Strana 10 z 12
- Provozní vlastnosti – spotřeba, chlazení, taktování
Důležitým aspektem grafik jsou samozřejmě provozní vlastnosti. Zejména spotřeba a s tím související chlazení karet. Měříme typickou reálnou spotřebu samotných grafických karet v herní zátěži, není tedy měřena celá spotřeba sestavy, protože ta bude u každého s různým HW jiná. Spotřeba je měřena tedy pouze a jen celých grafických karet, nikoliv celé sestavy:
V praxi měříme spotřebu jen samotné karty, a to typickou průměrnou spotřebu v testech. Nicméně musíme dodat, že náš graf neukazuje maximální krátké špičky. Sapphire a jeho RX 7900 GRE PURE má podle našich měření běžnou spotřebu ve hrách v průměru 270W. Váš zdroj s tím musí počítat, doporučený je tedy 700W zdroj.
Pokud jde o srovnání s konkurencí, tak nepřekvapivě je efektivita RX 7900 GRE se 16GB lehce horší než některých konkurenčních modelů NVIDIA. Vliv má samozřejmě fakt, že NAVI 31 čiplet je vyráběn 5nm v kombinaci s čipy na starším 6nm (N6) procesu, zatímco NV používá monolity na 4nm (N4). Efektivita tedy není u RX 7900 GRE nejlepší na trhu, ale stále patří k lepším kartám v tomto ohledu. Spotřeba není nijak vysoká, výkon je ale dost vysoký.
Pokud jde o chlazení, PURE a PULSE edice nemají na rozdíl od NITRO+ přepínač režimu BIOSů. Je tedy jen jeden. Nepřekvapivě i když obě karty mají stejný chladič, PURE verze s vyšším taktem a spotřebou má nastavený režim na nižší teploty i za cenu lehce vyššího hlučnost. PULSE naopak preferuje nižší hlučnost. Je tedy tišší, a to tak že velmi. Nicméně ani PURE verze není v žádném případě hlučnou kartou.
Jednou ze zajímavostí AMD Radeon RX 7000 série obecně je to, jak velký potenciál nechává AMD nevyužitý. RDNA 3 totiž bylo stavěná na provoz na 3GHz, ale žádný z doposud představených modelů na těchto taktech v základu neběží. Naopak, jsou podstatně níže, a to kvůli spotřebě, která exponenciálně roste od zhruba 2,6GHz. Nicméně RDNA 3 karty jsou schopné na těch 3GHz běžně fungovat. Nicméně Sapphire záměrně své PULSE i PURE edice RX 7900 GRE hodně limituje. Má striktní power limit +15%, tedy něco kolem 310W maximálně u PULSE a 320W má pak PURE varianta. I ten stačí na to, aby bylo možné kartu dostat stabilně na takty téměř 2800MHz na GPU. AMD nakonec nedávno vydalo nový ovladače, kde zpřístupnilo možnost vyšších taktů u pamětí v případě 7900 GRE edic.
Nicméně PULSE/PURE mají poměrně nízký ten maximální power limit, takže u nich není možné ty paměti hnát o moc vyšší na rozdíl třeba od NITRO+ edice, která má základní limit rovnou 305W a maximální dokonce 351W. Bohužel paměti jsou tedy u PULSE/PURE pomalé a budou pomalé a 18,5 GHz je maximum, co se nám stabilně povedlo. Takže jsou a budou limitací výkonu. I tak se dá taktováním posunout výkon o více jak 10% běžně. Kdyby šly paměti výše, bylo by to ještě lepší, třeba u NITRO+ nyní jde ten výkon posunout o 15%, což je na současné poměry běžného domácího taktování GPU, opravdu hodně. PULSE a PURE edice ovšem samozřejmě nemají OC jako své hlavní zaměření.
Podívejme se na další věci.
|