Strana 9 z 10
- Provozní vlastnosti – spotřeba, chlazení, taktování
Začněme u spotřeby. Měříme jak v klidu, tak v herní zátěži, a to v průměru všech testovaných her. Spotřeba současných grafik není konstantní a stálá, ale dynamicky se mění díky řízení spotřeby, které dnes grafické karty mají. A tak se hra od hry může spotřeba stejné karty lišit i o několik desítek W. Pokud navíc kartu zatížíte výpočetně, či na úplně maximum například s FureMark, dostanete ještě o desítky W vyšší spotřebu u některých modelů. Tak pozor na to. Samozřejmě naši spotřebu ovlivňuje i zbytek sestavy, kdy máme silně přetaktovaný RYZEN 7 2700X na 4,25GHz apod. Nicméně všechny karty mají stejné podmínky:
Spotřeba GTX 1650 je dle očekávání opravdu velmi nízká, nicméně je vyšší než GTX 1050 Ti. A to ne o málo zejména u verze s přídavným konektorem. Efektivita je ale díky vyššímu výkonu přeci jen o něco lepší, i když zázrak to není. Výkon je prostě nízký. RX 570 sice žere nezanedbatelně více, ale v této cenové hladině má pořád nízkou spotřebu a ten výkon je výrazně vyšší. Navíc není problém spotřebu RX 570 snížit, stačí snížit power limit nebo zapnout iChill a rázem jste klidně o 40W níže, a výkon klesne třeba jen o 10-15%, tedy stále bude lepší než u GTX 1650. Efektivita je prostě hraní s čísly.
GTX 1650 přichází na trh rovnou v nereferenčních modelech, takže variabilita chladičů na trhu je značná. Existují modely s výkonnějšími chladiči, ale oni jen vypadají, jinak má většina prostě jednoduchý hliníkový pasiv a buď jeden nebo 2 až 3 ventilátory podle délky karty.
V našem případě testujeme jedno z nejskromnějších řešení, což je dáno i jen 168mm délkou karty. přesto vzhledem k poměrně nízké spotřebě nemá s chlazením žádný potíž a je i rozumně tiché. Krátká Gigabyte rozhodně netopí, není sice úplně tichá, ale tichá je dost. Na ticho je tady právě ten větší chladič u druhé testované MSI.
Pokud jde o taktování, nedá se říci, že by TURING znamenal nějaké zásadní zlepšení proti PASCAL sérii. V případě malé Gigabyte GTX 1650, která nemá přídavné napájení, tak taktování prakticky neexistuje, protože karta prostě jede na limitu a napájení více neumožňuje. Je tam zhruba 1% rezerva, což nestojí za snahu.
U Větší MSI, která má přídavné napájení, ale rezerva je. Dokázaly jsme získat zhruba 12% výkonu, ale při více než 20% nárůstu spotřeby. Což poněkud bere smysl GTX 1650. navíc ten nárůst výkonu stále nestačí na výrazné dotažení RX 570, která sice žere více, ale pokud byste omezili její power limit, zapnuli iChill apod. tak výkon sice klesne, ale spotřeba se hodně přiblíží GTX 1650, což prostě zásadně ovlivní efektivitu.
Takže k závěrům …
|