Strana 2 z 9
- Sapphire Radeon NITRO+ RX 6700 XT – grafická karta
Výrobce zvolil opravdu výrazné barevné provedení balení, jinak ale vše zůstalo u klasiky.
Proti poměrně kompaktní referenci narostla NITRO+ edice do všech stran. Délka karty je 310mm, je také vyšší a širší. Zabírá 2,5 slotu. Nicméně z hlediska napájení se nic moc nezměnilo.
PCB karty je velmi kvalitní a velmi dobře zpracované a výrazně kratší než samotný chladič/pasiv. Karta je napájena 8+6-pin a TBP (neplést s TDP) je 260W, tedy jen o málo více než u reference (230W) a o dost méně proti náročnější RX 5700XT NITRO.
Chladič je opravdu excelentní, a je evolucí toho z minulé generace. Přepracovány byly ventilátory, které mají kompletně jiný tvar a lopatky. Karta je vybavena i funkční backplate. Nechybí ani poměrně výrazně podsvícené RGB prvky. A to jak na zádech, tak na hraně karty.
Jinak na výstupech najdete podle mě ideální rozložení 3x DP (1.4 DSC) a 1x HDMI (2.1). Nemá Type-C jako výkonnější NAVI 21 série. Nicméně má jinak všechny náležitosti RDNA 2, včetně tedy HW akcelerovaného Ray Tracingu a hromady FidelityFX technologií. Celkově velmi jednoduché, ale skvěle vyrobená a vybavená grafická karta, které zejména v oblasti chlazení a s tím souvisejících provozních vlastností, je obrovským zlepšením proti předchozí generaci referenčních karet v případě RX 5700 XT modelu.
- Testy a testovací sestava
Pro testování tedy používáme naší novou testovací sestavu. Základem je 16jádrový AMD RYZEN 9 5950X s aktivním automatickým taktováním PBO s chlazením NZXT Kraken X72 (360mm AiO). K tomu máme 32GB DDR4 3600MHz paměti. Základní deskou je ASUS ROG CROSSHAIR HERO X570. V sestavě je také pořádná zvuková karta ASUS ESSENCE STX II, vše napájí platinový 1200W zdroj. A je to osazeno v plně chlazené Fractal Design DEFINE R7 skříni.
Samozřejmě používáme Windows 10 Professional x64 s nejnovější aktualizací. Nainstalovali jsme nejnovější verze testovaných her a samozřejmě nejnovější verze ovladačů AMD Radeon Software a NVIDIA GF. Jako obvykle testujeme s každou grafickou kartu každé měření 3x a výsledkem je průměr tří měření (v grafu zaokrouhlený na celé číslo). Testujeme 5 her, každou ve 3 rozlišeních, což znamená že pro každou kartu děláme 45 jednotlivých měření. Testujeme obvykle na nejvyšší detaily včetně vyhlazování. A snažíme se vybrat hry tak, aby byly zastoupeny nejběžněji se vyskytující herní engine, na kterých běží i řada jiných her s podobnými výkonovými a technologickými požadavky. Netestujeme technicky zastaralé hry, ačkoliv jde o velmi hrané tituly jako CS GO, DOTA apod. protože tyto hry dokáží současné karty rozjet na stovky FPS, a tak je opravdu jedno jestli máme 280 nebo 300FPS. Zajímají nás nové hry, protože novou grafiku si kupujeme hlavně pro ně a pro to, co v následujících několika letech vyjde.
A jaký je výkon téhle karty v praxi? Podívejme se na pár testů …
|