Strana 9 z 10
- Provozní vlastnosti – spotřeba, chlazení a taktování
Začněme u spotřeby. Měříme jak v klidu, tak v herní zátěži, a to v průměru testovaných her. Spotřeba současných grafik není konstantní a stálá, dynamicky se mění díky řízení spotřeby, které dnes grafické karty mají a tak se hra od hry může spotřeba stejné karty lišit i o několik desítek W. Pokud navíc kartu zatížíte výpočetně, či na úplně maximum například s FureMark, dostanete ještě o desítky W vyšší spotřebu u některých modelů. Tak pozor na to.
V této hladině grafik už nejsou rozdíly spotřeby markantní. NVIDA sice je o několik W úspornější, ale bavíme se v běžné praxi o již velmi malém rozdílu proti AMD RX. Obecně jsou všechny tyto grafiky úsporné, v případě RX 560 stojí za pozornost fakt, že i 4GB verze s plně aktivním jádrem není o moc žravější než původní 2GB RX 460 edice a ta v našem testovaném případě ani neměla přídavné napájení. Proti RX 460 ale u RX 560 došlo k citelnému snížení spotřeby při přehrávání videa, zapojení druhého monitoru apod.
Referenční chlazení karet nejsou známá svými úžasnými teplotami nebo nízkou hlučností, tedy s výjimkou AiO verzí, které občas osazuje AMD na některé modely. Klasické referenční chlazení však nejsou příliš dobrá. Nicméně trápit nás to může většinou jen u NVIDIA grafik, které se s referenčním chlazením skutečně dají běžně koupit. AMD modely na trhu v referenčních téměř neexistují, v případě testovaných low end grafik máme AMD i NV jen v nereferenčních verzích.
Nízká cena karet se odráží i v jejich jednodušší zpracování a chlazení. Nízká spotřeba ani nevyžaduje nějak přehnaně výkonné chladiče. A tak si většinou u těchto modelů výrobci grafik vystačí s naprosto jednoduchým hliníkovým pasivem a jedním nebo dvěma ventilátory nahoře. V našem případě Sapphire u PULSE edice použilo tedy hliníkový pasiv a 85mm ventilátor. Teploty karty i tak nejsou nijak extrémní a hlučností patří k dobrému průměru, tedy karta není nijak zvlášť hlučná, i když by se dala ještě o něco ztišit.
Radeon RX 560 4GB má přídavné 6-pin napájení. Pravděpodobně by ho nepotřeboval pro běžný chod, ale z hlediska dalšího potenciálu je dobré, že tu je. Karta rozhodně není energeticky omezena. Výsledkem jsou stabilní takty na vysokých 1425MHz a 8000MHz pro paměti, což v praxi znamená masivních 10-12% výkonu proti už přetaktovanému Sapphire OC PULSE základu a to není vůbec málo. S tím už si karta vyšlápne na jinak v průměru výkonnější přetaktovanou GTX 1050 Ti.
Takže k závěrům …
|