Strana 14 z 14
Vzhledem k určitým pochybnostem a manipulacím, které (schválně) vyvolávají některé testy a recenze RX 480 na webu, jsme se rozhodli otestovat RX 480 ještě jednou a ukázat vám, kde vězí problém. V našem testu tedy je referenční RX 480 hned 2x. Jednou jako „MAX“ podruhé jako „SILENT“. Proč? V režimu MAX jede karta téměř na těch 1266MHz (v průměru se pohybuje mezi 1220 – 1266MHz). V režimu SILENT se takty karty pohybují kolem 1150-1200MHz. Samozřejmě s tím je spjatý rozdíl výkonu i spotřeby. Ano je to velmi podobné, jako u NVIDIA GTX grafik, které mají boost. Rozdíl je v tom, že zatímco AMD udává skutečné rozmezí taktů včetně maximálních (tedy 1120 – 1266MHz) NVIDIA udává jen nejnižší takt a boost takt. Vůbec neuvádí ten nejvyšší, na kterém ale i referenční karty dokáží krátkodobě jet (nereferenční pořád). Výkon však v mnoha recenzích u GTX grafik odpovídá právě tomu maximálnímu neuváděnému taktu.
Na DDWorld.cz testujeme v kvalitně větrané skříni a všechny karty mají tedy maximální podmínky a výkon RX 480 i GTX grafik odpovídá tedy jejich maximálnímu provoznímu taktování. Ostatně testujeme výkon grafik, takže nás zajímá, co která grafika skutečně umí. S horším chlazením ale můžete mít doma u grafik výkon nižší. V případě RX 480 je mezi maximem a průměrem zhruba necelá 4% rozdílu maximálně u nejnižšího taktu do 6%. V případě NVIDIA GTX grafik ale mezi nejnižším taktem a nejvyšším neuváděným boostem může být až 10% rozdílu. Tyhle dynamicky měnící se takty a tedy výkon téměř znemožňuje přesné srovnání a dělá tedy mezi recenzemi ty rozdíly ve výsledcích. Na DDWorld.cz se to snažíme eliminovat tím, že karty testujeme v maximálně ideálních podmínkách, tedy s nejlepším možným výkonem. To nám tedy dává nejpřesnější představu jejich výkonu. Bohužel jsou redakce, které situace zneužívají, jsou schopny otestovat karty v různých podmínek, a tak ovlivnit vzájemné srovnání klidně o více jak 10%. DDWorld.cz vám tedy říká a hlavně ukazuje, jak jsou věci doopravdy.
A to se týká i výběru a testování her. Necháváme stranou zastaralé roky staré hry, které nejsou vůbec optimalizované a nijak nevyužívají technologií současných CPU i GPU. Vybrali jsme aktuální hry a hlavně aktuální herní engine. Zařadili jsme to testování celkem 5 her s DirectX11 a 3 hry s novějšími DX12/VULKAN API optimalizacemi, které budou nově uváděným hrám dominovat. V dalších testech ve srovnání konkurenčních modelů si povíme, proč je tohle podstatné.
- Sapphire Radeon NITRO+ RX 480
Radeon RX 480 je opravdu skvělá karta, zejména ve srovnání s předchůdci, kdy za stejnou cenu jako R9 380X, který přímo nahrazuje, nabízí 1,35x-1,4 více výkonu. OC edice se blíží k 1,5x násobku a to má maximálně stejnou spotřebu. Ve srovnání se stejně výkonnými grafikami předchozí generace, tedy Radeon R9 290X až 390X, je tentýž výkon nově se spotřebou v bezmála poloviční. A to považme, že RX 480 je první z mnoha, AMD přiznává, že nemá hotové všechny zejména šetřící funkce a technologie a ten výkon zejména pod DX12/VULKAN může být také v nových hrách díky lepším optimalizacím ještě vyšší. Stejně tak je evidentní, že kartu brzdí paměti. Bohužel 8GHz GDDR5 je maximum, drahé GDDRX nejsou pro tuto chvíli řešení a navíc AMD když už, tak by šlo spíše do HBM2 pamětí.
Situace RX 480 ale není tak jednoduchá. Problém je, že AMD se tolik soustředí na reference, po kterých je zejména v zahraničí velká poptávka, že odsunulo na vedlejší kolej nereferenční modely, a to doslova! Větší zájem o reference znamenal přesunutí dodávek čipů a výrobci nereferencí mají zatím smůlu. V ČR máme navíc trochu specifickou situaci, že u nás RX 480 dostupné fyzicky jsou v referenci, ale za vyšší ceny, což v zahraničí neplatí, tam jsou často nedostupné a stojí navíc to, co mají stát (199/229 tedy 6100/7100 korun oficiálně). U nás nepořídíte třeba ani ten super-výhodný 4GB model, který už cenou ale atakuje 6 tisíc, což je cena, na kterou masy nakupující mainstream čekají. Radeon RX 480 byl ohlášen jako mainstreamová grafika, ale české ceny k 8 tisícům rozhodně mainstreamové nejsou! Zatím.
Sapphire NITRO + je pak jedna z prvních nereferencí, která se alespoň objevila v předprodeji, ale to je tak zatím vše. Paradoxně je však testovaná nejvýkonnější verze, tou nejvíce nezajímavou. Podle mého názoru. Za ten OC BIOS navíc, co má tahle edice s taktem až 1342MHz, si totiž Sapphire dost naúčtuje (269 dolarů/8200 korun vč.DPH) a někteří čeští vydřiduchové ji v předprodejích katapultují až k 9 tisícům! S jádrem ale Sapphire nenataktovalo paměti, takže výkon karty jako takový není zase o tolik vyšší, navíc když ten takt zdaleka stabilně nedrží pořád na 1342MHz a pohybuje se o něco níže v průměru kolem 1330MHz.
To mnohem zajímavější je edice bez (s lehkým) OC, fyzicky úplně stejná karta, která má ale boost jen na 1306MHz, tedy jede pořád nad 1266MHz reference. Podobný režim má i druhý BIOS u té dražší testované OC verze. Na tomto taktu (SILENT BIOS 1266/8000MHz) je výkon karty lepší než v referenci a hlavně je mnohem tišší než reference a tišší i o něco chladnější než ten OC bios. Cena karty je také níže a to kolem 7500 korun v předprodejích. Stejný takt jádra má i 4GB edice, která má ale o něco níže taktované paměti (7GHz). Výkon 4GB edice tak bude o nějaké to % nižší, jenže už v předprodejích stojí tahle karta těch mainstreamových 6500 korun, což poměr cena-výkon pošle do úplně nové sféry. Paradoxně tedy námi dnes testovaná NITRO+ OC verze je nejdražší a podle mě i nejméně zajímavá a mnohem příjemnější grafikou je na ten SILENT režim, kdy drží stabilně 1266MHz a je tichá) než na ten OC režim, kdy se taktuje až k 1342MHz ale chlazení je více slyšet, karta topí a výkon protože nejsou taktované paměti, není zase o tolik lepší. Takže bych celkem doporučil koupit tu levnější „ne OC“ edici, která má „jen“ 1306MHz v boostu, je o pár set levnější, ale příjemnější a ve výsledku výhodnější kartou. Určitě se později podíváme na 4GB variantu, která je cenově tam, kde bychom si mainstreamovou kartu tak zhruba představovali.
Nereferenční RX 480 je určitě lepší než referenční model a to tam, kde jsme čekali. Chlazení. Sapphire NITRO+ je jednou z méně okázalých edic s menším chladičem, ale je alespoň kompaktní velikosti. V režimu SILENT s takty kolem 1266MHz (nebo až 1306MHz) je to příjemná karta s možností zcela bezhlučného chodu v klidu a tichého chodu v zátěži. Takty navíc drží stabilně, byť teploty nejdou pod 70°C, je to grafika s velmi dobrým výkonem. Spotřeba by ale určitě mohla být nižší, obzvlášť, když stejně taktovaná reference na MAX žere i o něco méně! Nicméně spotřeba je mnohem lepší než u výkonově stejných R9 290X/390/390X předchůdců vyšší třídy, a je stejná jako u výrazně slabší R9 380 série, kterou přímo nahrazuje. Asi jsme ale čekali přeci jen o něco více, a že tam ten potenciál je, referenční RX 480 jasně ukazuje. Těžko však takhle velké zlepšení situace považovat za špatné :). Skvělý výkon bude pravděpodobně zdaleka nejlepší ve své třídě a to hlavně pokud jde o přicházející DX12/VULKAN hry, na které je karta skvěle připravena, tím spíše že stejné grafické jádro jako RX 480 bude mít i nová verze konzole PlayStation 4 (NEO) = optimalizace nových her na míru?
Sapphire NITRO+ má i pěkné RGB podsvícení, které lze plně nastavit a nemusí být jen na efekt, že to svítí. Kompaktní rozměry a ještě OC potenciál, i když ten bude možné pořádně prozkoumat až později. Aktuálně chybí potřebné 100% funkční aplikace, zejména TRIXX 3.0 SW. Tu maximální OC edici považuji za trochu na hraně, pokud jde o chlazení, karta je docela horká, i když není rozhodně hlučná, slyšet jet a je maximálně průměr toho, co dnešní referenční grafiky nabízí. Cenově je také dost vysoko na můj vkus. Těch minimálně 8200 korun vč. DPH, je na mainstream prostě moc. Z hlediska provozu i cen považuji za mnohem lepší tu nižší 8GB variantu s tím nižším maximálně 1306MHz boostem (měla by stát kolem 7500 korun) a zejména pak tu 4GB verzi, která bude o pár jednotek % v průměru slabší, ale cena kolem 6500 korun bude pro většinu mnohem zajímavější. Tišší provoz a opravdu skvělý poměr cena-výkon (nejlepší na trhu vůbec)a cena už alespoň trochu mainstreamová. Uvidíme, co nabídnou konkurenční nereferenční RX 480 a za kolik. Největším problém je tak aktuální „dostupnost“ těchto karet … :/.
Hodnocení Sapphire NITRO+ RX 480 8GB OC (1342MHz): 89%
Hodnocení Sapphire NITRO+ RX 480 8GB (1306MHz): 91%
Za zapůjčení děkuji společnosti Sapphire
Za zapůjčení výbavy pro testy děkujeme našim partnerům:
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|