Strana 11 z 13
- Provozní vlastnosti grafik a taktování
Výkon ale není všechno. Podívejme se na provozní vlastnosti grafik.
Jako vždy měříme spotřebu v několika testech a hrách, nikoliv jen v jedné - uvádíme pak v grafu průměr měření. Pokud narazíte na nějakou recenzi, kde měří spotřebu v jediném testu, vůbec jí neberte vážně, protože díky úsporným technologiím a dynamickému řízení spotřeby, mají všechny současné karty různou spotřebu v různých hrách a rozdíl může být klidně až desítky W! Takže co platí ve srovnání grafik v jedné hře, ve druhé platit nebude - proto děláme průměr spotřeby v rámci našich 6ti herních testů.
Už jsme to viděli dříve a je to zde opět. Kvalitní chlazení nemá vliv jen na dosahovaný výkon a hlučnost, ale také na spotřebu. Přes znatelné přetaktování Sapphire TRI-X i VAPOR-X dosahují nižší, nebo srovnatelné spotřeby, jako pomaleji taktovaná (a tedy slabší) referenční R9 290X s referenčním chlazením!
Referenční chlazení je sice dostatečné na chlazení karty, ale nereferenční je prostě lepší a hlavně často tišší. Snažili jsme se otestovat referenční grafiky s jejich referenčním chlazením, což je u některých modelů problém, protože se třeba na trh s referencí ani nedostanou.
Opět musíme říci, že hlavně referenční chlazení NV modelů jsou strašná (o to zvláštnější, že na rozdíl od referenčních chladičů AMD se s nimi na trhu opravdu v hojné míře setkáváme). To že jsou relativně tichá je jen proto, že mají snížené otáčky a tak často překračují 80°C, což je ale teplota, při které se takty karty i výkon snižují. Proto ty velké výkyvy výkonů. Referenčnímu chlazení se tedy vyhněte obloukem.
Referenční chlazení R9 290X se také opravdu nepovedlo. Jak jsme si již ukázali, nejen že má velký vliv na výkon, který je nižší, než by měla karta podle taktů mít, ale evidentně to má negativní vliv i na spotřebu a tak dále. Už TRI-X chlazení na referenčním PCB dokáže udělat z R9 290X zcela jinou kartu. Karta je krásně tichá i v zátěži a teploty i přes přetaktování a tichý chod překračují jen lehce 70°C hranici.
A co teprve VAPOR-X. S ještě výraznějším přetaktováním a tedy vyšší výkonem je tohle jedna z nejtišších high end karet na trhu vůbec, a teploty nepřekročí ani těch 70°C v plné zátěži! Výrazně lepší jsou i teploty na napájecí kaskádě proti TRI-X edici, které jsou jen kolem 60°C.
Lepší chlazení nejen umožňuje bezproblémový chod na základních i zvýšených frekvencích, ale také lepší přetaktování. Pokud jde o TRI-X edici, což je tedy znovu opakujeme referenční PCB s nereferenčním chladičem, bez problémů jsme dosáhly stabilních taktů kolem 1140MHz pro jádro a 6200MHz na pamětech. To zvedně výkon o dalších 12% proti už základnímu přetaktu. A karta pořád nemá žádný problém s hlučností.
Asi podle očekávání je VAPOR-X edice ještě lepší. Náš nejvyšší dlouhodobě stabilní přetakt se zastavil na hodnotě 1200MHz pro jádro a 6200MHz pro paměti. Což znamená nárůst výkonu dalších cca 12% výkonu proti už tak přetaktovanému základu 1080/5640MHz! Celkově už je n těchto taktech VAPOR-X o něco kolem 20% výkonnější než referenční základ, což už je pořádná nálož. A hlavně, VAPOR-X karta je pořád tichá.
Podívejme se dále ...
|