Strana 1 z 9
- Sapphire Radeon NITRO+ RX 6700 XT – TEST a RECENZE
téměř dokonalé mainstreamové grafiky?
Tohle je nová Sapphire Radeon NITRO+, postavená na nové mainstreamovém základu AMD RX 6700 XT a nástupe populární řady Radeon RX 5700 XT. Společnost Sapphire a její NITRO řadu jistě není třeba představovat. Už mnoho let jde o jedny z nejlepších (ne-li nejlepší), klasicky chlazené edice Radeonů a vlastně grafických karet obecně. Dnes testovaná novinka se opět povedla. Pokud vás zaujal nový mainstreamový Radeon RX 6700 XT a hledáte opravdu tichou a kvalitně udělanou edici, tenhle model vás bude zajímat. Tak se na něj dnes podíváme společně.
Nástupce velmi povedeného RX 5700 XT je postavený na zcela nové RDNA 2 architektuře. Měl být mainstreamovou bombou, se kterou AMD rozvíří stojaté vody grafického trhu. Bohužel ještě, než se tak mohlo stát, stojaté vody nejen na poli grafických karet, rozvířily úplně jiné události. A to takovým způsobem, že i když výrobci dodávají na trh obří objemy a výroba jede více než naplno, kdy samo AMD dodává dvojnásobek grafik proti minulému roku, stejně to nestačí poptávce. Zájem hráčů, těžařů a všech o nové grafické karty výrazně předčil objem a stávající možnosti výroby. Výsledkem tak jsou výrazně vyšší ceny, než by měly být a značně omezená dostupnost karet.
Původní plán AMD přitom počítal s velmi agresivní cenovou politikou. RX 6700 XT postavený menším 7nm NAVI 22 čipu s rychlou infinity cache a extrémně vysokým taktem přes 2,5GHz, vybavený 12GB paměti, měl být mainstreamový sen za dostupnou cenu. Ostatně nabídnout výkon RTX 2080 Ti, nejvýkonnější herní karty minulé generace s o třetinu nižší spotřebou a třetinovou cenou? Co by se nám na tom nelíbilo. Mezi-generační zlepšení proti předchozímu RX 5700 XT s jeho také 7nm NAVI 10 jádrem se stejným počtem jednotek, ovšem na starší architektuře, je značný.
RDNA 2 grafická architektura je jednou z nejvýznamnějších, které kdy vůbec přišly na trh. Poprvé v historii nejde jen o GPU určené pro výkonné PC. Úplně stejná architektura a podobná GPU totiž najdete i v novém Xbox X a PlayStation 5. Současně tahle architektura se objeví na ARM platformě v nových generacích platforem SAMSUNG určené pro telefony, tablety i počítače. Celá následující generace her a herních technologií tak bude postavena přímo na míru a optimalizovaná pro AMD RDNA 2. Ta přináší celou řadu novinek, úplně novou konstrukci speciálně zaměřená na efektivitu a herní výkon. Umí pochopitelně HW akcelerovaný RayTracing a spoustu spoustu dalších věcí, které se využití ze strany her na více, než jen jako marketingové pozlátko, dočkají v následujících několika letech.
Zatímco referenční Radeon RX 6700 XT už jste na DDWorld.cz viděli a víte že AMD udělala velký posun i pokud jde o kvalitu a hlavně tichost chlazení mezigeneračně, jak vypadá taková pořádná nereference, na to se podíváme dnes.
- Sapphire Radeon NITRO+ RX 6700 XT
Tohle je jeden z nejlepších a také nejdražších modelů RX 6700 XT. Sapphire má kromě tohoto luxusního provedení ještě výrazně cenově dostupnější PULSE s méně okázalým chlazením a zpracováním. Dnes se ale podíváme na NITRO+, na kterém se Sapphire docela vyřádil.
Ve srovnání s referenční verzí má kvalitnější PCB a elektroniku, ale především větší chladič, který umožňuje extrémně tichý chod i v zátěži, kdy takt na GPU přitom přesahuje 2600MHz! Zajímavá je také funkce, kdy je zde přepínač BIOSů, který má tři stupně. Jeden z nich umožňuje přepínání profilů přes aplikaci.
Nechybí pochopitelně nastavitelné RGB podsvícení a všechny technologie spojené s AMD RDNA 2 a RADEON sérií, včetně těch, které se teprve připravují a které budou obsahovat nové hry optimalizované pro tuhle architekturu, která brzy bude bez přehánění všude.
A jaká je tedy nová Sapphire NITRO+ v praxi? Podívejme se …
|