Strana 10 z 10
GTX 1080 Ti je už nějaký ten týden na trhu a jedná se o nejvýkonnější běžně dostupnou grafickou kartu (TITAN model v krámech běžně nabízené nejsou). Referenční edice, pokud neplánujete jejich osazení vodním blokem, ignorujte. Za stejné ceny máte třeba právě testovanou MSI GTX 1080 Ti, jež nabízí mnohem lepší mohutnější a výkonnější chlazení, kterou nejen že tiše chladí, ale dokáže udržet takty i výše. Nárůst výkonu sice již není dramatický, ale je.
NVIDIA však k překvapení mnoha naladila GTX 1080 Ti tak, že je prakticky o malinko výkonnější než TITAN X, který narychlo nahradil aktuální a posílený model TITAN Xp. Ten využívá plně aktivní jádro GP102 a má i plnou 384-bit sběrnici a 12GB paměti. GTX 1080Ti však nezaostává výkonově o moc, nereferenční OC verze už pak stěží budou mít nějaký znatelnější odstup a to ceny TITAN modelů jsou kolem 1200 dolarů, zatímco GTX 1080 Ti stojí oficiálně 699 dolarů. Obě TITAN karty máme k dispozici pro otestování a doplníme je brzy do výsledků, abyste viděli, že si nevymýšlíme. Předem říkáme, že GTX 1080 Ti je však jasná volba, přestože nás na ní mrzí, že pořád nejede na plno, tedy v jádru je část nevyužitých jednotek, sběrnice je místo 384-bit jen 352-bit a místo 12GB má „jen“ 11GB. Zkrátka za více než 20 tisíc bych už docela chtěl grafiku se vším všudy. Ale technicky to asi není možné, výtěžnost plně funkčních jader nebude zdaleka tak dobrá, aby se karta dostala na trh v požadovaných počtech. Nepříliš nadšeni z GTX 1080 Ti mohou být tak jen majitelé TITAN X, kteří za stejný výkon a mizerný referenční chladič vyklopily před několika měsíci těch 1200 dolarů. Přeci jen se nečekalo, že NV vydá GTX 1080Ti výkonnější a ještě jedoucí téměř na maximum jeho možností. Byla to však dobrá zpráva pro všechny ostatní, jednak díky relativně solidní ceně, ale také slevám do té doby předražené „mainstreamové“ GTX 1080, která se alespoň do vypuknutí těžařské horečky konečně prodávala za cenu odpovídající tomu, čím je.
GTX 1080 je totiž nástupce GTX 980, tedy performance segment (vyšší mainstream chcete-li), nikoliv high endové GTX 980 Ti, kterou tedy až nyní nahradila právě GTX 1080 Ti. A je to opravdu masivní nášup výkonu, kdy se ve vysokých rozlišeních (4K) bavíme o téměř dvojnásobném výkonu! Když už jsme u toho výkonu, nelze si nevšimnout, že GTX 1080Ti je už značně limitována výkonem procesorů v nízkých rozlišeních (FullHD), kdy prostě hry nejsou správně optimalizovány pro CPU a brzdí tak i grafický výkon. Nemluvě o tom, že řada her má FPS lock, který pro testování vypínáme, a i na ten prostě často v praxi narazíte. O GTX 1080Ti bych uvažoval vyloženě až u 2K a hlavně 4K monitoru. Zde už se bavíme o dramatickém rozdílu i proti GTX 1080. Každou z testovaných her jsme si v maximálních, nebo téměř maximálních detailech mohli s GTX 1080 Ti zahrát v nativním 4K na maximum s 60FPS+! Ano, jsou i další náročné hry na trhu, ale s touhle kartou se opravdu dá ve 4K hrát v podstatě bez omezování kdekoliv. Pro každého majitele 4K monitoru, a hraní na něm, prostě jasná volba. Pokud bych měl GTX 1080 Ti něco vyčítat po technologické stránce, tak je to stálá ignorace standardu Adaptive Sync (FreeSync), který má v základu dnes již velká část monitorů na trhu a NVIDIA jej přitom stále nedokáže využívat. GSync opravdu není odpovídající náhrada, protože je prostě dražší, technicky méně efektivní a není a nebude to nikdy standard a výběr monitorů je velmi omezený.
Dalším relativním negativem karty je pak opravdu velmi vysoká spotřeba, která u OC verzí s každým, byť malým, zvýšením taktů znatelně roste. Nicméně OC potenciál už v podstatě žádný není, a výrobci své OC verze nastavují už hodně vysoko na limitu karty. Testovaná MSI GAMING X běhá v nejvyšším režimu stabilně na více než 1930MHz a další OC potenciál už je jen +100MHz, což nestojí za námahu a další desítky W spotřeby. Už tak je spotřeba karty hodně vysoko. Lze ji zajímavě snížit nastavením nižších taktů, kdy má karta i silent profil s taktem až o 200MHz nižším, což je zajímavá možnost u her, kde je třeba dostatek výkonu i s nižšími takty. Obecně ale je spotřeba u high endu výrazně přeceňovaný „problém“, který řeší hlavně ti, jež si podobné karty nikdy nekoupí. Problémem pro většinu jejich skutečných uživatelů totiž není, jednak na ní mají, ale hlavně pokud je dobře vyřešeno chlazení, ať si žere. A MSI rozhodně vyřešilo chlazení výborně. Má sice 2,5 slotu, ale dokáže i takto výkonnou kartu s velmi vysokou spotřebou chladit tiše. Co více si přát?
Pokud jde o cenu karty, tak 22,5 tisíce je dost, ale odpovídá to všemu, co karta představuje (na rozdíl od GTX 1080 prodávané ještě nedávno za stejné ceny) a hlavně pro hraní ve 4K to není vůbec špatné řešení ani poměrem cena-výkon! Lepší v tomto ohledu už je jen RadeonRX 580 a to jen proto, že má sice poloviční výkon (což je velké omezení ve 4K), ale stojí mnohem méně než polovinu. GTX 1070 či GTX 1080 nejsou naopak vlastně vůbec zajímavé ani po snížení cen pro náročné hráče, a vzhledem ke svému výkonu jsou vlastně docela drahé. GTX 1080 Ti v OC nereferencích jakou je MSI GAMING X edice, tak představuje nejen výkonově zdaleka nejlepší a chtělo by se říci ideální volbu pro náročného hráče, ale také překvapivě cenově nejvýhodnější. Ale opravdu jen pro 2K a hlavně 4K, či VR. Pro FullHD hraní jsou to ale dnes vyhozené peníze, protože vás tam bude omezovat hodně dalších věcí, ne výkon grafické karty jako takové.
Vzhledem k tomu, že GTX 1080 Ti dnes bohužel nemá konkurenci ani alternativu (tedy kromě šíleně předražených TITAN Xp, což je ale téměř stejná karta), není v podstatě o čem mluvit. Zatím nevíme, jak moc jí bude nebo nebude konkurovat chystaná AMD Radeon RX VEGA, které je technologicky výrazně pokročilejší řešení, využívající HBM2 paměti, ale právě ty se ukazují být problém kvůli jejich náročné výrobě a vůbec náročnější výrobě celého řešení. Pravdou je, že AMD nemá na trhu konkurenční Radeon grafiky ani proti GTX 1070 ani GTX 1080, natož GTX 1080Ti. Možná ale překonala Titan Xp, kdy nově uvedená VEGA FE edice se 16GB paměti má v určitých ohledech náskok, protože na rozdíl od TITAN Xp, o kterém ani sama NVIDIA neví jestli je to profi, nebo jen šíleně předražená herní karta (na 100% to druhé), AMD u VEGA FE jednoznačně tvrdí, že je to karta pro profesionální využití a má poloprofesionální ovladače včetně certifikací, které normálně mají jen profi karty jako Quadro apod. Nicméně nás ale zajímá herní výkon a v tomto ohledu je sice VEGA FE pro hry použitelná, leč není na ně plně optimalizovaná. To bude až Radeon RX VEGA 8GB, která se představí 30.7.2017.
GTX 1080 Ti tak teď v tuto chvíli nemá konkurenci na trhu, je jasnou volbou pro každého hráče s 2K a ještě lépe 4K monitorem. První jednojádrová grafika, o které se dá skutečně prohlásit, že stačí na 4K/60FPS hraní, i když to platí hlavně o těch nereferenčních OC verzích, jakou je právě MSI GAMING X. Ta je vynikající kartou s extrémním výkonem a výborným tichým chlazením karty. Cena odpovídá segmentu a stejně tak vlastně i spotřeba. Obojí je velmi vysoko ale je to prostě high end a jako nástupce GTX 980 Ti nabízí bezmála dvojnásobný nárůst výkonu mezi generacemi. Na trhu, kde není konkurence tak představuje jasnou volbu. Horší to bude asi s reálným nákupem této grafiky nyní, kdy díky těžařské mánii je jakákoliv solidní grafická karta skladem opravdu velmi vzácné zboží a negativně to ovlivňuje pochopitelně i ceny. V případě MSI nabídky, bych GAMING X verzi doporučil každému hráči. Pokud ale rádi taktujete, není to už model pro vás. Tím bude MSI Lightning, který dorazí snad brzy a dovolí vám vytáhnout každý ždibec výkonu, který snad GTX 1080 Ti ukrývá. Radši na to ale připravte váš elektroměr. Pro většinu z nás však MSI GTX 1080 Ti GAMING X představuje perfektní herní grafiku současnosti, zejména pokud již pokukujete po monitoru s vyšším rozlišením.
Hodnocení: 95%
Za zapůjčení karty děkujeme společnosti MSI
Za výbavu pro testování děkujeme ostatním partnerům:
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|