GB na této grafice za jednoznačně vhodnější. Pokud chcete, můžete pořídit ještě o něco dražší Radeon 380X, tedy plnou neořezanou verzi jádra, ale výkonový nárůst je v řádu zhruba 5% a cena karet už se blíží 7 tisícům. Nicméně AMD jednoznačně dominuje v mainstreamu a nákup cenově "konkurenční" GTX grafiky je v této cenové hladině opravdu velmi nevýhodné.
Nejlepší grafika kolem 10 tisíc: AMD Radeon R9 390 8GB
Asi nejvýraznější grafikou, která doslova drtí konkurenci, je Radeon R9 390 8GB. Její konkurencí by měla být GTX 970, nechvalně proslulá a bohužel hodně úspěšně prodávaná karta, která měla mít 256-bit a 4GB, ale ve skutečnosti je nenabízí. Její jedinou předností je tak jasně nižší spotřeba, nicméně Radeon R9 390 má podstatně lepší výbavu, podstatně lepší výpočetní výkon, zkrátka tyhle věci stojí za tu vyšší spotřebu. A pak je tady cena a výhodnost. Ačkoliv je to vlastně nižší high end, poměr cena-výkon má vyloženě mainstreamový, o více než třídu lepší než high end grafiky. Pokud by se našel někdo, kdo by si místo Radeon R9 390 kopil GTX 970, která je znatelně slabší a dokonce dražší a mnohem méně výhodná, tak se na to nedá nic moc říci, než že je to prostě nesmysl.
Opět ale musíme k našim doporučením dodat, že je více než pravděpodobné, že se v dohledné době dočkáme nové generace již 14/16nm grafik. Něco chystá NVIDIA v podobě 16nm PASCAL, kdy se mluví i o grafice úrovně GTX 970 a určitě se dočkáme nových "POLARIS 10" od AMD, který by měly nabídnout výkon R9 390 ovšem s méně než poloviční spotřebou atd. Novinky čekáme navíc docela brzy a v nabídce grafických karet mezi 6 až 10 tisíci korunami by to mělo být zajímavé už v červnu (06/2016).
- Kupujeme grafiku za více než 12 tisíc (High end)
I tato kategorie je poměrně široká svou nabídkou a důležitost poměru cena-výkon klesá, nicméně přesto jsou to hodně výhodné a hodně nevýhodné modely. I tady, k překvapení mnohých, dominuje AMD.
Nejzajímavější High end grafika: AMD Radeon R9 FURY
Poměrně přehlíženým, ke škodě zákazníků, modelem je Radeon R9 FURY bez X. Tedy lehce ořezaná verze, která je na trhu jen v nereferenčních provedení bez AiO vodního chlazení. Stojí pod 15 tisíc, což je přeci jen o několik tisíc méně než za Radeon FURY X a GTX 980Ti, ale výkonově na ně ztrácí minimum. Dokonce v mnoha testech dokáže GTX 980Ti i překonávat, platí to hlavně o vyšších rozlišení. A ta cena je o 1/4 níže, takže poměr cena-výkon má opravdu hodně dobrý a má i velmi dobrou efektivitu.
Typ: Výkon a nízká spotřeba: AMD Radeon R9 NANO
Hodně zajímavý je i Radeon R9 NANO, tahle karta je fakticky Radeon FURY X, ale extrémním řízením napájení a výkonu. Má jen jednoduchý chladič a měří 14cm! Tahle karta je menší, než leckterý low end, jenže výkonem je to high end, jak vidíte v testech. High endový výkon, ale spotřeba na úrovni mainstreamu!
Nejvýkonnější grafika: zatím bez doporučení
Pokud chcete za každou cenu to nejvýkonnější, tak v tuto chvíli nemůžeme nic doporučit. Na konci měsíce bude dostupný nástupce Radeonu R9 295X2. Nový Radeon PRO DUO je fakticky duální Radeon R9 NANO. Bude stát přes 40 tisíc, ale je kartou zcela bez konkurence. Jestli uvažujete o výkonné jednojádrové grafice jako nějaké OC verzi GTX 980Ti, tak zadržte.
I tady musíme říci, že se chystají 14/16nm novinky. Nevíme zatím jak AMD, kdy špičkový POLARIS 10 pravděpodobně míří výkonově nahradit jen R9 390X/ R9 NANO, jenže je možné, že dorazí až později v létě, ale NVIDIA určitě chystá 16nm "GTX 1070/1080", které by výkonově měly být na úrovni GTX 980 OC a GTX 980Ti OC. A dorazit mají už v červnu (06/2016). Takže bych asi s utrácením 20 tisíc za grafiku počkal ... pokud ale chcete to nejvýkonnější, tak jsem si dost jistý, že tento měsíc uváděný Radeon PRO DUO konkurenci mít hned tak nebude. Mimochodem na 14/16nm nástupce FURY a GTX 980Ti série si počkáme až do příštího roku, až nejdříve v jeho první polovině se dočkáme nových high end jednojádrových grafik.
Doufám, že vám náš test pomohl v orientaci. Musím říci, že nedostatek kvalitních testů grafik na profesionálních magazínech je alarmující, i když z naší zkušenosti musím přiznat, že to i chápu. Kvalitních redaktorů v ČR už mnoho není, rozhodně ne těch, kdo by se s tím opravdu chtěli pachtit a nehodlali zvýhodňovat nějakou "svou" značku. A pak je tady problém s vlastními grafikami na test. Většinu modelů, které jsme otestovali, jsme si museli vypůjčit od soukromých majitelů! Pamatuji doby, kdy od high endových grafik měl pro nás každý výrobce tři kusy pro testování. Dnes? Některé modely na zápůjčku do ČR ani nedorazí :(. Musím říci, že si připadám trochu hloupě, když vyloženě žebrám o vzorky na testy, abych mohl výrobcům grafik fakticky udělat vlastně reklamu. Slušná slova vám pak dojdou úplně, když se následně dozvíte, že do ČR žádný vzorek prostě nedorazí, ale některé zahraniční redakce dostaly i 2 kousky. To moc dobře nechápu, protože sice mají větší návštěvnost, ale počet kvalitních magazínů je zhruba stejný v každé zemi, jako u nás a tak není lepší poslat do každé země něco? Dělat v ČR český HW magazín je v poslední době asi za trest ...
Když jsme u toho ... normálně ovladače moc neřešíme, natož abychom se pouštěli do těch absurdních diskusí lepší/horší ovladače, ale dnes uděláme výjimku. Pokud sledujete situaci, nebude to pro vás nic nového, ale těch několik posledních týdnů, co náš test vznikal, jsme zkusili hodně. Nepamatuji si, že bychom někdy takové problémy s ovladači za posledních 10 let kdy měli. Ale to, co NVIDIA vydává v poslední době za ovladače ke svým kartám, to je odpad! A to myslím zcela vážně. WHQL certifikovaná verze, co nejde ani nainstalovat, ovladače, co poškodí instalaci samotných Windows, že ani nenaběhnou, neustálé restarty ovladače takže padají hry atd. Několik verzí ovladačů v řadě GF364.xx se stejnými problémy a asi mnozí víte, že tyhle problémy jsou zcela reálné. Ale tak často několikrát u různých certifikovaných WHQL verzí ovladačů? Neuvěřitelné, jak tohle mohlo tu certifikaci vůbec získat?! Pokud jsem do této doby tvrdil, že kvalitativně není mezi ovladači AMD a NVIDIA žádný rozdíl a je nesmysl se hádat, pak v tuto chvíli jsem ochoten připustit změnu názoru na toto téma. Evidentně jsou horší a lepší ovladače. Chci poděkovat kolegům z redakce, kteří si tím celým trápením nad testy prošli, že to brali s nadhledem, ale 5x přeinstalovávat PC za jeden den, je vážně něco ... ještě, že děláme klony disků :).
V testech budeme pokračovat, máme tady ještě několik konkrétních edic, které jsme vám ještě neukázali, než dorazí nové generace grafik.
Speciální díky za zapůjčení některých grafik k týrání patří statečným čtenářům DDWorld.cz
Za zapůjčení dalších grafik a výbavy pro test děkujeme našim partnerům:
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|