Strana 2 z 10
- ATI Radeon HD 5970 – skutečný grafický High end
HD 5970 není nová karta a na trhu účinkuje již něco málo přes rok. Nebudeme si ji tedy nikterak zásadně rozebírat a to ani přesto, že okolí ni se celý dnešní test točí. O Hemlocku bylo namluveno již mnoho, ale ne vše, co jste se mohli v recenzích dočíst byla tak úplně pravda, některé věci vypluly na povrch až po nějaké době, co kartu používáte. Dnes si tedy uvedeme všechno kolem HD 5970 na pravou míru a můžete to někteří brát jako takové rozloučení s ATI, protože tato značka nás s nástupem HD 6000 definitivně opouští. Model HD 5970 zůstane tak už napořád tím nejvýkonnějším, co se s logem ATI kdy objevilo.
Duální koncept R800 (HD 5970) značí dvě grafická jádra Cypress, s plným počtem výpočetních jednotek. Karta tedy nabízí celkově 3200 stream procesorů a 2GB verze má frekvenci 725MHz. Osázené jsou 2GB paměti (1GB pro každé jádro) standardu GDDR5. Jejich frekvence je stejně, jako u jádra nastavena na frekvenci totožné jako pro model HD 5850. Spotřeba v prostředí Windows by se měla držet okolo 42W a v zátěži mírně pod 300W. Co asi mnohé z nás překvapilo je, že ačkoliv papírově to nevypadá, HD 5970 2GB byla a je stále v reálu úspornější než GTX 480/580, u kterých se uvádí TDP kolem hodnoty 250W. TDP si zkrátka AMD a NVIDIA vysvětlují zjevně každý po svém.
Napájecí vybavenost tohoto referenčního modelu je špičková. Keramické super kondenzátory, jsou dobré pro nízkou spotřebu, vysokou účinnost a celkově pro všechny provozní vlastnosti. Paměti zde výrobce osazuje 5.0Gbps moduly, které jsou certifikované pro frekvence, až 5000MHz. Není vyloučeno to, že snesou i podstatně vyšší frekvence, ale to již ne dle specifikací. Napájení je vyřešeno jedním z nejlepších digitálně řízených napájecích prvků. Regulátory Volterra určitě není zapotřebí představovat. Jelikož každý kdo požaduje grafickou kartu, na které půjde mistrovsky taktovat, nechce žádnou jinou, co by nebyla těmito regulačními prvky vybavena. Real Time Power Monitoringu vděčíme za nízkou spotřebu v klidovém režimu. Jejich účel je vypínání jednoho jádra, snižování napájecích fází a frekvence. Tyto čipy jsou zde dva a jsou to přesněji napěťové regulátory Volterra VT1165MF.
ATI se hodně u této karty snažila a připravila ji pro vysoký overclocking. Masivní Vapor komora je schopna odvést až 400W odpadního tepla, takže prostor pro taktování zde je, a to značný. Otáčky ventilátoru jsou spravovány spínacím Fan kontrolérem, od SMSC. EMC2103, by měl dle teplot na jádrech automaticky regulovat (softwarově) otáčky ventilátoru. U některých karet funguje precizně u některých vcelku špatně. Záleží, na jakou kartu narazíte. První várka, co dorazila na trh, měla toto dokonale odladěné. Naše karty, které jsme k testu použili již tak pěkně nespolupracovali a jejich regulace byla vcelku problémovou. Holt AMD má stále co dohánět a doufáme, že u nového duálního antilles již bude automatická regulace ventilátoru fungovat stejně precizně, jako u jedno jádrových karet.
ATI pro první várku testu HD 5970 rozeslalo před-produkční vzorky karet, které byly na OC doslova jako dělo a výsledky tomu odpovídali. Bohužel prodejní verze již nejsou, až tak dokonalé a jejich taktovací potenciál není, až tak bombastický. Přesto je nadmíru než dostačující. Nám se dostaly do rukou dvě tyto karty. První referenční OC edice od Sapphire, si nechala říci na 950MHz pro jádro a 4800MHz pro paměti. Druhá byla od Asusu a nechala se "popohnat" k 930MHz na jádře a 5000MHz pro paměti. Udávaných 6,0GHz pro paměti a 1GHz pro jádro je tedy ne vždy zaručených, ale tak je to u OC normální. Každý kus grafiky, procesoru i pamětí je prostě originál. Frekvenční průměr u většiny HD 5970 2GB grafik očekávejte okolo 930-950MHz pro jádro a 4800-5200MHz na pamětech.
Zde máte snímek ukazující parametry HD 5970 a dalších nižších verzí, založených na jádře Cypress.
PLX můstek pro komunikaci mezi jádry používá ATI u svých duálních monster již značný čas. Jestli i nová duální "obluda" bude tímto můstkovým řadičem disponovat je velice možné, ale není vyloučeno to, že tentokrát AMD sáhne po čipu od firmy LucidLogix – Hydra, i když to je spíše taková teoretická možnost a nepředpokládáme reálně, že by dnes AMD zatím CrossFire koncept opouštěla, navíc když dnes konečně tak skvěle funguje.
|