Strana 5 z 6
- Provozní vlastnosti - Spotřeba, chlazení a taktování
To hlavní, co nás zajímá u nereferenčních grafik, jsou samozřejmě rozdíly v provozních vlastnostech grafik.
Jako vždy měříme spotřebu v několika testech a hrách, nikoliv jen v jedné - uvádíme pak v grafu průměr těchto všech měření. Pokud narazíte na nějakou recenzi, kde měří spotřebu v jediném testu, vůbec jí neberte vážně, protože díky úsporným technologiím a dynamickému řízení spotřeby, mají všechny současné karty různou spotřebu v různých hrách a rozdíl může být klidně až mnoho desítek W! Takže co platí ve srovnání grafik v jedné hře, ve druhé platit nebude - proto děláme průměr spotřeby v rámci všech našich testů. Kolega kompletně přepracoval a přeměřil spotřeby i s ohledem na zařazení dalších testů.
Taktéž platí, že existují specifické aplikace, které dokáží vytížit uměle grafiku naplno a proti běžné spotřebě ve hrách a běžně užívaných aplikacích, bude spotřeba vyšší o další desítky W. To je možná zajímavé ohledně výběru vhodného zdroje, ale o běžné spotřebě to nevypoví vůbec nic. V našem případě vidíte tedy typickou spotřebu celé sestavy, a že máme hodně "nabušenou sestavu" takže jsou a čísla docela vysoká :). Hodně přes 100W jde například na vrub jen použitému procesoru.
GTX 1050Ti bez přídavného napájení je opravdu velmi úsporná grafika, v podstatě je na úrovni 2GB RX 460, které také nemají přídavné napájení. Jenže GTX 1050Ti má 4GB paměti a vyšší výkon (ten rozdíl taktu na GPU je obrovský), takže má i lepší efektivity ve výsledku. Starší GTX 950 2GB bez přídavného napájení, co by předchůdce také neměla konektor (někdy) a přitom žere o něco více s výkonem mnohem nižším.
A jaké je chlazení? Vzhledem k extrémně nízké spotřebě karty je jasné, že chlazení nemá příliš práce. Karta tak běží v klidových stavech na zcela pasivní režim a ventilátory se ani netočí. I tak má teploty jen do 40°C v klidu.
V zátěži se ventilátory roztočí, teploty stoupnou na 68°C, ale ASUS se to snaží držet docela nízko tyhle teploty, protože je to závislé na stabilitě maximálních taktů, které se dokáží vyšplhat až k 1,7GHz. Hlučnost karty tedy není vyloženě maximalisticky nízká, ale pořád je to hodně tichá karta.
Jde GTX 1050Ti bez přídavného napájení vůbec taktovat? Ano … víceméně jde spíše o to, donutit kartu stabilně běhat pořád na těch zhruba 1733MHz pro jádro. Paměti jdou posunout ze 7GHz na zhruba 7800MHz. Nicméně stoupnou nároky na chlazení. Nárůst výkonu je ve výsledku kolem 7-8%, což si nemyslím, že za to stojí.
|