Strana 11 z 11
Pokud si myslíte, že RX 580 je nová generace a nástupce RX 480, pak musíte být logicky zklamaní a frustrovaní. Pokud ale čtete nejen DDWorld.cz, tak vám každý trochu slušný a objektivní web již měsíce hlásí, že RX 500 je jen vylepšená POLARIS série a AMD se tím nijak netají. Zároveň nejde jen o přejmenování. Změna názvu je navíc logická a hlavně nutná.
Vyžádala si ji prostě technická změna výroby jádra, kdy se vyrábí vylepšeným 14nm procesem. Jádro POLARIS 20 je tedy jednak novou revizí, ale také má prostě lepší parametry. No, a protože došlo k výrazným úpravám parametrů i dalších RX grafik, je prostě odlišení v názvu od RX 400 přímo nutné. Asi bych souhlasil, že vhodnější by bylo použití označení Radeon RX 485, než RX 580, protože ano, změna řadového označení může nesprávně odkazovat na novou generaci, na druhou stranu je „celé“ číslo vhodnější, přehlednější a vzhledem k významu čínského trhu a jejich tamní averzi k číslovce 4, docela chápu, proč se AMD prostě chtělo zbavit čtyřky v názvu. Přejmenování jako v minulosti to ale prostě není, AMD nevydává nové karty za novou generaci, nijak se tím netají a jasně říká, čím jsou. Vylepšením POLARIS RX 400 série.
A tím přesně jsou. Dnes testovaná Sapphire NITRO+ RX 580 Limited Edition názorně ukazuje, že výrazně zapracovali i výrobci grafik. Pokud si někdo myslí, že výrobci prostě vzali RX 480, přelepili je nálepkou na 580 a šup s nimi na trh, tak se opravdu plete. Nefungovalo by to, protože by to většina konstrukcí RX 480 se „starými jádry“ prostě nedokázala s těmi takty RX 580 provozovat. A přímo NITRO+ edice od Sapphire je zcela nová karta, nová konstrukce, která tady v podobě RX 480 nebyla. Je lepší po všech stránkách a stojí vlastně to samé, co stará RX 480, kterou přímo nahrazuje, což znamená, že vylepšením celkové nabídky jednoznačně je. Ale popořadě …
- Radeon RX 580 vs RX 480 (vs GTX 1060 6GB)
Otestovali jsme naši kartu i na referenčních taktech pro RX 580, proti referenční RX 480 ovšem nastavené na vyšší otáčky chlazení, tedy jedoucí na plný boost až 1266MHz (v praxi se pohybuje kolem 1220 v průměru). Proti naprosto stabilním 1340MHz (chlazení Sapphire je natolik silné, že takty jsou běžně mezi 1330-1340), je nárůst výkonu několik %. Vylepšení poznáte hlavně v nízkých FPS, kdy má karta lepší průběhy FPS než RX 480, i když průměr FPS není o moc jiný. Spotřeba karet v těchto stavech je téměř stejná, RX 580 je o pár wattů žravější. Nicméně RX 580 je celkově efektivnější! Proč?
AMD zlepšilo efektivitu o desítky % v klidových stavech! Ano, v herní zátěži je spotřeba RX 580 o něco vyšší než RX 480, ačkoliv má za to i vyšší výkon. Výrazného zlepšení se však dočkal RX 580 (a všechny RX 500 série) v klidových stavech, zejména při přehrávání videa (YoutTube apod.), ale také při pouhém zapojené druhého monitoru. V obou případech pro starší Radeon karty znamenalo nárůst spotřeby o desítky W. Což ovlivňovalo i chlazení, protože s nastavením vypínání ventilátoru na 50°C prostě Radeon karty se pořád zapínaly. NVIDIA měla v klidových stavech výraznou výhodu a ví se o tom léta. AMD to sice trochu u RX 400 zlepšilo, ale ne o moc. S RX 500 však přichází výrazná změna. AMD naprosto srovnalo krok s NVIDIA! Spotřeba klesla o 20-30W při videu i pouhém připojení druhého monitoru. V těchto stavech je RX 580 tak výrazně úspornější než RX 480 a zcela se vyrovná GTX 1060. No a protože je dokázáno, že typická grafika během svého života je z více než 90% využívána hlavně v klidových stavech a herní zátěž není zdaleka tak častá (a mohu to potvrdit i jako náročný hráč z vlastní praxe, kdy prostě sice jsou dny kdy skoro jen hraji, ale pak spousta dní, kdy nehraji nic a minimálně dva 4K monitory mám zapnutý pořád a jedou videa a práce), je sice nárůst spotřeby v herní zátěži, který prezentují recenze špatnou zprávou, ale nestojí skoro za řeč proti tomu, jak naprosto zásadně se zlepšila efektivita a provoz karty právě v klidových stavech. Těch pár Wattů spotřeby v zátěži navíc nehraje roli, protože podstatně více se dlouhodobě ušetří v běžném provozu karty mimo hry. Protože je RX 580 výrazně efektivnější v klidových režimech mimo hry než RX 480 a je to znatelná změna a srovnání kroku s konkurencí, po kterém se volalo roky.
Ve srovnání s GTX 1060 6GB má RX 580 8GB sice vyšší spotřebu ve hrách, všude jinde je ale srovnatelná. Vyšší spotřebu ve hrách má RX 580 proto, že je to prostě výkonnější a lépe vybavená grafika než GTX 1060. A jsou hry, které toho už umí využít. A to je tady ještě zajímavá, leč bohužel omezená technologie AMD Chill, která dokáže spotřebu o desítky Wattů ve hrách zkrotit (ale dokud nebude fungovat nativně, všude, nemyslím si, že se bude používat). Nicméně ano, v průměru herní zátěži má AMD stále trochu deficit na NVIDIA, která sice není tak dobře univerzálně vybavena, ale ve hrách některá absence výbavy a technologií zase tolik nevadí. Nicméně rozdíly nejsou v praxi nereferenčních grafik tak výrazné a díky lepšímu chlazení RX 580 OC modelů není žádným problémem. Navíc i mezi provedením jednotlivých výrobců jsou rozdíly a Sapphire je nejrychleji taktovanou edicí RX 580 vůbec a má také jednu z nejvyšších spotřeb. Celkový výkon a cenová výhodnost však mluví jasně ve prospěch RX 580, stejně jako potenciál vyššího výkonu, který nové hry stále lépe využívají a parametrově i fakticky slabší GTX 1060 6GB tak logicky ztrácí na RX 400/500 sérii postupně více a více a bude to pokračovat.
Pokud tedy plánujete výměnu staré grafické karty a tu novou si zase chcete na 2-3 roky nechat, je rozhodně lepší volbou Radeon RX 580 série, než GTX 1060. Pokud jste dosud uvažovali o RX 480, tak je pro vás vydání RX 580 skvělá zpráva, protože za stejné peníze nyní můžete mít ještě o něco lepší kartu.
- Sapphire NITRO+ RX 580 8GB Limited Edition
Jsem nadšen a upřímně velmi překvapen! Sapphire si sedlo zpět k rýsovacímu prknu a vyrobilo celou kartu znovu a pořádně. Starší RX 480 Nitro+ konstrukci na trhu najdete stále, ale jmenuje se nově PULSE a jsou to ty nejlevnější RX 580 modely, které jsou dostupné za ty oficiální ceny AMD (dokonce nižší). Samozřejmě takty tomu odpovídají. Nicméně nové NITRO+ je ve všech ohledech lepší karta!
Lepší a kvalitnější PCB s lepším napájením, hlavně ale větší, silnější a tišší chlazení. Otestovali jsme vůbec nejrychleji taktovanou variantu s až 1450MHz pro jádro, což je i nejvíce na trhu s RX 580 vůbec! Většina výrobců má i o 50MHz méně. Zatímco pro starší verzi NITRO+ by to z hlediska chlazení prostě bylo nemyslitelné, pro novou verzi to není absolutně žádný problém. Karta má dokonce i lepší teploty! Hlavně je ale tichá, tak tichá, že je to jedna z nejlepších nereferenčních grafik na trhu! V klidu i díky snížení spotřeby AMD je absolutně bezhlučná a rozdíl proti zátěži také nepostřehnete, hlučnější budou v PC jiné komponenty. Prostě smekám! AMD se tímhle zpracováním zcela jednoznačně posunulo na úroveň toho, co nabízelo vlastně jen MSI se svou GAMING X edicí s tím velikým chladičem.
Cena karty navíc není tak strašná, jak jsem čekal. Je to sice nejdražší RX 580 na trhu, alespoň oficiálně s cenou 275 dolarů, v ČR už je ale dostupná a prodává se za 8250 korun. Což není špatné, vezmeme-li v potaz, že v balení jsou extra dva výměnné ventilátory! To je ale něco, co si Sapphire mohlo podle mého odpustit. Kdyby alespoň šlo o RGB ventilátory, ale oni svítí jen modře. Sapphire to okoukalo od XFX, které má ale mechanismus výměny chladičů o poznání jednodušší, hlavně ale ty sady nabízí za příplatek samostatně, takže nenavyšuje cenu karty zbytečně o několik stokorun. Prostě ta karta mohla být o to levnější. Nicméně můžete ji mít i bez těch ventilátorů ve stejném provedení s taktem 1411MHz místo 1450MHz (v praxi 1-2% rozdílu maximálně), která by měla stát nějakých 7800 korun. Což už je zajímavé vzhledem k provedení. Existuje i 4GB provedení, které bude asi o 1000 korun levnější. Současně jsou i PULSE edice, které mají tu menší verzi chlazení ze starého NITRO+ RX 480, ty mají takty jen v podstatě referenční, ale také budou za ceny blízko těch oficiálních, takže slušný poměr cena-výkon. Nicméně na rovinu?
Pokud RX 580 od Sapphire, tak jednoznačně nový NITRO+, naprosto skvělé provedení, super chlazení a klidně si kupte tu „neLimited Edici“. Pokud vám jde více o spotřebu a také o poměr cena-výkon, bude ale ještě zajímavější RX 570 edice, kdy Sapphire nabízí jak jednu 8GB a 4GB verzi NITRO+, tak PULSE ve „staré verzi NITRO“, ale také zajímavou 17cm ITX verzi RX 570 4GB za 5 tisíc ;). Ale o tom až jindy. Radeon RX 580 je plným potenciálem a využitím POLARIS GPU a tak to mělo být od začátku. Skvělý upgrade, prostě lepší karty, s lepšími vlastnostmi, vyšším výkonem a za stejnou nebo lepší cenu než RX 480 modely! A stejně jako RX 480 je tu pro majitele mainstreamových cca 200-250 dolarových grafik minulosti, jako jsou Radeon R9 380/280 série až HD 7870/7850 nebo GTX 960 apod. A proti nim je to pořádný nárůst výkonu, který opět chvíli použitelný vydrží.
A ano, Sapphire NITRO+ RX 580 8GB Limited Edition je nejrychleji taktovanou RX 580 na trhu (má prý vybíraná jádra), tudíž nejvýkonnější a současně i nejvýkonnější mainstreamovou grafickou kartou na trhu, protože konkurenční GTX 1060 6GB jí prostě nestačí), zejména v nových (a až na výjimky) stále lépe optimalizovaných DX12/VULKAN hrách. No a protože nic lepšího na trhu v mainstreamu tedy není, těžko se dá něco výrazně kritizovat, že by na trhu bylo něco lepšího za ty peníze ;). Lepé vybavenou, výkonnější a výhodnější grafiku než je RX 580 8GB prostě v mainstreamu nekoupíte. GTX 1060 6GB by rozhodně potřebovala až 500-1000 korun slevu, aby vyrovnaně držela krok a byla zajímavou alternativou, nicméně 6GB problém ještě není, to 3GB edice (čti past na hráče) vs RX 570 … ajaj. Nový RX 580 je vylepšením RX 480 po všech stránkách (zejména v případě TOP edic) a pokud jste koukali po RX 480 tak teď koukejte po RX 580 a získáte nově lepší kartu za stejné peníze, tím spíše, že RX 480 s okamžitou platností končí a RX 580 ji přímo nahrazuje. A o to prostě šlo. Na zcela novou generaci levného mainstreamu obou výrobců si budeme muset počkat minimálně rok, či i více. Výrobci tak mohou jen sem tam něco zlepšit a je dobře, že se o to alespoň snaží a jen nemění názvy. Ano, někteří nadávají, že to není RX VEGA, ale to moc nechápu, protože RX VEGA bylo asi tak milionkrát řečeno, že bude high end maximálně performance, takže proč někdo plete RX VEGA do mainstreamu vážně nechápu. Pokud máte méně jak 10 tisíc na grafickou kartu, je pro vás RX VEGA jen technická zajímavost a vzdálená budoucnost výkonu mainstreamových grafik některé z dalších generací za 2-3 roky.
Sapphire má od nás za nečekané, ale velmi vítané zlepšení konstrukce své NITRO+ edice u RX 580 proti RX 480 velké plus a vřele doporučuji. V podstatě vše, co jsme mohli u staré verze považovat za nedopracované, nebo že by mohlo být lepší, bylo zásadně vylepšeno. A nová karta je výkonná a opravdu skvěle chlazená a tichá a dá se koupit i za rozumné peníze. Nebo méně rozumné, pokud chcete i ty modré ventilátory k tomu ;).
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům:
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|