Uplynulý týden byl plný událostí a jedna stojí za povšimnutí a hlubší rozbor. Grafická karta za necelé 4000 korun poráží grafiku za 13 000 korun ....Šok, překvapení? Nebo jen logický vývoj, co myslíte vy?
Než spustíte někteří flame (v překladu: Nekončící dohadování o tom, zda je lepší kupříkladu červená karta nebo zelená) na téma, co to ten DD zase plácá, tak samozřejmě výkonově Radeon HD4850 grafiku NVIDIA GTX 280 opravdu nepřekonává a článek není na téma zelená nebo červená, zkusme se nad současnou situací trochu lépe zamyslet. Žijeme rozhodně v zajímavé době. Jak jste si asi všimli, na grafickém trhu se nám odehrálo malé zemětřesení, které výrazně ovlivní nejen samotné nakupování, ale i myšlení a to na poměrně dlouhou dobu. Takže, co se vlastně událo za poslední týden?
Dne 17.6.2008 uvedla NVIDIA dlouho očekávané grafické jádro GT200 na modelech hi-end grafik GTX 260 a GTX280. Až na několik příznivců značky NVIDIA reprezentovaných ve více, či méně se otevřeně tvářících "partnerských" serverů a magazínů společnosti NVIDIA, se většina recenzí nesla ve výrazně méně pozitivním duchu, než je u High-endové grafické karty většinou zvykem. Důvodem bylo hned několik věcí. Asi tím hlavním je fakt, že GTX karty prostě nepřinesly to, co se očekávalo a to ani vzdáleně. Samotné grafické jádro GT200 je opravdu obrovské (572mm2) a docela dost nahlas se hovoří o tom, že je to vlastně zcela slepá vývojová větev. Zkrátka tak velké grafické jádro nemá v současné herní realitě příliš šanci se vůbec více uplatnit a jeho využitelnost pro potřeby běžného uživatele se výrazně blíží 0. Nedá se využít pro levnější grafické karty, nedá se použít do mobilních počítačů prostě nijak smysluplně využít. Ona by ta velikost ani nebyla tak neakceptovatelná, kdyby alespoň karty podaly odpovídající výkon. A ten se nedostavil. Jistě, v porovnání s dosud vydanými jednojádrovými kartami (do 19.6.), to bylo celkem dobré. Nicméně ne tak dobré, jak se čekalo. Slibovaný Crysis ve vysokém rozlišení a plných detailech nadále nehrozí. Navíc výkon GTX 280 není ničím novým, protože ji výkonově často překonává starší grafická karta z vlastní stáje - 9800GX2 a i ta je dnes i levnější. Problém je právě cena té grafické karty, která je extrémní na současnou realitu, čímž se pomalu dostáváme k pointě článku.
Mnozí už při vydání NVIDIA GTX 280 věděli, a ti ostatní se to dne 19.6. dozvěděli, proč se mnohé objektivní recenze GTX 280 nesly v méně nadšeném duchu, či dokonce v lehce kritickém. 19.6. totiž vyšla(nevyšla) grafická karta za necelé 4000 korun s DPH, která ze 13 000 korunové GTX 280 udělala poněkud špatný vtip a odsunula ji zcela do pozadí, což nebývá u Hi-end grafiky pár dní po vydání zrovna běžné, ovšem ukázalo to současnou realitu a to, co běžní uživatelé skutečně chtějí. Kartu, jako je ATI Radeon HD4850 na grafickém jádru RV770. A začala poměrně zajímavá mela. Mainstreamová grafická karta za necelé 4000 korun, totiž výkonově překonala všechny jednojádrové grafické karty s výjimkou nově uvedených GTX 280, jenže se prodává výrazně levněji. A najednou GTX 280, nemluvě o GTX 260 působí poněkud .... no zkrátka špatně. Výkon HD4850 je totiž roven 70% výkonu GTX 280, ale cena jeho cena je 30% proti ceně GTX 280! A to přijde na trh ještě o 20% silnější HD4870, která nabídne podle všech propočtů přibližně 90% výkon GTX 280 a cena bude zhruba 45% proti ceně GTX 280. Rána přišla i z vlastních řad (tedy zatím jen ve formě prohlášení a řečí než viditelných kroků a výsledků). Výkon a hlavně cena modelu ATI HD4850 byly přímo šokem pro firmu NVIDIA, která (nejspíše po vzoru českých fotbalistů) rázem po dlouhých měsících vegetování s jádrem G92, zaspala posledních pár týdnů, podcenila odhodlanost a možnosti soupeře a zkrátka už není v nejlepší pozici a to považme, že HD4850 prostě vytřela podlahu s výrazně dražšími grafickými modely, které jsme až dosud pořizovali. NVIDIA tedy v zápalu boje vydala marketingově-papírově (pokud se vůbec karta ve větších počtech objeví v obchodech, dříve jak za měsíc to nebude) vysoce nataktovaný 55nm model 9800GTX+, který přibližně celkově o 10% HD4850 překonává a zároveň oznámila zlevnění modelů 9800GTX skokově o 100-150 dolarů! Že to rozhodně nebylo připravené ukazuje fakt, že při tom všem jaksi úplně zapomněla na uvedené GTX 280/260 karty. Zejména GTX 260, která navíc ještě ani nedorazila do obchodů, výkonově příliš modelům HD4850 a 9800GTX neodbíhá a její v současnosti dvojnásobná cena proti dnes, už tedy 199 dolarovým kartám, působí opravdu úsměvně. Model GTX 280, který je zhruba o 10% rychlejší než GTX 260 pak za cenu 649 dolarů, tedy o dalších třetinu více, působí snad dokonce ještě rozporuplněji.
Samozřejmě si někteří řeknete, že ten výkon za to přeci stojí si připlatit. Tak pokud si toto řeknete, tak jste nejspíše v posledním roce grafickou kartu nepořizovali a žádnou hru nehráli. Současná herní realita je taková, jakou jsme ji vždycky chtěli. Do vývojářských společností dorazila totiž novinka, která se jmenuje optimalizace. Dříve pro herní vývojáře skutečně skoro sprosté slovo, dnes životní nutnost. S rozvojem mobilních počítačů a herních konzolí, které za výkonem hi-end typu GTX 280 karet samozřejmě dalece zaostávají, je zde nutnost vydávat hru multiplatformě a zkrátka nic, co nerozjedete bez problémů na mobilním počítači, dnes nemá šanci uspět. Poslední hi-end hrou tak zůstává Crysis. Nicméně i ten bude ve druhém dílu poněkud jinak marketingově orientován k velkému zděšení společnosti NVIDIA. Ta má totiž Crysis jako hlavní hru, pro kterou optimalizuje ovladače a kterou se nás snaží přesvědčit, že jádro jako je GT200 prostě potřebujeme. Jenže Crytek chce se svou hrou uspět, a protože první díl byl prodejní propadák právě z důvodu, že zejména NVIDIA mohutně podporovala dojem, že na hraní Crysis bude zapotřebí pořádně drahá grafická karta (což není vůbec pravda), druhý díl se bude snažit Crytek prezentovat jako který si v plných detailech zahrajete na PC za 10 000 korun. Vzhledem k tomu, že jen samotná karta GTX 280 se od této částky asi těžko odchýlí, nebude ani pro Crysis, nejnáročnější hru současnosti, nic jako jádro GT200 a grafika za 8 000- 13 000 nutné. Což podstatným způsobem nabourá snahu prodávat takto drahé čistě hi-end grafické karty. V tomto ohledu právě model za 4000 korun v podobě ATI HD4850 (případně i 9800GTX pakliže spadne skutečně na 4000) na hlavu poráží GTX 280 za 13000 korun. Je sice o něco slabší, jenže nabízí tak vysoký výkon, že to v běžných masově používaných rozlišeních zejména na monitorech do 22" a dokonce i 24", zkrátka stačí s velkým přehledem a v mnoha případech je ten výkon i vyšší, než by byl reálně zapotřebí a s velkou pravděpodobností to ještě dlouho tak vypadat bude, protože zkrátka stále více lidí hraje na mobilním počítači a výrobci her si nemohou dolovit tyto masy ignorovat tím, že jim předloží hru, kterou v maximálních nebo alespoň ve vyšších detailech nerozchodí ...
PS: jak vidíte z přiložených obrázků, názory na současnou situaci se vzácně shodují a celou věc mnozí bereme s patřičným nadhledem .... ;)
Námět na diskusi je jasný. Kam si myslíte, že musí spadnout cena GTX 280/260 aby byl vůbec atraktivní? Má vůbec reálně smysl si dnes grafiku za 10 000 a více korun pořizovat? Kam celá současná situace směřuje, když k plným detailům i ve vysokých rozlišeních vám stačí grafika za 4000? Má vůbec příští generace grafik GeForce 10 a ATI HD5000 co více nabídnout? Tato diskuse předchází podrobným recenzím grafických modelů GTX 280 a ATI HD4850, které uvedeme příští týden a kde rozebereme situace karet i výrobců a hlavně nás běžných uživatelů podrobně ze všech stran ...
Samozřejmě upozorňuji na to, že diskuse má být diskusí, ne přehlídnou osobních útoků výpadů, flamu a dalších věcí, které obecně internetové diskuse často zdegradovali na úroveň žumpy. Článek není o tom, zda zelená nebo červnená, článek je o nás - pohledu běžných uživatelů a o tom má být i diskuse ...
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|