Strana 2 z 10
- ASUS ROG STRIX RTX 3060 GAMING – Grafická karta a testy
Pokud jde o ASUS a jeho STRIX RTX 3060, balení je stejné, jako u mnoha jiných karet této TOP série tohoto výrobce.
Zpracování karty je vyloženě přehnaně luxusní na mainstreamový poměrně slabý základ, kterým RTX 3060 je a má být. Zpracování a provedení včetně robustnosti chlazení a velikosti karty, odpovídá minimálně o třídu výkonnějším kartám.
Ale to je samozřejmě záměr. ASUS a jeho ROG STRIX je tím nejlepším, co ASUS nabízí s klasickým chladičem. A protože stejný design používá i u vyšších RTX 3070/3080/3090 modelů, nabídl jej i zde, i když má karta stát o něco méně.
Tohle je tedy prostě jedno z nejlepších zpracování RTX 3060 na trhu, ne-li nejlepší vůbec. Ale cena tomu bude také odpovídat. Masivní téměř 2 slotový pasiv s heatpipe doplňuje ještě trojice kvalitních velkých ventilátorů. K tomu je zde výrazně RGB podsvícený detail v podobě pruhu na boku karty.
Má také kvalitní PCB včetně konektorů pro extra ventilátory a OC funkce, jak jsme u této série společnosti ASUS zvyklí. Má také přepínatelný duální BIOS. A navrch toho všeho ještě více výstupů než „reference“.
Na kartě najdete 3x DP verze 1.4 a 2x HDMI verze 2.1. Samozřejmě co by architektura AMPERE pro RTX 3000 sérii, má karta všechny technologické vychytávky, které k tomu patří. Včetně akcelerovaného Ray tracingu, DLSS atd. Pokud jde o parametry karty, testovaná verze je OC edice, takže má v nejvyšším P-režimu zvýšený takt proti „referenci“. NV uvádí 1770MHz pro boost, ale reálný takt a výkon s ním související (prezentovaný v recenzích) je samozřejmě výše. ASUS sám nastavil boost na 1882MHz. Reálně pak karta dosahuje taktů až kolem 1980MHz, kde ji zabrzdí TDP limit. Takt 12GB GDDR6 pamětí je 15GHz. Napájena je standardním 8-pinem a doporučený je 750W zdroj.
- Testy a testovací sestava
Pro testování tedy používáme naší novou testovací sestavu. Základem je 16jádrový AMD RYZEN 9 5950X s aktivním automatickým taktováním PBO s chlazením NZXT Kraken X72 (360mm AiO). K tomu máme 32GB DDR4 3600MHz paměti. Základní deskou je ASUS ROG CROSSHAIR HERO X570. V sestavě je také pořádná zvuková karta ASUS ESSENCE STX II, vše napájí platinový 1200W zdroj. A je to osazeno v plně chlazené Fractal Design DEFINE R7 skříni.
Samozřejmě používáme Windows 10 Professional x64 s nejnovější aktualizací. Nainstalovali jsme nejnovější verze testovaných her a samozřejmě nejnovější verze ovladačů AMD Radeon Software a NVIDIA GF. Jako obvykle testujeme s každou grafickou kartu každé měření 3x a výsledkem je průměr tří měření (v grafu zaokrouhlený na celé číslo). Testujeme 5 her, každou ve 3 rozlišeních, což znamená že pro každou kartu děláme 45 jednotlivých měření. Testujeme obvykle na nejvyšší detaily včetně vyhlazování. A snažíme se vybrat hry tak, aby byly zastoupeny nejběžněji se vyskytující herní engine, na kterých běží i řada jiných her s podobnými výkonovými a technologickými požadavky. Netestujeme technicky zastaralé hry, ačkoliv jde o velmi hrané tituly jako CS GO, DOTA apod. protože tyto hry dokáží současné karty rozjet na stovky FPS, a tak je opravdu jedno jestli máme 280 nebo 300FPS. Zajímají nás nové hry, protože novou grafiku si kupujeme hlavně pro ně a pro to, co v následujících několika letech vyjde.
A jaký je výkon téhle karty v praxi? Podívejme se na pár testů …
|