Strana 1 z 14 Dnes se podíváme v podrobném testu na jednu z prvních nereferenčních grafik RX 480.
- Sapphire Radeon NITRO+ RX 480
– TEST nereferenční grafiky aneb skvělý výkon za dobrou cenu
Dnes se podíváme v podrobném testu na jednu z prvních nereferenčních grafik RX 480. AMD dalo přednost referenčním RX 480, které v mnoha částech světa jsou stále vyprodané a to se pořádně neprodávají mnohem cenově zajímavější 4GB verze začínající opravdu na 199 dolarech. Výrobci nereferencí jsou tak odsouváni a situace se zlepšuje jen velmi pozvolna. Ačkoliv už byly nereferenční modely RX 480 představeny, můžete si je tak maximálně před-objednat, běžně skladem v prodejích nebývají, je jich stále málo. Nicméně nás asi všechny zajímá, co všechno nereferenční RX 480 zlepšily proti referenční docela povedené kartě. V první řadě to bude asi chlazení, které rozhodně má být výkonnější a tišší. Ale bude tu i nárůst výkonu díky chladiči a možnosti vyššího taktování. Dnes se podíváme na jednu z jednodušších edic a to dvorního výrobce AMD Radeon grafik, společnost Sapphire a její nové NITRO+ edice.
- AMD Radeon RX 480 4GB/8GB
Jak víte, RX 480 jde na trh oficiálně ve dvou verzích. Ta výkonnější 8GB verze má takty jádra v boostu až 1266MHz (základ na 1120MHz) a 8GB paměti má takt 8GHz. 4GB varianta má stejné jádro se stejnými takty, ale 4GB paměti mají běhat na 7GHz. Velký rozdíl je ale v ceně, kdy 4GB RX 480 má stát jen 199 dolarů, 8GB varianta je za 229 dolarů.
V českých cenách tak má RX 480 8GB vycházet na 7100 korun vč. DPH a 4GB verze má stát 6100 korun. Bohužel čeští obchodníci to napálili a prodávají je klidně za 7500 tisíc za 8GB. 4GB v referenci u nás pro jistotu nekoupíte vůbec. V zahraničí však za uvedené doporučené ceny tyto karty koupit lze zcela běžně.
- Nereference do akce: Sapphire NITRO+ RX 480
Jedním z prvních výrobců, kteří předvedl své nereferenční modely, byl Sapphire. Ten přichází s novým NITRO+ provedením. Karta je plně nereferenční, kdy kompaktní PCB a chlazení mají jen 24cm. Karta má zadní backplate, chlazení je řešeno dvojicí 95mm ventilátorů a velkým pasivem s heatpipe pod nimi. Karta má podsvícené logo, a je plně RGB nastavitelné. V identickém provedení nabízí celkem 3 modely.
Nejlevnější je 4GB verze Nitro+ RX 480 s taktem v boostu 1306MHz a 7GHz na pamětech. Ta má stát 219 dolarů, tedy zhruba 6500 korun vč. DPH a v ČR ji lze za tuto cenu před-objednat (ceny začínají na necelých 6400 korunách). Tu ale dnes v testu nemáme. Sapphire má pak v NITRO+ verzi dvě 8GB edice. Ta levnější má bost takt jádra maximálně 1306MHz a 8GB paměti běží na 8GHz. Stát má zhruba 7500 tisíce. Dnes ale budeme testovat nejvyšší verzi. Nitro+OC, které má boost takt posunutý až na 1342MHz pro jádro. Karta stojí oficiálně 269 dolarů, tedy zhruba 8 tisíc korun a lze ji objednat za zhruba 8200 korun.
- SAPPHIRE NITRO+ Radeon RX 480 8G GDDR5 OC
Všechny karty mají stejné provedení, ale tahle OC edice má jako výchozí nastavený OC BIOS, který dokáže vyhnat takt jádra až k 1342MHz. Zaklad je pak 1208MHz. Paměti zůstávají na 8GHz. Karta pak má ještě druhý, tzv. Silent BIOS, který má takty nastaveny na 1266MHz na jádře.
Velmi brzy vyjde nová TRIXX utilita, která zpřístupní podrobnější možnosti taktování a hlavně možnost nastavení barvy podsvícení LOGA karty. To může svítit jakoukoliv RGB barvou, ale může i indikovat teplotu, či využití GPU. Stejně tak můžete zapnout tzv. 0dbA režim, kdy v klidu karta bude vypínat ventilátory, do určité teploty.
Hned na úvod řekněme, že testovat budeme kartu s ohledem na to, jak si vede v technicky aktuálních hrách. Tedy v aktuální generaci her, využívající optimalizované CPU i GPU technologie a hlavně hry, jež využívají engine a technologie tak, jak je budou využívat a dále rozvíjet i další letošní hry a také ty, které dorazí v dalších 2 letech. V našem testu tedy najdete jak 5 technicky i herně aktuálních DirectX11 her, tak 2 herně i technicky aktuální hry s nastupujícím novým a lépe optimalizovaným DirectX12 a také první hru s otevřeným novým API VULKAN. Tento test má tak za cíl nabídnout objektivní pohled, bez zkreslení zastaralými již dávno neaktuálními hrami a neoptimalizovanými přežitými technologiemi, na výkon a vlastnosti karty v současných hrách a výhled na výkon a použitelnost ve hrách nadcházejících, pro což si novou grafickou kartu drtivá většina z nás bude pořizovat.
Pojďme tedy na to …
|