Strana 1 z 11
- Sapphire Radeon RX 580 Nitro+ 8GB
– TEST a REVIEW nejlepší mainstreamové grafiky na trhu?
Po všech stránkách vylepšený RADEON RX 480 vyráží na trh a vylepšuje nabídku v mainstreamu. Jak už od nás víte, Radeon RX 500 série vyráží na trh. Zatímco přejmenovávání grafik nemáme rádi, zejména když se výrobce tváří, že o přejmenovávání nejde a nové produkty jsou přitom identické jako staré, v tomto případě opravdu o prosté přejmenování nejde. A i ten „nový“ název má smysl. AMD jednoduše muselo (a chtělo) vylepšit Radeon RX 400 POLARIS grafiky. Před časem muselo udělat novou revizi čipu, díky přechodu výrobce GF na vylepšenou verzi 14nm výroby, takže zároveň došlo k úpravě některých parametrů čipů. No a toho využili výrobci grafik a připravili zbrusu nové verze karet, opravdu pořádně udělané na míru POLARIS GPU, nikoliv že sdílejí stejné chlazení s GTX sérií atd. Takže nové jméno je prostě nutností, protože se musí nové produkty odlišit od těch starých. Nejde ale prostě o přejmenování, čemuž napovídá i to, že AMD se nijak netají tím, čím RX 580 je. Jsou to prostě vylepšené POLARIS:
O tom, co který model v řadě nabízí a čím se liší (a že tam rozdíly jsou i v parametrech), o tom jsme si povídali zde:
V tomto článku se budeme věnovat už testování a zkoumání konkrétní grafické edice. Začneme úplně na vrcholu …. :).
- AMD Radeon RX 580 aneb „POLARIS 20“ v akci
Ano architektura a základní parametry největší jádra POLARIS zůstaly zachovány. AMD také neuvádí tyto karty jako novou generaci, jak si nepochopitelně někteří myslí a výslovně uvádí, že jde o vylepšení a fakticky novou revizi. A to přesně jádro POLARIS 20 na RX 580 je. Je to nová revize, nová verze stejného jádra POALRIS 10, ovšem vyrobena novější o malinko lepší verzí 14nm FinFET procesu, který umožnil dosahovat o něco vyšších taktů, či lepší efektivity (záleží na tom, pro co se výrobce rozhodne). Je možné, že někteří výrobci mohou na RX 580 osadit stará jádra, ale považuji to za nepravděpodobné, protože základní frekvence pro RX 580 jsou na hranici možností starých jader pro RX 480. Navíc nové verze jader už se pro výrobce vyrábí pěkných pár měsíců.
Co zůstalo jsou tedy základní „silové“ parametry. To je 2304 výpočetních jednotek, 144 TMU a 32 ROPs. Jádro má 5,7 miliardy tranzistorů a 256-bit sběrnici ke klasickým GDDR5. Základní takt ale poskočil z 1120 na 1257MHz a boost dokonce z 1266 na 1340MHz. Takt pamětí zůstal 8GHz s propustností 256GB/s. Celkový výkon karty ale narostl z 5,833TFLOPS na 6,175TFLOPS. TDP ovšem poskočilo z oficiálních 150W na 185W, protože AMD se rozhodlo uvést RX 580 tak, jaký má být, tedy hlavně o tom vytáhnout z jádra maximální výkon bez ohledu na spotřebu. Na tu se bude hledět u levnějšího modelu RX 570, který maximální výkon vymění za nižší cenu i nižší spotřebu a lepší efektivitu. RX 580 je jen o maximálním mainstreamovém výkonu, a tak rozdíl výkonu mezi RX 580 a RX 570 bude větší než mezi RX 470 a RX 480, což je ale jedině dobře.
Nicméně AMD zapracovalo i na efektivitě. Ano, spotřeba ve hrách bude kvůli vyšším taktům vyšší, ale všude jinde je na tom RX 580 lépe než RX 480, když AMD zapracovalo na klidové spotřebě, spotřebě při přehrávání videa, či spotřebě při více monitorech atd. A protože grafické karty jedou podstatnou část svého „života“ mimo hry, je to docela zajímavé zlepšení. AMD také zapracovala na úsporné technologii Chill, která je velmi zajímavá, ale bohužel funguje jen v některých hrách.
AMD sice udělalo nějaký „referenční design“, ale na rozdíl od RX 480 modelu se s ním na trhu vůbec nesetkáte. Výrobci grafik měli spousta času na vlastní design karet. A tak připravili hned dvě třídy RX 580 modelů. Jednu s o něco méně robustní konstrukcí a zpracováním, tedy lehce vylepšené stávající design použitý i u RX 480, a pak luxusní řadu naprosto precizně udělaných modelů, osazenými výkonnými chladiči, výkonným napájením a dosahující velmi vysokých OC taktů. Tyto edice na trhu v případě RX 480 zcela chyběly a jde tak o úplně nové grafické karty, které jsou udělány POLARIS na míru a plně využívají jeho potenciálu se schopností ho i krotit. Na trhu tak bude RX 580 v několika verzích od každého výrobce.
4GB edice začínají v obchodech na cca 6100 korunách, 8GB edice na 7100 korunách, luxusní edice ale stojí přes 8 tisíc. Nicméně ceny konkurenčních GTX 1060 6GB jsou na tom velmi podobně (nejlevnější stojí kolem 7,5 tisíce a luxusnější edice běžně k 8,5) a ceny ukončených RX 480 byly podobné, dokonce by v průměru měly být RX 580 o malinko levnější, tedy výhodnější. AMD vylepšené RX 500 opět míří na majitele grafik starých generací, kterých jsou podle všeho stovky milionů.
A pro ty má tak nově vylepšenou nabídku ….
- Sapphire Radeon RX 580 Nitro+ 8GB Limited Edition
A když jsem říkal, že se dnes podíváme na asi nejvýkonnější mainstreamovou grafiku, tak jsem vás netahal za nos. Pro úvodní test jsme dostali aktuálně vůbec nejvýše továrně taktovaný Radeon RX 580 na trhu … nový Sapphire RX 580 NITRO+ Limited Edition s taktem 1450MHz na jádře! To je o 25-60MHz více, než mají TOP OC edice ostatních výrobců. Sapphire využívá možností POLARIS opravdu na maximum.
Pokud si z nepochopitelného důvodu pořád myslíte, že se jedná jen o přeznačený starý Radeon RX 480 Nitro+, tak ani náhodou. Máme jej v redakci totiž také a pěkně jsme je srovnali. Fyzicky jde o zcela odlišné karty. Ano design mají podobný, ale až na název karty a stejného výrobce jde o zcela jiné produkty.
Nový Radeon RX 580 NITRO+ LE je o něco větší, nese zcela nové PCB se skoro high end napájecí 300W kaskádou a má 8+6-pin napájení!
Zcela nový je chladič karty, obrovský (ale ne přerostlý) pasiv s výrazným posílením heatpipe a dva velké ventilátory. Nechybí RGB podsvícené logo, zadní kovový plát, duální BIOS se „silent“ nastavením (naprosto zbytečné mimochodem ;) ) jo a pokud by se vám nelíbilo, že na kartě kromě loga nic dalšího nesvítí, tak v balení jsou ještě vyměnitelné dva modře svítící ventilátory.
Mám-li předbíhat v hodnocení, nový RX 580 NITRO+ je o poznání lepší a lépe udělaná karta než starý RX 480 NITRO+. Tak se na něj podívejme ….
|