Strana 16 z 17
- Teploty, spotřeba, taktování
Výkonové testy máme za sebou, tentokrát jsem je nekomentoval, každý vidíte výsledky sám. Navíc 3D výkon u obou dnes testovaných karet asi nebude překvapení. Podívejme se na spotřebu a další provozní vlastnosti, které nás u těchto karet zajímají více.
Spotřeba zejména modelu HD3450 je velice nízká, ale to je dáno parametry jádra. Spotřeba HD3650 je pak o něco vyšší zejména ve 3D, ale pořád je to slušné, i když zejména silnější modely HD3850/3870 nejsou zase tak daleko.
Ve stejném duchu se samozřejmě nesou i teploty. Když to skoro nic nežere, těžko to může topit, že? :). HD3650 má tedy velmi nízké teploty a ani hlučnost chladič není nijak velká. Pasivně chlazená HD3450 na tom přes celkem malý a jednoduchý pasiv není vůbec špatně.
Zajímavou kapitolkou bude přetaktování. Asi mi odpustíte, že jsem nezkoušel přetaktovávat HD3450. Jsem celkem skeptický ohledně toho, že bych přetaktování získal nějaký použitelný 3D výkon. U HD3650 je to ale něco jiného. Na začátku testu jsem řekl, že v testu máme OC verzi, ale pro účely testu jsem ji podtaktovali na standardní takty.
Nezapomněli jsme ji ale otestovat i na oněch zvýšených taktech. Sami vidíte, že přeci jen nějaký ten výkon to přináší. Na nižších kvalitativních nastavení her, to zase není úplně neschopná karta. Maximální OC leželo na hranici 925MHz pro jádro a 1850MHz pro paměti.
Neopomenu ani lehce otestovat HD schopnosti. Obě karty jsou vybaveny UVD čipem, který se stará o akceleraci HD videa. Umí samozřejmě formáty H.264/AVC a VC-1. Samozřejmostí je akcelerace dekódování MPEG-1, MPEG-2 a MPEG-4/DivX videí. Potěší i podpora HDMI výstupu a to včetně zvuku (díky integrovanému HD zvukovému řadiči s podporou AC-3 kodeku). Díky sloučení firem ATI a AMD se v Avivo HD platformě objevil i AMD Xilleon HDTV enkodér, který umožňuje čipu zobrazovat přes TV analogový výstup a to i v SDTV a HDTV rozlišeních. Celkově jsou tedy obě karty multimediálně velice schopné.
|