Strana 12 z 14
- Provozní vlastnosti - Spotřeba, chlazení a taktování
Důležitým aspektem jsou dnes provozní vlastnosti, které se u jednotlivých modelů grafik dokáží poměrně významně lišit.
Jako vždy měříme spotřebu v několika testech a hrách, nikoliv jen v jedné - uvádíme pak v grafu průměr těchto všech měření. Pokud narazíte na nějakou recenzi, kde měří spotřebu v jediném testu, vůbec jí neberte vážně, protože díky úsporným technologiím a dynamickému řízení spotřeby, mají všechny současné karty různou spotřebu v různých hrách a rozdíl může být klidně až mnoho desítek W! Takže co platí ve srovnání grafik v jedné hře, ve druhé platit nebude - proto děláme průměr spotřeby v rámci všech našich testů. Kolega kompletně přepracoval a přeměřil spotřeby i s ohledem na zařazení dalších testů.
Taktéž platí, že existují specifické aplikace, které dokáží vytížit uměle grafiku naplno a proti běžné spotřebě ve hrách a běžně užívaných aplikacích, bude spotřeba vyšší o další desítky W. To je možná zajímavé ohledně výběru vhodného zdroje, ale o běžné spotřebě to nevypoví vůbec nic. V našem případě vidíte tedy typickou spotřebu celé sestavy, a že máme hodně "nabušenou sestavu" takže jsou a čísla docela vysoká :). Hodně přes 100W jde například na vrub použitému procesoru.
Spotřeba RX 480 v režimu silent (kdy karta neboostuje naplno až na 1266MHz) je u reference spotřeba opravdu skvělá. V maximálním boostu ale poměrně dost naroste, i když jen na úroveň předchozí generace R9 380, kdy ale RX 480 je mnohem výkonnější. Rozpačití jsme ale ze Sapphire. Vážně podezříváme Sapphire, že vypnulo některé šetřící funkce, či dokonce zvedlo napětí na GPU, protože i v SILENT režimu, kdy takt je maximálně 1266MHz (stabilně), má karta o něco vyšší spotřebu než reference na stejné frekvenci. OC režim s taktem až na 1342MHz pak spotřebu vyžene o dost výš a to už na úroveň předchůdce R9 380X, i když zase platí, že RX 480 je výkonnější, takže efektivita tedy velké zlepšení mezigeneračně v případě AMD. Horší to ale bude ve srovnání s konkurencí, až ji do testů také zařadíme.
Proti referenční RX 480, která má klasické řešení a představuje běžný průměr mezi referenčními kartami, je Sapphire NITRO+ rozhodně lepší. Zejména ve srovnání, když reference i nereference běží na těch stabilních až 1266MHz, což u reference znamená nesrovnatelně hlučnější chod. Sapphire je v „silent“ režimu s 1266MHz příjemně tichou kartou. Bohužel v maximálním OC režimu na těch 1342MHz, je hlučnost znatelnější, ačkoliv je to pořád mnohem tiché proti tomu, na co jsme byly zvyklí u podstatně žravějších Sappire Vapor-X/TRI-X R9 290X/390X, jež nabízí podobný výkon.
Teploty ale nejsou zdaleka tak nízko, jak bych čekal. Osobně si myslím, že Sapphire chlazení přetaktované RX 480 trochu podceňuje (dokonce stejné chlazení použije i na RX 470 a RX 460!) a z nereferenčních modelů RX 480 je chladič Sapphire Nitro snad vůbec nejmenší.
Ostatní mají pasivy znatelně masivnější, karty jsou také delší. Každopádně neříkáme, že na chlazení RX 480 nestačí. Stačí v pohodě, teploty v zátěži jsou sice vyšší, ale hluboko pod maximy a hlučnost je nízká, v klidových stavech ventilátory stojí (teploty tomu odpovídají) a karta je tak bezhlučná.
K tomu je rozumně kompaktní a se 24cm jedna z nejkratších RX 480 na trhu.
Zkoušeli jsme Sapphire RX 480 NITRO+ taktovat. Bohužel v tuto chvíli neexistuje spolehlivá aplikace na taktování. Wattmen i Afterburner sice dokáží nastavit a dokonce udržet až 1415MHz na jádře, ale není to stabilní ve všech hrách a nemůžeme to doladit, protože monitoring karta a další nastavení nefungují moc dobře (v podstatě vůbec s touto konkrétní edicí). Trixx aplikace Sapphire ve starší verzi nefunguje také. Sapphire pracuje na zbrusu novém TRIXX 3.0, které umožní nastavení i osvětlení karty, ale ten zatím nemáme.
Karta tedy dokáže pokořit 1,4GHz, ale hlavní potenciál výkonu leží v pamětech, které jdou k až 9GHz a výkon karty tak roste opravdu zásadně. Spotřeba na našich 1415MHz pro jádro a 8800MHz na pamětech poskočila o téměř 10% proti OC výkonu na 1342/8000MHz jak to prodává Sapphire, proti referenci (MAX/SILENT) je tak výkon o minimálně 13-16% lepší a asi by to mohlo jít ještě lépe, ale bohužel SW zatím není hotový. Spotřeba pak roste o dalších 50W, ale napájení karty s tím nemá problém. Chladič na to ale není moc ideální, teploty jsou vysoko (kolem 80°C a chlazení je výrazně slyšet, i když to není vysavač, karta je ale hodně horká jako celek – na zadním backplate ruku neudržíte). Sapphire NITRO bych tedy asi na 1,4GHz asi takhle neprovozoval.
Každopádně uvidíme, až se objeví pořádná podpora taktování z hlediska podpory aplikací (minimálně Trixx 3.0), co dokáží další modely, ale takto přetaktovaný RX 480 už je výkonově nad R9 390X OC i GTX 980 OC, tedy na mainstreamovou kartu hodně dobrý výsledek.
|