Strana 18 z 19
- HD 4850 a Accelero S1- Teplotní testy
Teploty jsem otestoval v několika situacích. První teplotní testy jsou samozřejmě naměřeny na referenčním chladiči HD 4850. Následovaly teploty naměřené jen s osazeným pasivem Accelero, bez ventilátoru. Pak jsem změřil teploty s turbo modulem, tedy dvěma 80mm ventilátory. Následovalo ještě měření, kdy na pasivu trůnil velký 120mm ventilátor a výsledky byly takovéto:
Referenční chladič: o jeho vlastnostech už jsme hovořili několikrát. Chladič jako takový na chlazení karty dostačuje (musí). Nicméně konstrukčně stejný chladič, který byl na HD 3850, má s HD 4850 docela dost práce. Teplota v zátěži není ideální, ale nepřesáhne 85°C. Takže je v bezpečné toleranci. Na dotek je chladič však velmi horký. Hlučný ale není.
Accelero S 1 pasiv: Už jen samotný pasiv (v dobře chlazené skříni) dokáže kartu ochladit mnohem lépe než referenční chladič. Teploty samotného jádra jsou nižší o desítky stupňů. Bohužel chladit by potřebovaly i napájecí mosfety. Bohužel tam přídavný pasivek z balení Accelera nenamontujeme. Ovšem lze použít ty pasiovky pro chlazení pamětí, pak je to ok. Osobně bych tedy doporučil na pasiv umístit nějaký ventilátor, aby vzduch napájecí část chladil. Hlučnost samotného pasivu a tedy celé karty je pak samozřejmě nulová ...
Accelero S1 Turbo Modul: dva 80mm ventilátory, které se dokáží otáčet až 1500ot/min už poskytují slušné přídavné chlazení. Teploty i v zátěži pak na kartě nepřekročí skvělých 60°C! V klidu se pak karta pohybuje pod 40°C. Špatné to není ani s hlučností, jsou docela tiché.
Accelero S1 se 120mm ventilátorem: při troše šikovnosti lze na pasiv namontovat jakýkoli ventilátor. Já jsem osadil hned 120x120mm. Cenově toto řešení vychází stejně jako Turbo modul. Jeho výhoda je, že chladí ještě větší část a průtok vzduchu je v závislosti na otáčkách značný. Pokud navíc zvolíte tichý model, pak můžete mít vysoké otáčky a tedy vysoký chladící výkon. Teploty s tímto chlazením jsou pak jednoznačně nejlepší. V našem případě je teplota v zátěži nižší proti referenčnímu chladiči už o 30°C! v klidu je to pak o 32°C. To je obrovský rozdíl a za 375 + 120 korun, to určitě stojí za rozmyšlení. Tento velký ventilátor pak dokáže i ochladit napájecí součásti karty.
Nevýhoda této konfigurace je v tom, že už se vlastně jedná o tříslotové chlazení. Tak si to pojďme všechno shrnout ...
|