Strana 10 z 10
AMD Radeon RX 560 je rozhodně vylepšením toho, co nabízela RX 460 ve všech ohledech. Cena zůstala stejná, ale AMD znatelně navýšilo výkon a v některých režimech podstatně zlepšilo efektivitu. Z hlediska výkonu ale není proti konkurenčním GTX 1050 /1050Ti moc velkých rozdílů. NVIDIA na své karty nedává přídavné napájení, a podle nás by se bez něj obešla i většina modelů RX 560, rozdíl spotřeby v praxi není velký. AMD ale chce mít asi jistotu, kvůli levnější základním deskám a TDP je na hranici kolem 70W. Právě fakt, že GTX 1050/1050Ti vůbec většinou nemají 6-pin přídavné napájení, je pro některé uživatele zajímavý z hlediska stavby PC.
Pokud jde o ten výkon, moc nepřekvapí, že mezi kartami v této cenové hladině nejsou propastné rozdíly, ale znatelné jsou, protože tady už bojujeme o každý jednotlivý FPS a karty nemají výkonu na rozdávání. Na náročné moderní AA hry v plných detailech většinou zapomeňte (výjimkou je například superskvěle optimalizovaný DooM), ale když je snížíte, zahrajete si všechny nové hry bez potíží. MOBA hry, jako CS GO, OverWatch apod. tak tady počítejte se 100FPS+ i ve FullHD naplno, takže zcela bez potíží. Podobný výkon testovaných karet není zase tak překvapivý. Ostatně obě společnosti používají podobně velké 14nm čipy a 128-bit sběrnici, NV má jen výhodu vyšších taktů. Nicméně přijde nám, že AMD schválně neudělala RX 560 tak výkonný, jak by skutečně mohl být. Naše karta totiž bez potíží dokáže běhat přes 1,4GHz na jádru a 8GHz na pamětech, AMD ale základ nechává maximálně na 1,275MHz a 7GHz. Po přetaktování se však RX 560 bez potíží posouvá výkonem k úrovni GTX 1050Ti, která naopak jede už v základu hodně vysoko. AMD nejspíše chtělo udržet zajímavější efektivitu, kterou RX 560 proti RX 460 má, kdy zvýšení počtu jednotek i vyšší frekvence a celkově o cca 14% vyšší výkon se ve spotřebě v podstatě neodrazilo (navíc srovnáváme 2GB kartu se 4GB).
Do hry ale také vstupuje právě cena karet. A cena je tím nejdůležitějším v low endu, protože tyhle grafiky si prostě kupují ti, kteří šetří. Hodně šetří. AMD Radeon RX 560 4GB se výkonově nachází mezi NVIDIA GTX 1050 2GB a GTX 1050 Ti 4GB, jenže cenou je pod nimi. A to rozhoduje. Poměrem cena-výkon fakticky NVIDIA modely nepředstavují dostatečně zajímavou konkurenci dnes a AMD RX 560 je jednoznačně výhodnější a zajímavější low endovou grafickou kartou. Cenově téměř totožná s GTX 1050, jenže ta je slabší a výkon RX 560 je spíše blíže GTX 1050Ti, která ovšem atakuje v praxi cenovku 5 tisíc! Za těchto podmínek je tedy celkem jedno, že testovaná 4GB GTX 1050 Ti je v praxi v průměru o několik % výkonnější kartou, když stojí 1,5x ceny testované 4GB RX 560, hlavně ovšem cenově zasahuje v podstatě mainstream, kde už ale výrazně výkonnější RX 570 startují lehce nad 6 tisíci a GTX 1060 3GB na 6,5 tisících.
Právě výkonově je dnes rozdíl mezi mainstreamem a low endem opravdu znatelný. Sapphire RX 570 4GB za 6150 korun vs Sapphire RX 560 4GB za 3300 korun je sice 1,86 násobek rozdílu ceny, ale také je zde 1,7x rozdíl ve výkonu. Jinými slovy, v případě AMD cena odpovídá výkonu. Celkově vzato těžko mít proti low end RX 560 nějaké výhrady. AMD nastavilo, výkon s ohledem na rozumnou spotřebu a cenu tak, že konkurenční GTX 1050 je horší volbou a o několik W nižší spotřeba prostě nehraje roli. A výkonnější GTX 1050 Ti má pak smůlu vzhledem k nesmyslně vysoké cenovce. Tento segment karet navíc není postižený těžební mánií, takže ceny i dostupnost jsou normální. Na nesmyslně vysokou cenu GTX 1050 Ti jsme upozorňovali už při uvedení, ale prostě stále neklesla, i když jsme v to doufali. NV dokáže za cenu RX 460 nabídnout jen slabší GTX 1050 (a i ta je v průměru dražší). Poměrem cena-výkon, výhodností a i výkonem v segmentu skutečného low endu, tedy pod 150 dolary (4 tisíci), představuje jednoduše Radeon RX 560 4GB to nejlepší, co dnes je. Pokud by klesla cena GTX 1050 Ti, pak by měla přímého soupeře a AMD by muselo obětovat zvýšení spotřeby pro další výkon, protože RX 560 s vyššími takty kolem 1,4GHz dokáže být vyrovnaným soupeřem, ale spotřeba už bude o dobrých 30W vyšší. Ovšem za současné situace není prostě co řešit. Výhodou RX 560 je také podpora Adative Sync (FreeSync) se kterým je dostupná i řada levných monitorů, kdy u NVIDIA levný G-SYNC monitor neexistuje, a navíc to ani není průmyslový standard.
AMD má v nabídce ještě levnější základní low endovou grafiku Radeon RX 550 (testovali jsme zde), což je karta s minimální spotřebou a zhruba 3,6x lepším výkonem než má integrovaná grafika v procesorech Intel, kterým je fakticky alternativou. Jenže stojí ve 2GB variantě kolem 2300-2500 korun a zajímavá je tak pouze pro ty, kteří chtějí maximálně nízkou spotřebu a nějaké zobrazovadlo. Radeon RX 560 2GB je ovšem minimálně 1,4x výkonnější, ale ceny začínají už na 2700 korunách. Testovaný RX 560 4GB pořídíte za necelých 3300 korun. Radeon RX 560 je tak nejen nejvýhodnější grafikou v low endu, ale i na trhu vůbec. Konkurenční NVIDIA sice dokáže nabídnout podobný výkon, stejnou nebo lepší efektivitu, a v případě GTX 1050 Ti i o několik % lepší celkový výkon, ale cenově je prostě mimo a její nákup jsou vyhozené peníze. Pokud chcete low end, kupte si low end a ne low end za cenu mainstreamu. V podstatě říkáme, že pokud vám jde o slušný herní výkon za přijatelnou cenu, zajímejte se v první řadě o Radeon RX 570, která sice stojí dnes kolem 6 tisíc, ale prostě má toho herního výkonu znatelně více. Jestli hodně šetříte a prostě chcete co nejvíce za co nejméně a jste ochotni dát těch cca 3 tisíce korun do grafiky, je Radeon RX 560 objektivně v současnosti nejlepší volbou. A Sapphire PULSE edice je jedna z mála edic, která je u nás vůbec fyzicky běžně dostupná a cenově je zároveň nejvýhodnější. Osobně bych u ní uvítal o něco větší ten pasiv, protože chlazení by mohlo být o něco tišší, i když do hlučné karty má daleko. Další výhrady ale vzhledem k tomu, že jde o nejlepší kartu v dané cenové hladině, těžko mít. Doporučení za vynikající poměr cena-výkon je tedy zcela na místě.
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|