Nemusíte mít nutně nejnovější a nejdražší grafickou kartu a 120 FPS, abyste si plynulé hraní mohli užívat. FreeSync je dostupné prakticky každému. Pokud třeba i low endová nebo dokonce integrovaná RADEON grafika dokáže danou hru rozběhat alespoň na těch 40-48FPS, FreeSync se postará o to, aby to ve výsledku běželo naprosto plynule (zejména ve spojení s LFC technologií), mnohem lépe, než když těch třeba 40-48FPS, co dává vaše grafika, budete provozovat klasicky bez FreeSync třeba na 60Hz monitoru, kdy prostě uvidíte různé trhání, sekání apod. Tohle všechno FreeSync odstraní a funguje to všude.
Zajímavá je i kombinace různých technologií, kdy třeba protože máte 60Hz monitor (většina), který prostě více než 60 snímků za sekundu nezobrazí, tak s FreeSync prakticky nepotřebujete (pokud nehrajete hry jako CS GO apod.) aby grafická karta vykreslovala více než 60FPS (platí tedy hlavně u singleplayer her apod.). Takže můžete aktivovat třeba Radeon Chill, která automaticky bude regulovat výkon a tedy i sníží spotřebu a zahřívání karty, protože prostě není nutné honit grafiku rychleji, jelikož vám stačí těch 60 FPS na těch 60Hz s FreeSync k naprosté plynulosti hry. Ovšem pokud hrajete nějaké multiplayerové hry, kde na každém FPS záleží a řešíte tedy i co nejlepší odezvu, a máte třeba 144Hz monitor, můžete samozřejmě naplno využít jeho rozsahu a výkonu vaší karty a mít těch 144FPS, kdy budeme mít výhody obou technologií.
V případě nejnovější verze FreeSync 2 se k tomu všemu přidává ještě HDR prostřednictvím FreeSync 2 API, která obchází nepovedenou implementaci HDR společnosti Microsoft pro Windows. Jeho podpora sice vyžaduje přímou podporu ze strany dané hry, ale není to tak složité a přínosy jsou mnohem lepší funkčnost HDR, nižší input lag atd. Základní funkčnosti FreeSync bez HDR ale stále fungují bez nutnosti úprav té které konkrétní hry/herního engine.
Synchronizace snímkové frekvence s obnovováním monitoru je v praxi velmi funkční a přínosná technologie, a každý, kdo ji mohl v praxi vyzkoušet a používá, tak jistě potvrdí, že si na ni rychle navyknete. A bez ní už to prostě není ono. V případě FreeSync je velkou výhodou fakt, že je prostě dnes dostupná prakticky pro každého. V nižší i střední cenové hladině nemá ani alternativu, protože levné monitory s G-SYNC neexistují a monitor s panelem stejné kvality je navíc ve FreeSync verzi o několik tisíc korun levnější a neplatíte tak žádný extra příplatek za to, že tuhle technologii máte. FreeSync se stává standardem u nově vydávaných monitorů, a tak dnes moc nedává smysl si kupovat, zejména pro hraní her, monitor bez FreeSync. Zejména když té znatelné praktické výhody plynulosti můžete snadno využít. Stačí k tomu mít jen odpovídající grafickou kartu, kdy naštěstí kromě ultra high endu má dnes AMD nabídku více než zajímavou a Radeon RX 570/580 nebo RX VEGA karty spolu s integrovanými VEGA grafikami v RYZEN procesorech, jsou výborná řešení za dobré ceny. Zejména v kombinaci FreeSync technologií tak nabídnout perfektně plynulé hraní v celém rozsahu FreeSync podpory, dostupné prakticky pro každého a díky technologii synchronizace snímkové frekvence s obnovováním monitoru, to není jen prázdný marketingový slogan, ale běžná realita.
AMD za poslední dobu zásadně vylepšila fungování celého ekosystému, zejména pokud máte zkušenosti s prvními implementacemi v roce 2015 a porovnáte to s tím, jak bez problémů a všude to funguje nyní. Pravda, zásadním prvkem je z dnešního pohledu široká dostupnost dobrých a cenově dostupných monitorů. Díky tomu je dnes nesmysl si FreeSync nepořídit a nepoužívat jej, pokud tu možnost máte a nový monitor si spolu s novým PC pořizujete. Cenová přístupnost a dostupnost FreeSync pro běžné uživatele je pak bezkonkurenční, a jako uživatelé tak doufejme, že se jeho podpora rozšíří i na další než jen Radeon grafiky. Praktický funkční přínos FreeSync je zásadní a jediná současná nevýhoda je tak fakt, že když si na něj zvyknete, už bez něj nebudete chtít být :).
Tiez ako zaujemca o novy monitor premyslam ci gsync alebo Freesync. A tu prichadza zasadny problem. AMD nema ziadnu poriadnu grafiku na ktoru by som mohol upgradnut ako sucastny vlastnik GTX 1070. Najvykonnejsia Vega 64 tusim je vykonovo na podobnej urovni, cize na nu asi upgradovat nema cenu a peniaze dat radsej do Gsync monitora.
Vlastnim sice i7 a Nvidiu, no AMD je mi sympaticke. Co s tym? Su moje uvahy v poriadku?
Na jednej strane predrazeny gsync a na druhej chyba graficka karta.
Jsi ukázková oběť korupce trhu. Když vše prodáš dalším obětem, koupíš AMD, tak tě to asi nebude stát ani korunu, možná i ušetříš, protože za gSync si připlatíš...
NEKUPOVAT NVIDII, NEKUPOVAT INTEL, prachy jsou v kapse, máš technologie do budoucnosti, pomužeš tržnímu chování v tomto segmentu, nakonec na tom vydělají všichni krom nemocných společností Intelu a nVidie, a to je dobře :-)
Tento komentár je chorý, každý si vyberie podľa svojich špecifických potrieb, nie podľa značky. Keď niekto potrebuje čo najvyšší jednovlaknovy výkon, vyberie si intel, ak niekto potrebuje výkon pre 4k, vyberie si Nvidiu, pretože v danom momente majú najvýkonnejšie riešenie, keď chce niekto výborný pomer cena-výkon siahne do ponuky Amd, ak chce niekto absolútny cpu výkon siahne po threadripper sérii cpu. Nezacinajte tu prosím flame z opačného konca.
chorý je ten, kdo se rozhoduje mimo morální hodnoty, protože Adolfík taky spoustě vyhovoval... už vidíš, že tvůj přístup je nedomyšlenuá cesta do pekel?
Hele, já jsem amd fan*, ale stejně jsem teď koupil nvidii a monitor s gsyncem...
Protože prostě Vega je málo a velký prohnuty monitory s freesyncem taky nějak nejsou :-/
No a jediné co mi z tohoto plyne je to, že za dva roky půjde pryč i monitor (protože bude buď třeba gsync 2 nebo freesync).
Já jen nechápu proč prostě nemůžou ty drahé gsync monitory umět i freesync. To mi přijde jako podraz
*to jako že jim fandím :-) nakupuji čistě dle aktuální potřebyba nabídky
uznávám, že když někdo nemá omezený rozpočet, nVidia je jediné řešení, ale tato výjimka potvrzuje pravidlo, tedy 99 % zůstává jasně rozumné řešení jen pro AMD
Já bych počkal ještě rok. Rok čekání s 1070 se dá ja sám mám jen 860M a taky žiju :-D. Za rok možná NV ukáže něco více koupitelného a AMD třeba něco konkureschopnějšího
A preto radim vsetkym ked uz nekupia amd grafiku nech kupia aspon amd platformu a procesor nech sa podpori firma co bude konkurencia a jednoho dna prinesie aj dobre grafiky tak ako to bolo v minulosti
Já si počkám na příští rok na 7nm a potom se budu teprve rozhodovat. Chtěl bych, aby v té době byly běžně dostupné HDR monitory s Free sync 2 a 144-240 Hz do 20 tisíc.
Vážně nechápu ty palce dolů, když chci jenom pořádný monitor s free sync,hdr a nechci za něj dát 60 tisíc,(20 tisíc je taky pořád hodně) jak ho prodává Nvidia s g-sync. :/ A to, že chci PC koupit až příští rok, kdy tady bude snad 7nm výroba je snad taky úplně v pořádku. Předražený rtx grafiky kupovat nebudu, takže si počkám co přinese amd a potom se teprve rozhodnu.
A já si asi počkám až mi budou přitloukat víko. To jsou rady tohle
Realita je taková, že ačkoliv Freesync může být lepší volba pro určitou sortu chybý ten druhý kousek skládačky a třeba já bych si do PC Vegu nedala, když tam mohu mít 1080, 1080ti, nebo za nedlouho 2070 případně 2080.
Nekoupím si kolo, protože můžu mít kolobežku nebo elektrokolo?
Kdy naposled jsi viděla výkonové výsledky těch karet? Protože ono je to jednoduché. Buď mám 1080ti a nic neřeším, neboj mám cca 23+ a jdu do 2080 nebo mám výrazně min a jdu do vegy (která se umí dotahnout i na tu 80ti)
V jednom jedinem pripade se vega umi dotahnout na 1080ti a co ten zbytek. Kamo? Prosimte neves mi buliky na nos, Bud trochu realista a uznej padny argument, ze ten dil skladacky jednoduse schazi, protoze je to jednoduse fakt.
Mimochodem ty lolku BVega a 1080ti stoji dnes defakto stejny penize. Srovnejs si to. Jen pošuk by koupil vegu.
no to nestojí, chtělo by si to oprášit přehled ... solidní nereferenční edice skutečně dostupné skladem v obchodech:
VEGA 56 je za 13 500,-
VEGA 64 je za 15 500,-
GTX 1070 je za 10 500,-
GTX 1070 Ti je za 13 000,-
GTX 1080 je za 16 000,-
GTX 1080 Ti je za 19 500,-
Vzhledem k tomu že VEGA 56 se motá výkonem někde mezi GTX 1070 Ti a 1080 tak je její cena velmi solidní a to samé VEGA 64 která je výkonem mezi GTX 1080 a 1080 Ti, ta stojí velmi zajímavé peníze dnes. GTX 1080 Ti je výkonnější ale také o pořádný kus dražší o RTX 2080 se ani nebavim.
Takže ano, VEGA 56/64 jsou velmi zajímavé grafiky dnes, zejména když na rozdíl od GTX 1000 kart umí skutečně DX12/VULKAN a HDR bez ztráty výkonu (tedy to co umí až RTX modely) a navrch tu máš FreeSync ... pokud někdo tvrdí, že je VEGA 56/64 nepoužitelná, tak jsou GTX 1070/1070Ti/1080 či RTX 2070, tedy karty s podobným výkonem v podobné cenové hladině ještě méně použitelné (GTX) či stejně nepoužitelné v případě RTX 2070.
Pokud máš 20 tisíc na grafiku a jdeš si koupit GTX 1080 Ti, tak asi nebudeš koukat na o 5 tisíc levnější VEGA 64 (i když ta bude mít lepší poměr cena-výkon) ;)
na druhou stranu pokud máš rozpočet na grafiku mezi 10 - 15 tisíc a rozpočet na monitor 5 - 10 tisíc, tak je Radeon VEGA 56/64 v kombinaci s FreeSync monitorem o parník zajímavější než GTX + velký příplatek na slušný GSYNC monitor ...
No koukám, že Vega cenově za poslední týdny rapdně propadla. Tak snad jen bych předpokládla, že v následujících týdnech to samé potká 1080 a 1080Ti edice.
Mimochodem nedávno se 1080 na Alze prodávaly za 13 500. A na to prostě nejde říct nic.
nemyslím si, že se GTX 1080/1080Ti propadnou ... obě karty se budou ještě dlouho doprodávat, RTX 2070/2080 jsou a budou podstatně dražší při podobném výkonu ... NV nemusí s cenami dolů .... VEGA dokáže konkurovat jen GTX 1080/RTX 2070 ale stojí o něco méně a pověst už si zkazila vysokými cenami během těžařské mánie, takže si spousta lidí myslí, že stále stojí 20tis. a ignoruje ji ;)
ceny všech karet nyní víceméně odpovídají doporučeným cenám + zvýšení náklady na paměti. Nemyslím si, že uvidíme nějaké slevy a klesání cen, pokud neklesnou náklady na výrobu ..
Odkaz
15300 neni 16000. Pritel nadesenec do HW ma otestovanou vetsinu lepsich modelu 1080 ( a spoustu 1080ti) a u tehle karty si pochvaloval teploty pri velkem pretakovani, je to sice "jen" dvouvetrakovy chladic, ale ten heatsink je vcelku masivni a pcb patri k tem lepsim. A PCB a chladic je stejny i u nize taktovanych modelu (narozdil od jinych vyrobcu), ale ty jsou ted uz nedostupne.
Za 15500 je Vega 64 strix, a kdo pravidelne cte amd subreddit, tak vi, ze tomudle modelu se ma radeji vyhnout. Je videt, ze Asus ma AMD karty slusne u pice a kontrola kvality je mizerna (casto spatne aplikovane termalni pady na vrm atd), priklad https://imgur.com/gallery/GZJnFY2
Spousta lidi si stezovala na neumerne vysoke teploty a tohle je pricinou - a ikdyz termalni pady jsou srovnane spravne, maji nedostatecnou hloubku a kontakt neni idealni.
Skvely je model od sapphire, ale je drahy jak prase.
A k tomu freesyncu se objevila ted zajimavost. Jsem zvedavy, zda je to chyba na strane nvidie, a jak se k tomu postavi
Mozna by to stalo to zkusit otestovat s dotycnymi ovladaci, pokud mas cas. Byt to bude nejspis jen nejaka anomalie, osobne se domnivam, ze jim to proklouzlo z mobilnich ovladacu, kde fakticky nvidia pouziva vesa adaptive sync u "gsync" laptopu bez gsync modulu.
Nebo jeste jednodussi varianta, za vsechno muze kombinace DWM vsyncu a placebo efektu
Diky za infa o tech strixkach, delsi dobu sem se pozastavoval, proc jsou u nas jindy nejdrazsi nereference za suverene nejlevnejsi ceny. Asi se ale neco takoveho dalo cekat, jiz drive asus montoval chladice z nvidi na amd karty podobnych urovni a vysledek byval podobny.. Coz o to, od situace s GPP stejne neberu amd karty od signataru. Sapphire ma ty karty asi opravdu nejlepsi, aby ne kdyz je dela jenom na ty konkretni modely
Co se cen tyce, tak vega 64 u nas uz celkem i jde (za tech 15,5k se tady da sehnat i to Nitro+), ale vega 56 se u nas kupovat absolutne neda, za hranicemi maji i ty sapphirky uz od puvodnich MSRP cca 11k Kc. Je neuveritelne jak se u nas chovaji ceny veg, ono to porad skace nahoru dolu, prodejci s oblibou vypisuji cenovky, za ktere to neprodavali ani v tu nejhorsi dobu a porad to tady je predrazene jako jinde ne. Necht si nasi prodejci trhnou a lidi nebojte se to koupit treba z nemecka atp.
já nemohu ty problémy STRIX potvrdit, měl jsem tu asi 5 těch karet a všechny fungují dobře ... ano ceny VEGA karet jsou u nás vyšší, protože výrobci NVIDIA GTX své modely promují, VEGA se nepromuje, protože AMD preferuje VEGA na výpočetních/profi modelech, takže výroba a dodávky herních RX VEGA nejsou zase tak velké, zatímco GTX modelů mají výrobci záplavu z nadvýroby ...
V tom prilozenem odkaze vyse z imgur to opravdu vypada, ze ten kontakt mosfetu neni uplne v poradku a sedi to tam opravdu dost sejdrem. Mel jsi ji rozebranou? Ja chapu, ze je asus pro ddworld asi dost vyznamny partner, tak to asi nebudes mit chut rozpitvavat. Me ta fotodokumetace v tom odkaze kazdopadne prijde uveritelna a v kontextu mi to sedi. Jestli treba neni vice revizi, nebo se to mozna citelneji projevuje jen na nekterych modelech.
Jo tohle cenove zduvodneni by mi i sedelo, ale proc se to tyka snad jen cz trhu? Nemam tedy proverene vsechny zeme evropy, ale cenu veg si docela dusledne prubezne mapuju po nekolika evropskych zemich a u nas je to opravdu vyznamne horsi nez jinde. myslim, ze vice profi karet by amd udalo prave na tech silnejsich trich, kde ty ceny rx maji naopak lepsi. Pokud nasim prodejcum krivdim a opravdu maji ceny dodavanych karet jen oni horsi, nez jejich zahranicni konkurence, tak mne to vazne mrzi. Nepokladam to ale za pravdepodobne, to by potom byli vyrazne diskriminovani a tak nejak by to bylo proti principu rovnych podminek eu trhu, nebo ne?
A díval jsi se i na teploty VRM. Tady jde totiž čistě o teplotu VRM, kterou mimochodem do své termoregulace karta od Asusu nebere v potaz. A křívě nebo úplně blbě použité pady mohu potvrdit u většiny karet užívajících DSU II chladič. Serie 280x 290 390
Trochu bych oponoval, ale ponížil bych tu Vegu o řád... Kdy Vega 64 je mezi 1070Ti a 1080, což již neodpovídá její ceně. A dle několika testů má v určitých případech i dost nestabilní propady. O spotřebě se ani nebavit nemá cenu, kdy žere při zátěži i o 100W vic co 1070ti, což je smutné. Vega 56 ta v testech proti 1070ti jasně prohrává a pouze v pár výjimkách jí předběhne a spotřeba noo opět hamba. V Idle jsou vega karty v pořádku, ale jak po nich chcete výkon nastává problém, to abych koupil nový zdroj a to aspon 700W, kdy 550W co mám by prostě nestačila na Vegu. Mám rád AMD, ale v současné době je důstojné si přiznat že na trhu HI-endu nemá co nabídnout, ale věřím že příští generace to určitě dotáhne. Procesory ZEN 1,2 je prostě paráda a jestli takto bude dobrá i další generace, tak si AMD moc rád opět pořídím.
Chybí mi v článku alespoň zmínka o tom, že se nedávno objevila možnost jak rozjet Freesync na Nvidia grafice. Nevím, zda je to v praxi použitelné, ale rozhodně to není poprvé, kdy se objevila informace o tom, že Freesync na Nvidia grafice funguje. Jen NV se tomu samozřejmě snaží bránit.
Cca rok dva zpátky vyšel herní NB s Nvidia kartou a pokud si správně pamatuju, fungovala tam synchronizace snímkové frekvence bez G-Sync modulu...
no hlavně tam musí být RYZEN 3 2200G nebo RYZEN 5 2400G, tedy CPU s integrovanoug rafikou Radeon VEGA přes kterou to jede, jenže oba tyto CPU jsou dělané pro ty, kteří chtějí jen používat integrovanou grafiku (jsou to nejlepší CPU s integrovanou grafikou na trhu), nicméně pokud chceš používat lepší neintegrovanou grafiku, je na trhu řada výhodnějších CPU i od AMD ;)
no článek jsme tu na to měli, a víš že to není úplně ideální a je to dost specifický případ a neumím si moc představit, že by to tak někdo vážně používal
No puvodni clanek byl aktualizovany, zatim to vypada na zasah windowsiho DWM. Coz stale nevysvetluje indikaci aktivniho freesync u dotycnych monitoru (i u jinych lidi)
Pokud člověk mění hardware jednou za uherský rok, tak mu nemusí vadit upsat se jedné či druhé značce. Pokud člověk mění hardware častěji, tak asi musí odhadnout vývoj na trhu z dosavadní situace. NAVI možná vrátí AMD do hry, ale nevěřím, že by se situace měla změnit natolik, aby náhle AMD výkonem drtila Nvidii.
Uhm ako tak divam na ponuky FreeSync monitorov tak stale nic pre moju penazenku . FreeSync 1 sa uz neoplati kupovat kedze prichadza FreeSync 2. Podla AMD su vsak zatial s FreeSync 2 iba 3 kompatibilne monitory. Najlacnejsi z nich C27HG70 s rozsahom 48-144Hz zacina u nas na 466 euro. 2560 x 1440 x3 do eyefinity = 1398 euro. Plus minimalne 1000 na grafiku co to utiahne stabilne nad 48 FPS. Mne osobne by sa zisiel freesync fungujuci uz od ovela nizsich minimalnych FPS. napr. od filmovych 24FPS
LFC alias zdvojene zobrazenie toho isteho frame nieje zrovna to co by som chcel. Budem si to musiet niekde obzriet na vlastne oci ako to beha realne. Kazdopadne pri sucastnych cenach mi to za tie peniaze nestoji.
Nechápu jedno. FreeSync 2 potřebuje navíc podporu ze strany her. Když budu mít FreeSync 2 LCD a hrát hru, která tu podporu nemá, dostanu alespoň tu výhodu v synchronizaci snímků nebo vůbec nic?
Porad budes mit freesync "1". Vzdyt ona ta dvojka je jenom o jistote prisnejsich (lepsich) parametru a lepsimi moznostmi hdr. Puvodni freesync porad muze mit velmi podobne az identicke parametry a vlastnosti.
Díky za odpověď, do budoucna se bude hodit. Pro mě je zatím nabídka monitorů taková, že stejně FreeSync 2 nepřipadá v úvahu a mám i velký problém si vybrat něco víc než fullhd s freesync 1 (HP 24f), protože mi to vždy vychází na dvojnásobek za blbých 640 pixelů jen na šířku (to nedám i kdybych měl ze sklepa vytáhnout starou 17") a u 2560x1440 škoda slov.
to hpcko jako levne freesync fullHD zobrazovadlo s ips panelem vypada slusne. Co se levneho ips s QHD tyce, tak je to sice uz trochu vetsi, ale i s tak velkou uhloprickou (pixely na plochu ma porad o kousek lepsi nez fHD na 24 palcich) a za velice levny peniz se da sehnat tohle: Odkaz
Ten znám a hlavně kvůli té větší úhlopříčce se bojím jenom té nemožnosti snížit výšku. Ještě prozkoumám abych nemusel řezat .
Chybějící LFC bych snad překousl.
mam s nim osobni zkusenost a spolu s vegou 56 sem nenarazil na hru, se kterou bych mel problem ji pohodlne nastavit tak, aby neklesala pod tech 48 fps (lze jeste i lehce ponizit utilitkou cru tool). S vyskou se da pracovat i vselijak alternativne, nekdo zrucnejsi si muze udelat nejaky stojanek (nebo treba dat ze 2 knizky pod zakladnu :o)). Pokud mas na stole takovy ten vystupek na monitor, tak by to mohlo pro nekoho uz byt i moc vysoko. Jinak ale monitor je to tak velky, ze mi to treba vychazi na rovnem stole tak nejak akorat (oci zhruba ve 3/4 vysky obrazovky). U vetsiho monitoru mi taky prijde ta akceptovatelna variabilita tak nejak vetsi. Jenom podle meho uz se ta velikost blizi k bodu, kde bych uz pomalu ocenil i mirne zakriveni - v obcasnem predklonu uz mi to obcas prijde daleko ke krajum, v obvykle, oprene poloze ale tu potrebu jeste necitim.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!