Strana 1 z 4
- Preview: AMD R7 240/250/260X a R9 270X/280X
grafické karty uvedeny - vše co jste chtěli vědět!
Nové grafické karty AMD Radeon s novým označením a novými cenami dnes zamířily na trh.
Tak jsme se konečně dočkali. Říkal jsem vám v posledních novinkách, že už to nebude dlouho trvat ;). AMD dnešním dnem uvedla na trh velkou spoustu nových grafik a dnes vám konečně můžeme říci vše. Tedy skoro.
Dvou (zatím) nejvyšších modelů R9 290 a R9 290X se dnešní uvedení netýká a uvedeny budou samostatně, což si ovšem rozhodně zaslouží - však uvidíte. Nicméně dnešní den bude přeci jen zajímat podstatně více lidí a zákazníků, protože se týká grafických karet, které tvoří 90% prodejů.
Spousta věcí už vyplula na povrch dříve. Co je nutné zdůraznit jako první je fakt, že stále zůstáváme na 28nm výrobě! Výrobci GPU tedy nemají moc velké možnosti, co zlepšit. Nová generace výroby v podobě 22nm procesu ale není zdaleka připravena navíc je zde problém s jeho cenou. Konkrétně AMD má ale možnosti některé věci vylepšit. Týká se to hlavně low endové nabídky, která u této druhé generace 28nm grafik bude rozšířena, nějaká zlepšení se týkají i dalších čipů a největší novinkou je samozřejmě největší čip HAWAII, ale jak jsme řekli v úvodu, na uvedení grafických karet R9 290 a R9 290X si ještě pár dní počkáme.
Ještě než začneme se samotnou přehlídkou novinky a staronovinek, řekněme si důležitou věc. Tou je nové značení grafických karet. Od první generace DX10 grafik, tedy v podstatě od poslední generace GPU, kterou ještě vyvíjela ATI, HD 2000, jsme zvyklí na označení AMD/ATI Radeon HD xx30/50/70/90. To se nyní mění na toto:
Někteří nesou změnu označení nelibě, ale nevím proč. Vlastně se totiž nic moc podstatného nemění. Vlastní logiky značení zůstává, jen je kratší, což je pro výrobce, novináře i zákazníky vlastně výhoda. Takže namísto třeba AMD Radeon HD 9970 bude nově R9 290X = podstatně méně znaky řečeno vše. Jasné a přehledné tím spíše, že konkurence používá v podstatě stejnou číselnou logiku, takže zákazník ví, že grafiky s vyšší číslovkou jsou ty výkonnější. Záměny a matení se nemohou stát, protože modely konkurence mají před číslovkou GF G/GT/GTX, zatímco AMD má před číslovkou R jako Radeon.
Osobně změnu značení v této logice vítám, i když mám k ní jednu připomínku a tou je rozdělení grafik na třídy - R7 a R9 modely. To je zbytečně matoucí kravina. Prostě R7 240/250/260 mají být R9 240/250/260 a není co řešit. Nechápu, koho u AMD tahle ptákovina s R7 vedle R9 zase napadla (asi chtěl být zajímavý). Vymlouvat se na generační rozdíly se nedá, protože R9 270X a R9 280X jsou vlastně upravené HD 7870 GHz a HD 7970 GHz na rozdíl od R9 290/290X, což jsou zcela nové karty. A tím se dostáváme k podstatnému. Co je vlastně nového u druhé generace 28nm grafik proti té první (HD 7000/8000)?
- Generační a mezigenerační zmatky ...
Ačkoliv se zdá, že v řadě Radeon HD 7000 a první generaci 28nm DX11 grafik panoval klid a pořádek, opak je pravdou. AMD totiž mělo v plánu podstatně větší změny a více čipů na 28nm proces a pro výrobu bylo vše ze strany připraveno dříve, než TSMC nakonec vůbec 28nm výrobu dokončilo.
Neschopnost TSMC dokončit 28nm výrobu včas a neschopnost ji vyladit (a zlevnit) znamenalo pro AMD výrazně měnit plány. Některé čipy tak byly úplně zrušeny, zejména klasický low end, který se prostě AMD nevyplatil nechat 28nm vůbec vyrábět. AMD byla nucena výrazně upravit a zredukovat nástupce HD 7000, kterým měla být rodina grafik Sea Islands. Z této generace tak nakonec dorazily zatím jen dva čipy. Ten první se jmenuje BONAIRE a najdeme ho na HD 7790. Ten druhý se jmenuje OLAND (MARS u mobilních GPU) a nově přichází do low endu!
Pojďme si v tom tedy udělat pořádek ...
|