Strana 4 z 10
- Testovací sestava a testování
Druhá karta je od dvorního partnera AMD společnosti Sapphire. Grafika nese název Sapphire Radeon HD 5970 OC 2GB. Provedení je referenční a v žádném ohledu se od té předchozí neliší. OC v názvu značí, že karta je mírně přetaktovaná, ale opravdu jen nepatrně. Takty jsou navýšeny z referenčních 725MHz pro jádro na 735MHz. a paměti z rovných 4000MHz na "ubohých" 4040MHz. Vliv na výkon to má nepodstatný a naměřené rozdíly na těchto taktech jsou v rámci odchylky při měření. Balení a jeho obsah je stejný jako u předchozí Asus varianty.
Třetí akcelerátor pochází opět z dílen Asusu. Je to referenční edice karty Geforce GTX 470. Frekvence grafického jádra je 607MHz podpořených 1280MB pamětí standardu GDDR5 na frekvenci 3348MHz. Balení není nic extra a žádný bonus v podobě přibalení hry nebo podložky pod myš zde není obsažen.
Poslední čtvrtou kartou dnešního testu je výkonná a žravá GTX 480. vyrobil ji Asus a jedná se o zcela plně referenční edici, která je vybavená pouze přelepem výrobce. Balení je standardní a nic zajímavého a nadstandardního zde očekávat nemůžete. Frekvence jsou nastaveny na referenční hladině a to pro nás značí 700MHz na jádře a 1536MB paměti standardu GDDR5 na frekvenci 3676MHz. Pojďme si představit testovací sestavu.
Dvojici Radeonů HD 5970 jsme otestovali na High-End sestavě, která je pro takové to karty nutností. Jako základ nám posloužila vysoce "našlapaná", ladičská deska Evga X58 Classified 4-WAY SLI. Do ní jsme osadili náš nový Core i7 950 v OEM verzi. Pro účel testu jsme procesor trošku popohnali a to, až na frekvenci 4400MHz. Je tedy zřejmé, že by čtveřice grafických jader neměla být v žádném případě brzděna procesorem. Ten jsme chladili vysoce výkonným vodním chladičem od Corsairu - H70, který byl osazený dvojici 120mm ventilátorů stejné značky. Operačních pamětí není nikdy dostatek a tak jsme pro jistotu pro test zvolili šest modulů Corsair Dominator na frekvenci 1866MHz s CL8. Grafická karta Sapphire HD 5970 OC 2GB posloužila pro test na základních taktech tak i po OC. Když jsme do sestavy přidali druhou kartu od Asusu, tak jejich frekvence se sladila na referenční hodnoty (725MHz/4000MHz). Dále jsme do testu použili dvě Geforce od Asusu. GTX 470 a GTX480 v referenční edici. Sestava byla napájena výkonným zdrojem Corsair HX1000 s příkonem 1000W. Pro test Quad CrossFireX byl dostačujícím a měl ještě nějaké rezervy. Přesto vzhledem ke stoupající spotřebě nových High-end akcelerátorů zvažujeme brzkou obměnu za mnohem výkonnější zdroj. Karty jsme otestovali ve spoustě her a tak nám kapacitně náš SSD disk (Kingstone SSDNow V Series 128GB) nemohl dostačovat. Doplnili jsme tedy sestavu ještě jedním 1TB diskem od společnosti Samsung - SpinPoint F3. Celá konfigurace byla umístěna v nadmíru luxusní skříni snu každého pořádného HW fandy Lian-LI ArmorSuit P80. Pro testy jsme využili trojice monitorů Asus VW266H s rozlišením 1920x1200. Operační systém, na kterém jsme testovali, byl Windows 7 v Ultimate Edici.
A přibližně nějak takto vypadá dvojice HD 5970 zapřažených do Quad CrossFireX. Na snímku je zobrazena naše nová testovací stanice.
Evga Classified 4 WAY SLI. Corsair H70 a dva Radeony HD 5970 2GB
Kdyby někoho nadprůměrně lákaly snímky těchto dvou duálních monster osazených v počítačové skříni, tak máme pro vás i video. Omluvte kvalitu videa, je to opět natočeno na starší kameru, ale naštěstí jsme již pořídili novou a již brzy budou naše videa stát za to. Omluvte také nižší kvalitu osvětlení, video bylo pořízeno za spěchu v nočních hodinách.
A teď konečně přejděme k naměřeným výsledkům.
|