Strana 10 z 11
- Provozní vlastnosti – spotřeba, chlazení a taktování
Začněme u spotřeby, ta je u RX 580 hodně zajímavá, došlo totiž k výraznému posunu.
V případě her mírně negativnímu, protože vyšší takty, a tedy vyšší výkon, znamenají i vyšší spotřebu. V případě „referenčně“ taktované RX 580 je však nárůst opravdu minimálně proti referenčně taktovanému RX 480 a výkon vyšší je, tedy karta má minimálně stejnou efektivitu. V případě výrazněji taktovaných edic ale spotřeba o něco poskočí. Vynikne zejména ve srovnání s herně výkonnější, ale jinak podobně fyzicky vybavenou GTX 1070 konkurence, která má vlastně stejnou spotřebu při vyšším výkonu. Herní efektivitou ve spotřebě tedy AMD pokulhává …. Jenže to není všechno.
AMD výrazně zlepšilo efektivitu provozu RX 580! Ano, 580 sice žere o něco více v herní zátěži, jenže je podstatně úspornější všude jinde proti RX 480! Zejména v klidových stavech při sledování videa nebo připojení druhého monitoru. AMD konečně napravilo letité zaostávání za NVIDIA, která v těchto stavech měla výrazně lepší optimalizaci spotřeby. Rozdíl je 25-30W běžně, což z hlediska toho, že dva monitory máte připojeny pořád, nebo že videa sledujeme dnes i více než hrajeme, podstatnější z hlediska dlouhodobé spotřeby. Radeon RX 400 série byla jen o něco málo lepší než starší Radeon, které za GTX grafikami zaostávaly v těchto ohledech hodně. RX 500 ale došlo ke znatelnému zlepšení a AMD zcela srovnalo krok s NVIDIA. Opravdu zásadní zlepšení! Ve finále je tak RX 580 přes vyšší spotřebu v herní zátěži vlastně efektivnější karta než RX 480 … sami si spočítejte, jak často hrajete a jak často používáte grafiku v klidových stavech, zejména když máte dva monitory.
Nová NITRO+ RX 580 edice je o poznání lepší než NITRO+ RX 480. Zásadně! Problém částečně souvisí i s tou spotřebou v klidových stavech. Každopádně nová RX 580 NITRO+ LE od Sapphire má sice 1450MHz na jádru a poměrně vysokou spotřebu, ale chlazení je excelentní!
Tak dobré, že pokud jde o teploty, je chladnější než drtivá většina RX 480 verzí, včetně původní NITRO verze a to běhaly na podstatně nižším taktu a tedy výkonu! No a pak je tady hlučnost! Měřili jsme to několikrát, a hlavně jsme se koukali, jestli se ty ventilátory v zátěži vůbec točí ;).
Nebudete tomu věřit, ale tahle karta je jednou z nejtišších nereferenčních grafik, které na trhu jsou. Je neuvěřitelně tichá v zátěži a bezhlučná v klidových stavech.
No, pokud čekáte, že z těch 1450MHz na jádře a 8000MHz na pamětech u této Sapphire NITRO+ RX 580 edice ještě něco vyždímáte, tak moc nedoufejte. Sapphire se podle mého správně rozhodlo využít co se dá, protože většina lidí netaktuje tak nabízí prostě už téměř maximálně přetaktovanou edici. Nevím, zda je to omezení SW, nebo prostě HW více nedá, ale chlazení ani napájení omezením opravdu není. Obojí zvládne mnohem, mnohem více.
Takt jádra se nám ale při využití všech dostupných programů podařilo navýšit jen o 30MHz stabilně. Výsledný takt činí tedy 1480MHz, což je ovšem hodnota nedosažitelná standardně pro RX 480 i s vodním chlazením. Tady je stabilní s tichým klasickým neextrémním chlazením na nijak extrémně velké kartě. U pamětí se dalo vyždímat trochu více a stabilně dávají 9GHz bez potíží, což vede k otázce, proč výrobci grafik rovnou neosadili 9GHz, když u nových verzí GTX 1060 tyto frekvence nastaví. Přijde mi to jako zbytečné nevyužití potenciálu.
Výsledný nárůst výkonu s takty 1480/9000MHz proti 1450/8000MHz je v průměru kolem 3-4% maximálně, což myslím opravdu nestojí za námahu. Otázkou je, zda to není něčím uměle omezeno, protože chlazení se nezdá být problém.
Takže k závěrům …
|