Strana 2 z 10
Začněme představením balení grafické karty samotné. To není nějak extra velké, samozřejmě je graficky výraznější. Kromě karty obsahuje také kovový nástavec na podepření a zpevnění karty.
NITRO+ je nejokázalejší edicí Sapphire, která doplňuje novou střední PURE a základní PULSE. NITRO verze je mohutnější a má extra funkce a výbavu, i když jako karta nebude o moc výkonnější v základu, protože rozdíl v taktech je jen pár desítek MHz.
Fyzicky patří mezi největší RX 7800 XT, ale na high end karty nemá. I tak počítejte s rozměry 32 x 13,5 cm a váhou téměř 1,6kg! Karta plně zabírá 3 sloty a samozřejmě potřebuje ještě extra místo pro přístup vzduchu k ventilátorům.
Karta má plně nereferenční design, tedy kromě chladiče i PCB je zcela v designu SAPPHIRE s odpovídajícím posílením napájení atd. Chladič má tři velké ventilátory, s automatickým i manuálním řízením a možným pasivním režimem. Co by extra je zde přepínač BIOSů, který má 3 pozice. Základní, prostřední a SW. První je tedy default nastavení (říkejme mu OC), druhá je SILENT, která preferuje tichý chod před co nejnižšími teplotami, a třetí je SW TRIXX, která umožňuje přepínat mezi BIOSy přes tu aplikaci.
Karta má také výrazné RGB podsvícení, opět regulovatelné přes aplikaci. Ale má také ARGB konektor, kdy přes propojení s vaší základní deskou, můžete to RGB ovládat přímo přes systémy základní desky a synchronizovat plně se zbytkem komponent.
Karta má 2x 8pin napájení a přes zvýšení taktů zachovává víceméně standardní TDP a doporučený zdroj je stále 700W. Výstupy pak nabízí 2x DP2.1 a 2x HDMI 2.1, což je výhoda proti zastaralým RTX 4000 kartám v tomto ohledu, které mají „jen“ starší verze těchto standardů, což Radeon RX 7000 sérii umožňuje podstatně vyšší Hz ve vyšším rozlišení apod. V praxi by to ale dnes u běžných 4K neměl být ještě problém, nicméně je divné, že nejdražší karta na trhu nové generace, má starou generaci výstupů.
RX 7000 série přichází s novou multimediální výbavou, má AV1, H.264. HEVC podporu, AMD údajně také přepracovalo SW pro vše, zejména kvalita streamování by měla být zřetelně lepší. Jinak má karta samozřejmě podporu všechno aktuálních technologií FreeSync, FSR, RayTracing (nová generace jednotek, ale stále součástí samotných SP nejde o samostatné jednotky) atd. U RDNA 3 jsou i nějaké nové AI obvody a výbava. AMD neustále vylepšuje SW podporu a funkce, nyní už je k dispozici FSR 3 a další technologie, které v době vydání karet nebyly.
- Testy a testovací sestava
Samozřejmě novou generaci grafických karet nebudeme testovat na naší staré sestavě, ale máme novou. Takže všechny testy jsou nové, na nových ovladačích, hrách a jejich updatech atd. Testovací sestava osahuje:
Testujeme tři základní rozlišení, tedy 1920x1080, 2560x1440 a 3840x2160. Všechny hry v maximálních detailech a pokud není řečeno jinak tak v nativním rozlišení (tedy bez FSR či DLSS, které rozlišení dynamicky snižují) a bez Ray tracingu. U všech karet je také aktivní AMD Smart Access Memory alias Resizable BAR, který je na rozdíl od AM4 platformy u AM5 platformy zapnutý ve výchozím stavu automaticky. Nemusíte jej tedy zapínat sami. Samozřejmě tato technologie má přínos různý u AMD i NV či Intel, ale obvykle již přínos má prakticky a je tak na stávajících platformách Intel a AMD aktivní v základu vždy.
Kvůli zjednodušení a přehlednosti grafů uvádíme jen hodnotu průměru FPS, který je vypočítám průměrem tří měření ve stejné 120s sekci hry. Nastavení a vše jsou pro všechny testované karty stejné. Takže jak si vedou naše karty?
|