Strana 2 z 10
- Sapphire PULSE AMD Radeon RX 6600 XT 8GB
– grafická karta a testy
Společnost SAPPHIRE určitě netřeba představovat. Dvorní výrobce grafik AMD Radeon má několik známých designů, které v průběhu let a generací neustále vylepšuje. Těmi nejrozšířenějšími a nejznámější jsou PULSE, což bývá základní verze a pak většinou mohutnější přetaktovaná NITRO+ edice. Dnes tu máme první jmenovanou, která reprezentuje tedy základní nereferenční pojetí RX 6600 XT.
Karta je záměrně jednodušší a kompaktnější, ovšem díky efektivitě NAVI 23 čipu, vlastně ani moc výkonné chlazení nevyžaduje. Sapphire si tak mohlo dovolit tuto kartu poměrně zjednodušit proti předchozí RX 5600 XT, která vyžadovala robustnější chlazení. A vlastně ještě předchozí RX 580 také.
Karta je velmi kompaktní na současné poměry grafických karet. Má délku jen 240mm a zabírá jen 2,2 slotu. PCB má jen 8-pin napájení, a 170W TBP u této edice. Na rozdíl od OC edice NITRO+ se u tohoto modelu Sapphire soustředilo skutečně na co nejlepší zpracování, za co nejdostupnější cenu.
Chladič tedy vypadá velmi jednoduše, pasiv je poměrně malý na to, co jsme byli zvyklí z minulosti. A to přes fakt, že takt GPU atakuje 2,6GHz! Konkrétně v boostu má 2593MHz, což je jen mírně OC proti 2589MHz stanovenými AMD jako referenční hodnota. Ten střední takt je 2382MHz, který je o něco vyšší než 2359MHz pro referenci.
Jako základní nereferenční edice, která se má prodávat blízko té doporučené ceně stanovené AMD, bylo zapotřebí ji udělat co nejjednodušší. Takže na rozdíl od NITRO+ edice nemá žádné RGB, nemá duální BIOS apod. Nic z toho drtivá většina uživatelů vlastně ani nepotřebuje.
Na kartě najdete 3x DP verze 1.4 DSC a 1x HDMI verze 2.1 VRR. Samozřejmě co by architektura RDNA 2 pro RX 6000 sérii, má karta všechny technologické vychytávky, které k tomu patří. Včetně akcelerovaného Ray tracingu, FSR atd.
- Testy a testovací sestava
Pro testování tedy používáme naší novou testovací sestavu. Základem je 16jádrový AMD RYZEN 9 5950X s aktivním automatickým taktováním PBO s chlazením NZXT Kraken X72 (360mm AiO). K tomu máme 32GB DDR4 3600MHz paměti. Základní deskou je ASUS ROG CROSSHAIR HERO X570. V sestavě je také pořádná zvuková karta ASUS ESSENCE STX II, vše napájí platinový 1200W zdroj. A je to osazeno v plně chlazené Fractal Design DEFINE R7 skříni.
Samozřejmě používáme Windows 10 Professional x64 s nejnovější aktualizací. Nainstalovali jsme nejnovější verze testovaných her a samozřejmě nejnovější verze ovladačů AMD Radeon Software a NVIDIA GF. Jako obvykle testujeme s každou grafickou kartu každé měření 3x a výsledkem je průměr tří měření (v grafu zaokrouhlený na celé číslo). Testujeme 5 her, každou ve 3 rozlišeních, což znamená že pro každou kartu děláme 45 jednotlivých měření. Testujeme obvykle na nejvyšší detaily včetně vyhlazování. A snažíme se vybrat hry tak, aby byly zastoupeny nejběžněji se vyskytující herní engine, na kterých běží i řada jiných her s podobnými výkonovými a technologickými požadavky. Netestujeme technicky zastaralé hry, ačkoliv jde o velmi hrané tituly jako CS GO, DOTA apod. protože tyto hry dokáží současné karty rozjet na stovky FPS, a tak je opravdu jedno jestli máme 280 nebo 300FPS. Zajímají nás nové hry, protože novou grafiku si kupujeme hlavně pro ně a pro to, co v následujících několika letech vyjde.
A jaký je výkon téhle karty v praxi? Podívejme se na pár testů …
|