Dnes se podíváme na výkonové testy grafických karet NVIDIA GTX 280 a GTX 260, které jsou osazeny jádrem 65nm GT200. Měla to být grafická událost roku. Měli jsme se dočkat fantastického výkonu, který měl překonat vše. Dnes už máme jasno ...
Není zvykem začínat recenzi high-endové grafické karty tímto způsobem. Nicméně na rozdíl od mnohých jiných, já měl na přemýšlení o tom, co vlastně testuji, přemýšlením nad podanými výkony a zejména přemýšlením nad tím, co nám grafické karty NVIDIA GTX 280 a GTX 260 přinášejí, mnohem více času. Samozřejmě chápu, že mnozí by rádi testy dříve, nicméně vzhledem k současné době je z hlediska uživatele, o kterého nám na DDWorld.cz jde především, je v tomto případě lepší později než dříve. Na rovinu říkám, že žádnou recenzi jsem nepsal nikdy déle. Nejde v tomto dnešním případě ani tak o rozsah článku, jako spíše o obsah. Dával jsem si opravdu záležet.
Na rozdíl od názoru několika málo místních čtenářů, není mým cílem lidi naštvat, klamat a doporučovat na základě toho, z čeho mám já osobně nebo můj magazín prospěch, ať už jde o přísun reklamy, exkluzivních informací a hardwaru s předstihem a hromadu dalších benefitů, o kterých ani netušíte, jak je to zvykem jinde. Nemám ani zájem a vyhledávat kontroverzi. Naopak je mým cílem lidi dávat dohromady (i když seznamku prozatím neplánuji :) ), zejména je mým cílem co možná nejpřesněji uživatelským pohledem hodnotit, testovat a doporučovat dané komponenty a to pouze na základě předvedených výsledků a výhodnosti pro nás, koncové uživatele. Výkonové testy GTX 280/260 byly v celku jednoduché, i když sehnat karty byla trochu potíž. Horší a časově náročnější bylo o nich napsat přesný článek, který by je skutečně vystihl. Pročetl jsem stohy materiálů, musím říci, že i desítky recenzí, otestovali jsme karty v pěkné řádce testů a pořád bylo neuvěřitelné těžké, zhodnotit, jak se to s těmihle karty má. Nicméně po 15 dnech sepisování, opravování, vpisování, horečného přemýšlení, dotazování a dalších úprav jsem to konečně dal celé dohromady a dnes si tak konečně můžete přečíst, jak se to s těmi grafikami NVIDIA GTX 280 a GTX 260 skutečně má a nemá.
- GT200 jako nová generace? Ani zdaleka ...
O grafickém jádru NVIDIA GT200 jsme slyšeli mnohé a slýchávali dlouho. Výkon tohoto jádra trval pěknou řádků měsíců a stál stovky milionů dolarů. Výsledek ale není tak zajímavý, jak být asi měl. GT200 není žádnou novou generací, to je třeba říci si hned na začátku. GT200 je pořád grafická generace jádra G80 s menšími vylepšeními. Samotný základ se ale už dva roky nezměnil a GT200 nepřináší z tohoto pohledu absolutně nic nového.
Nebudeme se zde rozvláčně rozepisovat o tom, kde je v jádru GT200 která jednotka co tam dělá, to nás nikoho příliš nezajímá. Nás zajímá hlavně, jak to funguje a co to stojí, taková je realita. Zkraťme tedy teoretickou část na nutné minimum. GT200 má v základu nějakých 1,4 miliardy tranzistorů, 240 stream procesorů 80 texturovacích jednotek a 32ROPs. Podobné parametry by nás jistědřívbe uchvátily a byly příslibem vysokého nepřekonatelného výkonu. Jenže to by tady nesmělo být grafické jádro konkurence AMD v podobě mainstreamového RV770, které se konkurencí podle všech předpokladů vůbec stát nemělo. Jenže stalo se a můžeme jen přemýšlet, zda je to tím, že GT200 prostě není taková bomba, nebo naopak RV770 je ona bomba. Zkrátka GT200 má sice pořádné parametry, které ve srovnaní s G92 jsou vlastně skoro o 75% lepší, jenže k tomu potřebuje plochu 574 mm2 a výrobní proces 65nm a i tak je výtěžnost GT200 jádra přímo tragická. Plocha RV770 je jen něco přes 255mm2 přitom ale obsahuje 956 milionů jednotek a výkonově dokonce jádro GT200 poráží, když na slabší variantě karty s 512MB GDDR3 paměťmi a 256bit sběrnici dává výkon přes 1 000Gflops, zatímco GTX 280, nejšpičkovější karta s GT200 jádrem dává „jen" 933 GFLOPS a to při 512bit sběrnici a 1GB GDDR3 a mezi oběma kartami je skoro 10 000 korun rozdíl. V tomto srovnání s mainstreamovým grafickým jádrem konkurence bohužel jádro GT200 vyráběné 65nm nanometry nepůsobí zrovna důstojně své ceně a pozici výkonového vrcholu.
Ptáte se, proč NVIDIA GT200 jádro více nenataktovala, když u GTX 280 tiká v základu jen na 602MHz? Odpověď je, že pro masovou výrobu referenčních karet to výše prostě nejde. TDP karty je už tak extrémních 236W, čímž se GTX 280 stává nejžravější grafickou kartou historie. Zvýšení taktu by logicky zvedlo spotřebu ještě výše a u obrovského GT200 by to nebylo o málo. Navíc příliš dobře GT200 taktovat ani nejde. Viděl jsem i upozornění od NVIDIE, že nedoporučuje taktovat GT200 nad 675MHz, což není od referenčního taktu moc daleko. Přesnějšímu popisu jádra GT200 a změn uvnitř už jsem se v jednom článku věnoval, najdete ho zde. Dnes se tedy nebudeme dlouze opakovat. Zjednodušíme to do následující věty: GT200 je jako jádro vlastně téměř zdvojeným G92, nic víc, nic míň. Podívejme se na to, o čem jsme ani ve zmíněném článku zatím nemluvili ...