Strana 9 z 10
Spotřeba grafických karet je velice důležitá věc, jelikož tyto komponenty spotřebovávají z celé sestavy nejvíce energie. Zvláště je dobré si ukázat spotřebu, abyste věděli, jak výkonný zdroj si musíte pro danou případně dané karty obstarat. Spotřebu jsme opět měřili naším digitálním wattmetrem, stejně jako u testů základních desek. Naší testovací metodiku jsme neměnili a spotřebu jsme opět změřili v klidovém režimu při "brouzdání" po internetu. Spotřebu pod zátěží jsme změřili v 3D MARKu Vantage v nastavení Extreme. Testovali jsme s procesorem na frekvenci 4400MHz.
Začněme se spotřebou jednoho Radeonu HD 5970 v prostředí Windows. V nepřetaktovaném stavu si tato karta spotřebovala (včetně zbytku sestavy) 289W. Stejného výsledku dosáhla i po přetaktování, vysvětlíme proč. Této kartě se v klidovém režimu vypíná jedno jádro a to druhé zbylé se hodně podtaktovává (stejně jako paměti). Takže vlastně to měření spotřeby v klidovém režimu po OC postrádá smysl, jelikož vždy je měřeno na nízkých frekvencích, které jsou zakodovány v BIOSe karty. V zátěži s jednou grafikou spotřeba se vyšplhala až na 460W, což vzhledem k vysoké frekvenci procesoru a celkově výkonu sestavy není až tak mnoho. Když jsme grafickou kartu přetaktovali na 950MHz pro jádro a 4800MHz pro paměti, tak už spotřeba šla "nehorázně" nahoru. 624W je již pořádná porce a osoba, co u vás platí účet za elektřinu, nebude určitě z této cifry nadšená. Dvojice karet v režimu CrossFireX navýší spotřebu v prostředí Windows o 65W, a to se ještě dá akceptovat. Jiná situace nastává v zátěži. Naše sestava osazená dvojici HD 5970 dosáhla spotřeby 724W a to ji již pořádný "rachot". Jednak účet za elektřinu bude šíleně vysoký při každodenním provozu, ale také odpadní teplo a hluk není zrovna příjemný. Jestli tyto dvě karty máte chlazené vodníkem, tak můžete uvažovat o dalším (a to nemalém) navýšení výkonu. Stačí jenom obě karty popohnat na vyšší frekvence a uvidíte jak "šíleně" si navýšíte již tak brutální výkon. Horší je to, se zdrojem. Pro takovou konfiguraci musíte mít minimálně 1KW zdroj kvalitní značky. Náš Corsair stačil utáhnout dvě HD 5970 v přetaktovaném stavu jen tak tak, a byl již velice blízko svého maxima.
A teď ke spotřebě karet Geforce. Asus ENGTX 470 v přetaktovaném stavu si řekne o 564W, což je o 93W více než na základních taktech. Při této spotřebě dokonce překonává Asus ENGTX 480 na základních taktech, ale to se dá očekávat. Spotřeba při brouzdání po internetu se držela na 286W, takže jen pár Wattů pod HD 5970. Karta založená na "skoro plném" FERMI jádře není na tom se spotřebou zrovna nejlépe a blíží se velice blízko nepřetaktovanému Hemlocku. Brutálních 297W překonává duální krasavici o 12W. Po přetaktování na 850MHz/4000MHz je již spotřeba na úrovni nesrovnatelně výkonnějšího Radeonu HD 5970 na frekvenci 950MHz/4800MHz. Teď víte, jaký výkon nabízejí karty v základu i po přetaktování a spotřebu máte již ukázanou rovněž, takže si pojďme udělat závěr a hodnocení.
|