Strana 9 z 11
- Radeon R9 290X 4GB vs 8GB - provozní vlastnosti v praxi!
Fyzicky identické (Až na těch 4 vs 8GB paměti) karty Sapphire VAPOR-X jsme samozřejmě porovnali nejen z hlediska výkonu. Na identických taktech opravdu nejsou nestejně výkonné. 8GB verze je nezanedbatelně, měřitelně a jednoznačně výkonnější! Liší se ale i v provozních vlastnostech?
- Spotřeba a chlazení karet
Kupodivu se 8GB verze od 4GB neliší, tedy trochu ano, ale ne tak, jak jsme čekali. Také jste očekávali rozdílnou spotřebu v neprospěch 8GB verze? No první překvapení, 8GB verze na stejných taktech při stejném napětí z nějakého důvodu žere v naší sestavě v průměru o pár W méně, než 4GB verze!
Ano, měřili jsme to opět v 6 testovaných hrách a dělali průměr z těchto hodnot a to opakovaně a vyšlo to prostě pokaždé takhle. Stejný chladič, stejné takty, stejné všechno, až na těch 4 vs 8GB paměti a 8GB verze je o 6W úspornější! Pro srovnání jsme tam dali i výsledky R9 290X v referenci, který ačkoliv jede na nižších taktech a nabízí tak o dost nižší celkový výkon, díky nekvalitnímu chlazení žere znatelně víc.
K našemu překvapení je 8GB VAPOR-X edice i o něco chladnější než 4GB, i když rozdíl není velký. Ale obě karty byly měřeny ve stejných podmínkách při stejném testování. Sapphire VAPOR-X je v obou případech naprosto úžasné chlazení a ani vysoká spotřeba těchto přetaktovaných R9 290X není pro ni žádným problémem držet teploty nejen nízko, ale hlavně při nízké hlučnosti. V klidu o kartě nevíte a v zátěži? Je pořád tichá! A samozřejmě má ještě rezervy pro případné OC.
Sám mám v PC 4GB verzi Vapor-X, konkrétně tu TOP edici, a trvale ji mám nataktovanou na 1200MHz pro jádro a 6400MHz pro paměti a chlazení je stále tiché a teploty nepřekročí 80°C! Není pochyb o tom, že VAPOR-X je jedno z nejlepších, ne-li nejlepší klasické vzduchové chlazení na grafické kartě vůbec.
Dobře, a jak jsme na tom tedy s tím výkonem a výhodností?
|