Strana 1 z 11
- MEGATEST: Grafické karty (04/2016)
- AMD Radeon a NVIDIA GTX v aktuálních hrách!
Kompletní a aktuální české testy grafických karet. Jak si vedou AMD a NVIDIA v dubnu 2016? V minulých týdnech jsme opět přestavěli a zmodernizovali naší hlavní testovací sestavu. A tak jsme stejně museli udělat všechny testy znovu. Navíc se v uplynulých týdnech a měsících objevilo hned několik skutečně "next gen" her využívající poslední technologicky novinky a optimalizace, včetně prvních, využívající i výhradně DirectX12. A tak abychom nedělali stejnou nesmyslnou kravinu jako někteří jiní, kteří "testují" ve hrách i mnoho let starých, což nedává žádný smysl ani pro aktuální výběr karty ani z hlediska otestování skutečného výkonu, možností, schopností, či já nevím čeho, současných grafických karet samotných, obměnili jsme i testované hry a zařadili ty technicky nejšpičkovější aktuální, včetně jedné DirectX12 hry, abychom pokryly i tuto rychle nastupující technologii.
Zkrátka maximálně aktuální testy, jaké bylo v uplynulých týdnech možné udělat. A při té příležitosti je tu tedy takový "MEGATEST" aktuálních modelů grafických karet. Opět pochopitelně testováno ve všech třech hlavních rozlišeních, tedy 1920x1080(FullHD), 2560x1440(2K) a 3840x2160(4K) a testováno pokud možno v maximálních detailech, abychom viděli, co skutečně grafiky dokáží (omezit detaily a nevyužít maximálních možností grafik lze vždy). Všechny testy jsme udělali na jedné z nejšpičkovějších PC sestav, které lze dnes postavit.
V testu jsme využili většinou nereferenčních grafických modelů, ale všechny nastavené buď z výroby (nebo námi) na referenční úroveň taktů tak, aby odpovídaly parametrům, které pro jednotlivé modely určily AMD a NVIDIA a tedy bez vlivu různých přetaktování samotných výrobců grafik. U některých modelů ani není k dispozici referenční model, ale i nereferenční modely jsou k dispozici v taktech reference, kdy výrobci někdy kartu osadí dvěma BIOSy (hlavně Radeony). U jiných modelů zase nereferenční provedení grafik vůbec neexistují. Každopádně pokud to bylo možné, využili jsme nereferenční model, což odpovídá tomu, co nakupujeme v obchodech. Výhodou proti referenci je lepší chlazení, což zejména u GTX grafik s Boost technologií vede k o malinko vyššímu výkonu, protože lepší chlazení udrží takty stabilně výše. U AMD grafik zase některé edice v referenčním provedení na trhu vůbec neexistují, a u těch, které v referenci jsou, tak mají výborné chlazení (třeba FURY X s vodním AiO) a u AMD také takty nekolísají, protože uvedené maximum je uvedené maximum, zatímco u GTX grafik nadále platí, že na uvedených Base a Boost taktech karta většinou neběhá a běží rychleji, obzvlášť s dobrým chlazením. Každopádně otestovali jsme všechny aktuální modely ve všech hlavních cenových kategoriích:
- High end (nad 400 dolarů tedy cca nad 12 tisíc korun)
Do této kategorie řadíme grafické modely, jako jsou Radeon FURY série a NVIDIA GTX 980Ti. Nejvýkonnější grafickou kartou je stále AMD Radeon R9 295X2 (duální Radeon R9 290X), který však se již nějakou dobu neprodává a tento měsíc také bude do obchodů uvedený jeho nástupce v podobě AMD Radeon PRO DUO, což je technicky duální Radeon R9 NANO/FURY X. Ten bude stát zhruba 40 tisíc a bezpečně se stane novou nejvýkonnější grafickou kartou a tím nejlepším z high endu. Bohužel, stále nevíme, zda se k nám do ČR dostane na otestování. V našem testu jsme použili tyto modely:
- AMD Radeon R9 295X2 8GB (referenční AiO verze)
- Sapphire Radeon R9 FURY X 4GB (referenční AiO verze)
- Sapphire NITRO R9 FURY 4GB (nereferenční chlazení, referenční takty=vypnutý OC režim)
- Sapphire Radeon R9 NANO 4GB (referenční verze)
- ASUS STRIX GTX 980Ti DC3 6GB GAMING (nereferenční chlazení, referenční takty)
- EVGA GTX 980 ACX 2.0 4GB (nereferenční chlazení, referenční takty)
- ASUS STRIX R9 390X DC3 8GB GAMING (nereferenční chlazení, referenční takty)
V testu nám chybí jen GTX TITAN X 12GB, který už jsme na znovu otestování nesehnali. Tento model je ale prodávaný za absurdní cenu (30 tisíc) téměř výhradně v referenci a výkonově jej většina nereferenčních GTX 980Ti stejně předčí.
- Mainstream/Performance (200-400 dolarů = 5,5 - 12 tisíc korun)
Střední třída grafických karet je nejpopulárnější a také pořádně široká. Patří sem některé deriváty high end modelů, tedy vyšší střední třída, kterou tvoří dnes typicky GTX 970 a Radeon R9 390 modely. Pak je tady typická střední a nižší střední třída, kterou tvoří modely jako Radeon R9 380X či Radeon R9 380 a GTX 960. S výjimkou GTX grafik, které se dají koupit i v referenčním provedení, jsou všechny modely na trhu výhradně nereferenční. V našem testu jsme požili tyto:
- Gigabyte GV-R939WF2 8GB (nereferenční chlazení, referenční takty)
- ASUS STRIX GTX970 DC2 4GB (nereferenční chlazení, referenční takty)
- Sapphire NITRO R9 380X 4GB (nereferenční chlazení, referenční takty)
- ASUS STRIX R9 380 DC2 4GB GAMING (nereferenční chlazení, referenční takty)
- ASUS STRIX R9 380 DC2 2GB GAMING (nereferenční chlazení, referenční takty)
- ASUS STRIX GTX 960 DC2 4GB (nereferenční chlazení, referenční takty)
- ASUS STRIX GTX 960 DC2 2GB (nereferenční chlazení, referenční takty)
U GTX 960 a R9 380 jsou k dostání verze se 2GB a 4GB paměti, takže jsme pro jistotu otestovali obě verze. V některých hrách to znát je, ale znát je to hlavně na ceně, i když rozdíl už je jen pár set korun. U GTX 970 upozorňujeme, že trvá stále "lhaní" v obchodech. GTX 970 fyzicky sice nese 256-bit sběrnici a 4GB paměti jak je inzerováno, jenže využívat v praxi umí jen 224-bit a 3,5GB, takže ty "256-bit + 4GB" patří minimálně do uvozovek.
- Low end (pod 200 dolarů, pod 5500 korun)
Úplně nejnižší modely testovat nebudeme, protože to je trápení nás i vás. To nejlepší, co low end u nás nabízí, jsou dnes GTX 950 a Radeon R7 370 a jsou to nejlevnější grafiky, kterými se pro herní účely hodláme vůbec zabývat. Pokud si myslíte, že jsou pořád dost výkonné, tak je otázka, zda vůbec samostatnou grafickou kartu potřebujete, protože integrované grafiky v procesorech vám jistě udělají dobrou službu. Použili jsme tyto modely:
- ASUS STRIX GTX950 DC2 2GB GAMING (nereferenční chlazení, referenční takty)
- ASUS STRIX R7 370DC2OC 2GB GAMING (nereferenční chlazení, OC takty=sníženo na základ)
Každopádně otestovali jsme jen 2GB verze, protože 4GB low endy jsou poněkud zbytečně drahé. Sluší se dodat, že zejména Radeon R7 370 už je na trhu řadu let a poprvé se objevil v rámci řady Radeon HD 7800. Od té doby byl jen mírně vylepšován. Nicméně pokud to s hraním her myslíte vážně, opravdu doporučujeme dívat se na grafiky o kategorii výše.
Takže konec tlachání :), podívejme se dnes rovnou na testy, které v dalších recenzích budeme doplňovat některými konkrétními nereferenčními modely, které jsme ještě netestovali a testovat budeme. Dnes se ale podívejme, jak se aktuálně věci mají.
|