Strana 1 z 13
- TEST: 2x Sapphire Radeon R9 290X
- nereferenční VAPOR-X OC a TRI-X OC edice v testu
Dvě grafické karty s výborným výkonem i slušným poměrem cena výkon a ještě lepším zpracováním.
Slíbili jsme vám další testy zajímavých grafických modelů. Dnes se podíváme na vyšší segment a otestujeme si dvojici Sapphire Radeon R9 290X nereferenčních karet. A to jak starší model TRI-X, tak zbrusu nový VAPOR-X.
Představovat základ, tedy AMD Radeon R9 290X asi dnes již nijak obšírně nemusíme. Přeci jen je na trhu už nějaký pátek, ale až teprve nedávno se začaly na trhu objevovat ty nejluxusnější edice, včetně dnes prezentovaného VAPOR-X od Sapphire.
Samotná karta používá velké GPU "HAWAII" s 512-bit sběrnicí. Karta má už tak v základu celé 4GB paměti. Jedná se také technologicky a výbavou aktuálně o nejpokročilejší a nejvýkonnější 28nm GPU vůbec. Kromě značného výkonu v herní i výpočetní oblasti (kde AMD nezamklo ani režim v DP), nabízí i plnou podporu DirectX11.2 (a v budoucnu díky tomu i lepší podporu DX12), umí ale také API MANTLE, má technologii TrueAudio pro akceleraci zvuku a CrossFire při zapojení více grafik již funguje bez můstků a celou řadu dalších vylepšení.
Aktuálně tvoří špičku grafické nabídky nejen od AMD, ale i obecně. Ale jak víme, není to ten nejvýkonnější grafický model na trhu. Tím je monstrózní Radeon R9 295X2 tvořený vlastně dvojicí R9 290X na jediném PCB. Nicméně R9 295X2 je kategorií sama pro sebe. Radeon R9 290X přestože má špičkovou výbavu i výkon, cenově zdaleka tak nedostupný není. Zvláště když jej srovnáme s konkurenčními modely GTX 780Ti/GTX TITAN Black, které sice nabízí podobný výkon, ale horší parametry (což vyvažují vyššími základními frekvencemi jádra i pamětí) a hlavně jsou o tisíce a tisíce korun dražší. Z našeho nedávného megatestu už tedy víte, že ačkoliv u high endu vyloženě neočekáváme nějak excelentně dobrý poměr cena-výkon, Radeon R9 290X jej v této kategorii nabízí a to s velkým přehledem:
- 1x nereferenčně referenční a 1x nereferenční
Jak jistě víte, R9 290X se při svém uvedení objevily na trhu pouze v referenčním provedení. Kamenem úrazu byl chladič, který zkrátka nedostačoval ani tichému, ani dostatečně účinnému chlazení karty, a nejen že ovlivňoval hlučnost, ale hlavně výkon. Karta měla dokonce dva režimy, tišší a hlučný, ale pouze v tom hlučnějším karta víceméně držela předepsaných až 1000MHz na jádře. V tišším režimu takty dost kolísaly a to kolem 900MHz i méně, což mělo zásadní vliv na výkon.
Vše se vyřešilo s příchodem prvních nereferenčních modelů. Tedy přesněji řečeno, šlo stále o referenční grafiky, ale s nereferenčním chlazením. Jedním z takových prvních modelů byla i Sapphire R9 290X TRI-X 4GB OC (UEFI) edice. Ta nám v kompletních testech chybí, takže to dnes napravíme. Tato verze přes použití referenčního PCB má díky mnohem výkonnějšímu a také tiššímu chlazení mnohem zajímavější výkon i vlastnosti. U této OC edice si dokonce Sapphire dovolilo takty karty navýšit ze základních 1000/5000MHz na 1040/5200MHz.
Museli jsme si počkat ale dalších mnoho týdnů na příchod skutečně plně nereferenčních modelů. Tedy R9 290X které mají zcela nereferenční jak chlazení, tak i PCB. Tedy vše dle návrhu konkrétního výrobce grafické karty. Prvním takovým modelem od Sapphire je nová VAPOR-X edice. Ta má zpracování o poznání lepší a Sapphire si také dovolilo její takty podstatně navýšit až na 1080/5640MHz, což z této edice dělá aktuálně jednu z nejrychleji taktovaných R9 290X na trhu vůbec a také jednu z nejvýkonnější jednojádrových grafik vůbec.
Jak asi tušíte, není to úplně zadarmo. TRI-X OC edice stojí 13 700 korun vč. DPH,VAPOR-X OC verze je pak za 15 200 korun vč. DPH. V rámci R9 290X modelů to ale nejsou ani nejdražší, ani nejlevnější edice. A ve srovnání s podobně výkonnými a kvalitně zpracovanými parametrově o něco hůře vybavenými OC edicemi GTX 780Ti, jež stojí kolem 17 tisíc korun a výše, vlastně nejsou rozhodně drahé.
Podívejme se tedy na to, co tyhle modely nabízí v praktickém testu ...
|