Strana 1 z 3
- PREVIEW: Jaké je AMD Radeon NAVI RDNA?
Nová architektura a nový přístup na trhu i proti NVIDIA
Co čekat od nové generace AMD a jak to ovlivní situaci na trhu proti NVIDIA? Máme co jsme chtěli?
Čekali jsme na E3 představení karet, ale dočkali jsme se ještě více věcí. AMD kompletně v detailech představilo nejen první karty, ale hlavně samotnou NAVI a RDNA architekturu. Je zde ještě pár dalších informací, které jsou pod NDA a nemůžeme vám o nich říci, ale o mnoha věcech mluvit můžeme.
- Radeon NAVI RDNA je skutečně nová architektura!
Překvapením pro mnoho lidí je, že se prakticky nepotvrdily žádné „zaručené“ zprávy a informace. A už vůbec se nepotvrdily zvěsti, že NAVI bude jen další GNC atd. AMD dokázalo vše velmi dobře utajit, až je to překvapení i pro mnoho jinak velmi dobře informovaných lidí.
Zcela jednoznačně pak můžeme říci, že NAVI a „RDNA“ architektura jsou zcela nová věc. Žádné vylepšené GCN, ale opravdu nová architektura. Všechno je úplně jinak. Celá stavba jednotek, uspořádání jádra, pamětí a tak dále.
První představené jádro, které mimochodem AMD stále oficiálně nepojmenovala, takže mu říkáme pracovně „NAVI 10“, má 40 výpočetních jednotek, celkem 2560 STREAM procesorů, 64 ROP a 160 Texturovacích jednotek.
Zcela přeuspořádaný je systém pamětí, které jsou víceúrovňové a také rychlejší. Tyhle změny budou stát výrazně za lepší efektivitou, a celkovém zlepšení práce s pamětí a přenosy dat. Architektura může používat GDDR i HBM paměti.
Zásadní změnou je pak fakt, že NAVI na rozdíl od předchůdců, je zdvojnásobení ROP při podobném počtu stream procesorů jako u předchůdců, což byla slabina dosavadního přístupu AMD, kterou se snažila dohánět takty, což se ale vzhledem k výrobním procesům moc nedařilo.
U NAVI došlo ale jak k posunu na úrovni taktů, tak k výrazné změně architektury, což by se mělo výrazně odrazit na výkonu a efektivitě, zejména při srovnání s POLARIS/VEGA čipy s podobným počtem stream procesorů. Konkrétně v praxi první představené 7nm NAVI 10 jádro má jen o něco málo více SP než 12nm POLARIS 20 na RX 590, mají podobnou velikost, ale novinka bude o desítky % výkonnější a efektivnější.
Vylepšení se také dočkala multimediální výbava. Zde potěší o 40% výkonnější Enkodér jak u H.264, tak u H.265. Nově už umí i 8K rozlišení.
AMD také zpracovala na výstupech, kdy na rozdíl od konkurence nemusí u 4K monitorů snižovat kvalitu obrazu snížením barevného rozlišení. DisplayPort konektory na NAVI kartách totiž mají nový vylepšený standard komprese, tzv. Display Stream Compression 1.2a. Díky tomu bude možná na AMD připojit na jediný port monitor se 4K i vyšším rozlišením se 144Hz i vyšším frekvencí a to v plné kvalitě obrazu. To NVIDIA neumí, a tak doslova bude obraz na monitoru v některých extrémních případech (4K při 144Hz a výše na jediném DP portu) na AMD prostě lepší.
AMD zveřejnilo celou řadu detailních informací a slide, takže pokud vás to zajímá, jsou k dispozici. Většinu čtenářů z řad běžných uživatelů ale zajímá spíše, co to znamená v praxi.
Tedy podívejme se na samotné karty …
|