Strana 11 z 13
- Provozní vlastnosti grafik a taktování
Výkon ale není všechno. Když karta žere tak moc, že se dodavatel elektřiny těší, až vám pošle účet, tak to rozhodně nikoho z nás nepotěší. Nicméně pokud chcete výkon, musí tomu odpovídat i spotřeba. Tak se podívejme, jak si karty vedou ...
Jako vždy měříme spotřebu v několika testech a hrách, nikoliv jen v jedné - uvádíme pak v grafu průměr měření. Pokud narazíte na nějakou recenzi, kde měří spotřebu v jediném testu, vůbec jí neberte vážně, protože díky úsporným technologiím a dynamickému řízení spotřeby, mají všechny současné karty různou spotřebu v různých hrách a rozdíl může být klidně až desítky W! Takže co platí ve srovnání grafik v jedné hře, ve druhé platit nebude - proto děláme průměr spotřeby v rámci našich 6ti herních testů.
Vzhledem k tomu, že máme co do činění s hodně přetaktovanými edicemi, lze očekávat i vyšší spotřebu proti základu. V případě R9 270X to ještě jde, v případě R9 280X je už ale nárůst vysoký a karta rozhodně není žádný šetřílek. Ale s tím se holt musí počítat při takovém přetaktu. Otázkou je, zda jej zvládá chlazení.
Referenční chlazení je sice dostatečné na chlazení karty, ale nereferenční je prostě lepší a hlavně často tišší. Snažili jsme se otestovat referenční grafiky s jejich referenčním chlazením, což je u některých modelů problém, protože se třeba na trh s referencí ani nedostanou. Sehnali jsme ale co nejpodobnější:
Ve srovnání s referenčním chlazení, jsou ta na TOXIC od Sapphire úplně jiná liga. Nejen výkonem, kdy chladí kartu na opravdu výborné teploty, ale jsou i výrazně méně hlučná a i v zátěži se dají označit za tichá. Vzhledem ke stejnému chlazení asi nepřekvapí, že teploty na R9 270X verzi jsou nižší a hlučnost i v zátěži je nižší proti výhřevnější a výkonnější R9 280X verzi.
Oba TOXIC jsou to nejrychlejší, co na trhu z továrním OC vůbec najdeme. R9 270X, která má základ na 1050/5600MHz je na TOXIC edici nataktována na 1150/6000MHz. A pořád ještě jde taktovat! Nakonec se nám jí podařilo udržet stále stabilní na 1250MHz pro jádro a 6400MHz pro paměti, což výkon posunulo o dalších 5-8%! Spotřeba ale narostla o 40W, ovšem chladič to v pohodě pořád chladil tiše.
R9 280X TOXIC je také vlastně nejrychlejší edicí R9 280X. Místo 1000/6000MHz má tahle karta 1150/6400MHz! A i ta jde ještě taktovat. Karta běhala stabilní na neskutečných 1270MHz pro jádro a 7000MHz pro paměti. Což znamená další výkonový posun o v průměru 6-8%! Nicméně počítejte opravdu s ohromnou spotřebou, chladič to ale pořád zvládá výborně.
Podívejme se na výhodnost jednotlivých modelů ....
|