Strana 1 z 9
- RTX 2080Ti ASUS ROG STRIX
– TEST aneb je aktuální TOP herní grafika stále zajímavá?
NVIDIA vydala RTX 2000 sérii karet v létě 2018, i když trvalo několik měsíců, než byly karty skutečně běžně dostupné v obchodech. Nejvýkonnějším běžným modelem je od té doby stále RTX 2080 Ti, která na rozdíl od všech nižších verzí, dodnes nedostala žádnou vylepšenou a cenově zajímavější SUPER verzi, jako všechny modely pod ní. RTX 2080 Ti je stále stejná od prvního dne vydání až doposud.
Dnes tu máme nereferenční variantu od společnosti ASUS v podobě velké STRIX ROG RTX 2080 Ti Gaming, na které si aktuálně ukážeme, zda je tahle grafika stále zajímavá pro pořízení. A jak si vlastně vede v roce 2020.
Technicky a pozicí na trhu jde o nástupce populárního modelu GTX 1080 Ti, který ovšem stál těch klasických 699 dolarů, tedy přibližně 20 tisíc korun. V případě RTX 2080 Ti ale NVIDIA zvýšila cenu prakticky na dvojnásobek, kdy karta stojí 999 až 1199 dolarů, tedy 32 až 36 tisíc korun. Proti levnějším RTX 2080, 2070, 2060 modelům, používá mnohem větší GPU TU102, které měří značných 754mm2 a je vyráběno 12nm procesem. Není plně aktivní, tím disponuje až dražší TITAN RTX.
V případě RTX 2080 Ti má tedy jádro aktivních 4352 výpočetních jednotek a 352-bit paměťovou sběrnici. Osazena je 11GB GDDR6 paměti na 14GHz. Jádro samotné běhá na taktu 1350MHz v základu a 1635MHz v boostu. V reálu samozřejmě jede rychleji, jen to NVIDIA nechce uvádět, protože nedokáže zaručit, že každý kus v každé situaci bude takový takt mít. V běžné praxi ale karta dosahuje stabilních taktů až kolem 1800MHz, čemuž samozřejmě odpovídá i její výkon. Pokud by běžela jen na těch 1635MHz, které uvádí NVIDIA, byl by výkon o několik % nižší, než jaký vidíte ve všech testech a recenzích.
U nižších modelů RTX 2060/2070/2080 karet je krajně diskutabilní přínos HW akcelerace Ray Tracingu, což je hlavní technologická inovace stávající NVIDIA TURING generace a architektury. NVIDIA slíbila mnohem větší podporu ve hrách, než i téměř po 2 letech existuje a ty slabší karty ne vždy na to mají dostatek výkonu. V případě RTX 2080 Ti je tato technologie zajímavá z toho důvodu, že jako TOP model, posouvající hranice, by něco podobného mít měla. Ať už je to s využitelností jakkoliv. TOP modely v rámci generace a řady jsou vždy i technologické demonstrátory. V případě RTX 2080 Ti ale na rozdíl od nižších modelů karet, disponuje výkonem, díky kterému lze reálně tuhle technologii a Ray Tracing skutečně někde používat. Navíc s rozšířením této technologie a jejím výrazným posílením u nové generace karet a her, bude mít opravdu šanci na to, ji výkonově zvládnout i v několika dalších letech, což u slabších variant RTX grafik nebude velmi pravděpodobně možné.
- ASUS ROG Strix RTX 2080 Ti O11G
Dnes tu máme na test klasiku společnosti ASUS, tedy ROG STRIX provedení RTX 2080 Ti. Designově se pochopitelně na první pohled příliš neliší od jiných ASUS ROG STRIX karet s různými GPU. Jde o kvalitní plně nereferenční verzi s mohutným chlazením a vlastním PCB s několika extra prvky.
Karta má tři 90mm ventilátory a obrovský pasiv pod nimi. Takže reálně zabírá téměř 3 sloty (2,75 slotů přesně, takže pozor na to v některých skříních). Délka karty je 305mm a napájena je 2x 8-pin. Potěší, u NVIDIA grafik nepříliš často osazovaný, duální BIOS, kdy v jedné pozici je P-mode s takty kolem 1815MHz v reálu (ASUS uvádí 1665MHz boost) a agresivnějším chlazením, Q-mode je tu pro ty, kteří chtějí ticho, takt je nižší, v reálu 1770MHz (ASUS uvádí 1650MHz boost) a teploty jsou vyšší, ale karta jede výrazně tišeji, kvůli nastavení ventilátorů na nižší otáčky.
Karta má také RGB podsvícení, které je vypínatelné přímo tlačítkem na kartě. Na rozdíl od nižších modelových řad, RTX 2080 Ti má stále i „SLI“ konektor. Tedy možnost spárování dvou karet, ale pozor jde o novou NVLINK technologii, není tedy kompatibilní s SLI můstky z předchozích generací. Nutno také říci, že SW podpora ze strany NVIDIA a podpora ze strany her není příliš široká, takže realisticky má osazování dvou RTX 2080 Ti význam jen pro ty, kteří honí rekordy v 3DMarku, tam to funguje. Pro běžné hráče jsou dvě grafické karty v počítači, dnes vyhozené peníze. V drtivé většině her nemá druhá karta žádný přínos výkonu. Bohužel, ale možná se na tom brzy něco změní, protože multiGPU se zdá jedinou cestou výroby velkých GPU a DirectX12 nebo VULKAN by měly zvládat využití všech dostupných GPU v systému, aniž by NVIDIA či AMD museli řešit ovladače a podporu jako doposud. Tak uvidíme.
- NVIDIA RTX 2080 Ti a konkurence?
Grafická karta RTX 2080 Ti není novinka posledních dní. Je na trhu už skoro 2 roky, takže nás logicky zajímá, jak si aktuálně vede a zda je i letos a v tuto chvíli, stále zajímavou kartou k pořízení. Určitě se také někteří ptají, co proti ní nabízí konkurence, tedy AMD.
Tady budeme rychle hotovi, protože stejně jako 2080 Ti neměla konkurenci, když v roce 2018 vyšla, nemá ji ani teď. A můžeme s jistotou říci, že v současné generaci karet, ji mít ani nebude. Podobně jako AMD RYZEN ThreadRipper procesory jsou dnes bez konkurence v procesorovém high endu, v případě grafických karet je RTX 2080 Ti jediný herní grafický high end na trhu. Tedy pokud nepočítáme TITAN RTX variantu. To ale je RTX 2080 Ti, jen s plně aktivním jádrem, tedy také 384-bit sběrnicí a dvojnásobkem (24GB) paměti k tomu. Její cena je nicméně extrémně šílených 74 tisíc korun, a za to se opravdu běžně nabízí a prodává. To pak těch 32 – 36 tisíc korun za 2080Ti, nezní najednou tak špatně, ačkoliv má nahrazovat GTX 1080 Ti, která stávala 20 – 24 tisíc korun. S tím nám bude muset ale pomoci až návrat nějaké konkurence, což by se v rámci nové generace mělo stát ještě letos.
A jak si tedy RTX 2080 Ti dnes vede?
|