Strana 7 z 7
- Radeon HD 5850 nebo HD 5870 - Závěr
Řekneme vám, že otestovat tyto tři grafické karty ve všech hrách s různými frekvencemi nám chvíli trvalo a dalo zabrat. Bez pár hodin jsme u toho proseděli čas od ranních až do pozdních nočních hodin a to po celý víkend. Doufáme tedy, že bude tento test někomu k užitku a že vám eventuelně ušetří finance, ze "zbytečné" koupě Radeonu HD 5870. Vy, jež přemýšlíte o CrossFireX sestavě a již máte v PC jednu HD 5850, budiž tento test pro vás také přínosem. Závěrem článku si vše podstatné zhodnoťme do několika důležitých odstavců.
- Koupit dražší HD 5870 anebo pořídit levný Radeon HD 5850 a taktovat?
První, co vám zodpovíme, je správná volba karty. Naše měření prokázalo, že HD 5850 se dá fantasticky přetaktovat a nárůsty výkonu kolem 25% jsou úplně normální. To je něco, co vám moc grafických karet na současném trhu nenabídne. Také jste viděli, že již s normálně navýšenou frekvencí se dostáváme na výkonnostní hladinu vyššího modelu. A to upozorňujeme, že stále při přijatelném zvukovém projevu chladiče. Ten je na HD 5850 kratší a není tedy vzduch tlačen přes tolik žeber. U HD 5870 díky délce karty jsou již 40% otáčky poměrně slyšet, u HD 5850 by se dalo říci, že nikoliv. Jestli se nebojíte taktování, sáhněte raději po Radeonu HD 5850.
Netroufáte-li si na OC, připlaťte si a zaběhněte do obchodu pro kartu s plnohodnotným jádrem Cypress. Jestli hrajete na monitoru s rozlišením 2560x1600, tak doporučujeme přestat se pokukovat po těchto dvou "levných" kartách a podívat se spíše do vod High-Endu a to jmenovitě po HD 5970. V tomto rozlišení si s jinou grafickou kartou nezahrajete všechny hry na max. Pro běžná rozlišení jako je 1920x1200 si vystačíte i s Radeonem HD 5850, jen je nutností řádně popohnat frekvence. Najde se pouze pár her, kde výkon přetaktované karty nebude dostačovat. Například nové Metro 2033 je v maximálních detailech bez přetaktované HD 5870 téměř nehratelný, což bohužel platí i o konkurenci a jedinou grafikou na světě, která hraní této náročné hry umožňuje na maximum je Radeon HD 5970. Přesto stačí mírně snížit detaily, hra ztratí na kvalitě grafiky velice málo a je již krásně hratelná i na slabší grafice. Pro menší monitory s nativním rozlišením jako je 1680x1050 a nižší by byl Radeon HD 5870 vyhozenými penězi.
- Jakou ATI Radeon HD 5850 koupit?
Momentálně je na trhu dostupné nepřeberné množství nereferenčních edic. Ceny nejsou dramatické a už za mírný příplatek můžete dostat kartu s lepším OC potenciálem a podstatně lepšími provozními vlastnostmi.
Gigabyte nabízí za cenu okolo šesti tisíc korun referenční edici. Ta není špatná a zvláště díky ceně se jedná o povedenou kartu, nad kterou byste mohli uvažovat. Potíž je zde ta, že některé revize měly uzamčený BIOS. To znamená, že taktování těmto kartám moc neříkalo. Netušíme jak je to u těch karet, co jsou momentálně na skladech, ale setkali jsme se se spoustou uživatelů, kteří si na toto stěžovali. Naštěstí se tohle dá obejít jednoduchým přefleshnutím BIOSu. Stačí stáhnout například "Asusácký" BIOS a nahodit jej na GB kartu. Není to složité, ale je zapotřebí vědět co děláte, což u všech uživatelů nehrozí.
Netroufáte-li si na tento fígl, raději se podívejte po nereferenční edici případně po kartě od jiného výrobce. Okolo sedmi tisíc korun není problém sehnat nereferenční kartu od Gigabytu, která má solidní chladič a je již v základu mírně přetaktována. Tu můžeme doporučit, ale je vhodné zvážit, jestli nebude lepší připlatit si pár set korun na nereferenční verzi od Sapphire, kterou jsme vám před nedávnem představili v testu. Tato karta je již jiná "liga" a chlazení je zcela geniálně navrženo. S tímto modelem se nemusíte obávat vysokých frekvencí a můžete taktovat jak je libo. Slušnou alternativou může být i ta od společnosti MSI. Na svém PCB nese podobný chladič, kterým disponuje veleslavná Lightning. Podle ohlasů spokojených uživatelů můžeme říci, že tento chladič je stejně geniální jako ten Sapphire a taktování půjde jedna báseň. Horší je to již s cenou, karta vás vyjde o pět set korun dráže, než ta od Sapphire a to rozhodně není málo. Nezapomínejme na DirectCU od Asusu. Dá se pořídit o něco levněji než nereferenční Sapphire a chlazení není vůbec špatné.
Rozhodnutí je pouze na vás. My bychom zvolili Sapphire ve verzi Vapor-X – což je podle nás nejlepší a nejdostupnější Radeon HD 5850 na trhu. Přemýšlíte-li nad 2GB HD 5850, tak raději nad ni přestaňte uvažovat. Nějaký ten výkon navíc dokáže poskytnout, ale to při nehorázném navýšení ceny. Popravdě o těchto kartách se moc neoplatí uvažovat.
- Vyplatí se mi druhá HD 5850 do CrossFireX?
Naše měření jasně ukázalo, že CrossFireX je dobře použitelné a dokáže nabídnout obstojný nárůst výkonu. Nabízí se tedy otázka, jestli se oplatí přikoupit jednu kartu. Když už jedna karta ve vašem PC osazena je, tak určitě není špatným nápadem nad tímto uvažovat. Zvednete si více než slušně výkon a to za lidovou cenu. Kdybyste přemýšleli o koupi dvou karet, s tím že je vyměníte například za starý Radeon, který se stále tetelí ve vaší sestavě, tak raději na to rychle zapomeňte. Cenově to vyjde pouze o trošku levněji než HD 5970 ale výkonem budete níže. V tomto případě je lepší připlatit si (maximálně) tu tisíci korunu a sáhnout po tom nejlepším rovnou.
Každopádně Radeon HD 5850 i po 10 měsících na trhu je stále atraktivní grafická karta za dobrou cenu s vynikajícím poměrem cena-výkon, výkon- spotřeba a doslova obrovským taktovacím potenciálem. Je jen na vás, zda ho budete umět správně využít.
Za zapůjčení grafik děkujeme společnosti ASUS
|