Pokud jde o provozní vlastnosti, tak žádné složité postupy nepraktikujeme. Měříme spotřebu ve stejných situacích v klidu i zátěži pro všechny karty. A spotřebu měříme celé PC skříně. A co naše měření odhalilo?
Známou slabinu a známý klad. Spotřeba je asi největší slabinou HD 4870 a to zejména v klidu, kde je prostě GTX 260 neoddiskutovatelně lepší o 40W. To je relativně dost, ovšem u grafiky za 7000 korun se předpokládá, že majitel má i na tu energii a 40W není ani při celoročním provozu zase tolik na té energii - když si budete každý den vařit o jedno kafe více, prodraží se vám to výrazně víc. Nicméně za stejnou cenu je v tomto ohledu GTX 260 prostě lepší, což je nutné rozhodně ocenit a vyzdvihnout. V zátěži už si pak nemají ani jedna karta co vyčítat.
Pokud jde o teploty s danými chladiči, pak zde zase zaúřaduje Sapphire TOXIC. Proti referenčnímu chladiči je zde patrné jasné zlepšení a zejména v zátěži je teplota i hluk na o dost lepší úrovni než u referenční HD 4870 i konkurenční GTX 260.
Pokud jde o přetaktování, tak u ASUS GTX 260 TOP už z taktů 650MHz/2300MHz nemůžeme čekat žádné extra zázraky. Karta jede na samé hranici toho, co NVIDIA doporučuje pro 65nm verze grafik. Paměti už jedou na hranici vlastních možností. Zvýšení taktů na 675/2300MHz už bylo na docela dost a karta se nepříjemně přehřívala a nelze to označit za stabilní, protože se občas začal cukat obraz. Ani nárůst výkonu nebyl nijak zvlášť pozorovatelný. Proti referenční verzi GTX 260 je ta od ASUS rychlejší jen o maximálně 8-10%, což vzhledem k výrazně vyšším taktům není mnoho a jen to dokazuje, že hranice stávající architektury čipů, který je vlastně pořád jen rozšířeným G80, jsou už odhaleny. Uvidíme, co s tím udělá 55nm verze ...
Sapphire HD 4870 TOXIC má naproti tomu ještě slušné rezervy. Se zdvojeným napájením se bez problémů dostanete s jádrem ze 750MHz na 820MHz a kdyby bylo více času, tak by to šlo i výše. Na pamětech pak tiká proti referenčním 3600Mhz náš Toxic už na 4000Mhz. To ale není zdaleka jejich konečná a bez problémů se dostanete ještě o dalších minimálně 400Mhz výše. Zvýšení taktů dosti výrazně pomůže na výkonu. Je záhadou, proč Sapphire takty jádra nezvýšil proti referenčním. 400MHz na pamětech ale samo o sobě udělá asi 3-4%. Nárůst výkonu po pořádném přetaktování jde ale přes 15-20%. HD 4870 rozhodně ve stávající podobě zdaleka neukazuje svůj plný potenciál ...