Strana 2 z 5
- GTX TITAN - grafická karta pod drobnohledem
Kartu se do vydání utajit nepovedlo a tak její podobu už nějakou dobu známe. Dnes už vám ale můžeme ukázat její oficiální fotografie a říci si o ní i pár podrobností.
Bavíme se o referenčním modelu, který bohužel k našemu zklamání i ke zklamání mnohých dalších, vzhledově nepůsobí jako něco extra, hlavně s ohledem na jeho cenu. Působí poměrně obyčejně a velmi se podobá "vytuněné" GTX 580. Na trhu navíc budou edice různě polepeny logy výrobců.
Karta je klasicky 10,5" dlouhá a jen dvlouslotová. Což ale úplně stačí. Chladič, i když neskáčeme radostí nad turbínovou vrtulí, je velmi slušně dimenzován a vyladěn pro referenční nastavení.
Pasiv je s mezerou pro ventilátor vlastně po celé délce karty a posílený VaporX základnou u jádra. Překrytí je alespoň trochu obohaceno průhledným plexi. Žádné zvláštní materiály ale použity nejsou. Jedinou výstředností na kartě je i ve tmě ostře zářící zelené logo GTX na horní hraně karty.
Pod chlazením se dostáváme k samotnému PCB. Není na současné poměry některých TOP modelů nijak extrémní, i když jednu zvláštnost má. Vzhledem k 6GB paměti má čipy pamětí po obou stranách (12+12). Uprostřed toho trůní obří grafické jádro GK110 a už kolují doufejme že jen vtípky, že samo tohohle jádro stojí na výrobě stejně jako celé finální grafiky GTX 680 nebo HD 7970.
Napájecí kaskáda není zdaleka tak předimenzována, jak bychom čekali. Spíše naopak se návrh karty soustředí na co nejnižší spotřebu. Dobře víme, že některé nereferenční návrhy silných kaskád výrazně zvyšují spotřebu grafiky, protože zkrátka nekoukají na efektivitu, ale prostě jen na výkon a velké možnosti OC. U referenčního TITAN je ale hleděno předně na efektivitu. Napájení je tedy 6+2 fázové a mělo by být dostatečně dimenzováno i pro nějaké to OC s omezením. Napájení je pak klasicky 6+8pin. TDP karty je 250W, u OC edic půjde k 300W.
Dobrou zprávou je, že by nemuselo nakonec u GTX TITAN modelů od různých výrobců zůstat jen u tohoto jediného referenčního provedení.
|