Strana 2 z 13
- SAPPHIRE TRI-X R9 290X 4GB GDDR5 OC (UEFI)
Začněme "levnější" a starší edicí. Sapphire TRI-X R9 290X jsme vlastně již testovali, ale jen v provedení R9 290. Fyzicky je to samozřejmě totožná karta s tím rozdílem, že R9 290X má jádro s plným počtem jednotek a vyšší frekvenci proti R9 290.
TRI-X edice má v podání R9 290X oranžové zpracování chladiče i balení. Uvnitř nic zvláštního nenajdeme, ale ke kartě je aktuálně k dispozici balíček her dle vlastního výběru včetně nejnovějších titulů a to až 3 her (omezeno je to jen na velké obchody).
Karta samotná, jak již bylo řečeno, je vlastně referenční R9 290X s nereferenčním chladičem. PCB je tedy stejné jaké mají referenční modely, ale jako takové je zcela bez problémů. Jádro HAWAII v plné specifikaci s 2816 jednotkami, 512-bit sběrnice, 4GB GDDR5 pamětí (námi testovaný kus má bezproblémové HYNIX čipy), duální BIOS (speciální UEFI) a napájení je 8+6pin.
CrossFire můstky nenajdete, karta jej dokáže provozovat bez nich. Stejně tak k Eyefinity již nemusíte používat nutně DisplayPort a nově dokonce AMD podporuje Eyefinity i s monitory o různém rozlišení.
Na výstupech karty najdeme 2x DVI-D, 1x HDMI (podpora 3D) a 1x DisplayPort 1.2 (podpora3D atd.)
Chlazení karty j realizováno již pro nás známým TRI-X chladičem. To je vlastně jednoduchý klasický velký pasiv s heatpipe a celé je to chlazeno trojicí ventilátorů. Drobnou vadou na kráse je délka těchto nereferenčních karet, která dosahuje 305mm, což už se ne do každé skříně vždy vejde.
Až na délku nejsou ale rozměry karty nijak enormní. Nicméně Sapphire už má i plně nereferenční R9 290X, kterým je VAPOR-X edice, na niž se dnes pro srovnání také podíváme ...
|