Strana 5 z 15
- AMD Eyefinity - A co vše budu potřebovat?
Už dost popisování toho, co Eyefinity umí a nabízí, nemyslím, že většina věcí je pro vás novinkou, ale prostě tohle je článek o Eyefinity, takže jsme to uvést museli. Teď si řekneme, co na Eyefinity potřebujete, pokud ho chcete mít doma a co vám doporučujeme.
Čistě technicky není problém provozovat Eyefinity doma i na starých 15“ CRTčkách :). Ale rozumné minimum pro Eyefinity jsou dle nás tři alespoň 22" LCD panely a klidně TNka. Už slyším některé z vás, jak prskají: „TNko, fuj, barvy děsný, odezva strašná, pozorovací úhly mizerné a tak dále“. To je ale extrémní názor. Buďme upřímní, slušné TN se dá vybrat už kolem 3000-4000 korun zcela bez problémů a udělá velmi dobrou službu – zobrazí, co většina uživatelů potřebuje a požaduje v rozumné kvalitě. Tři cenově dostupné 22“ LCD reprezentují cenovou hladinu od devíti tisíc korun. Trojice slušných 24" LCD začíná s cenou od patnácti tisíc korun. 26" monitory se dnes přestávají vyrábět a jsou nahrazovány 27" modely, které nabízejí ve většině případů větší širokoúhlý dojem a mírně nižší rozlišení. Jestli se vám zdají dvaceti čtyř palcové produkty jako malé, je volba jasná buď pořídíte tři (nebo i více) 27" nebo 30" modelů. Ale to již vaše peněženka "zhubne" minimálně o dvacet dva tisíc.
30" panely jsou samozřejmě extrém, za který se musí extrémně zaplatit. Vynaloženou investici vám vynahradí nadstandardně vysokou kvalitou obrazu a pozorovacími úhly. Velikost plochy bude rovněž enormní a nic lepšího si ani nemůžete přát. Přesto je toto řešení až příliš extrémní - viděl jsem to v provozu a je to prostě už moc velké a musíte hodně točit hlavou. I pro největší "fanatiky" a jako rozumná volba pro "zbohatlíky" se jeví trojice případně pětice 27“ S-PVA monitorů. Ideální kombinaci mám třeba já s trojicí 27“ ACER AL2723W, které jsou tak akorát velké a mají vynikající obraz a na 27“ SPVA měly i velmi slušnou pořizovací cenu kolem 13000 za jeden!
Důrazně doporučujeme pořídit alespoň jeden monitor tak, aby měl DisplayPort! Monitory můžete mít klidně různě velké a klidě různých značek, na tom až tak nesejde, samozřejmě na stole to může vypadat divně, ale jde hlavně o stejné rozlišení. Tedy aby všechny monitory měli stejné nativní rozlišení. Co kromě monitorů je potřeba?
Další neméně důležitou věcí pro Eyefinity je grafická karta. Doporučujeme vám minimálně něco z řady HD 5750/6750 a vyšší. Jasně, Eyefinity lze zprovoznit i na levnějších low end grafikách, ale přiznejme si na rovinu, že HD 5750/6750 stojí kolem 2000 korun, nabízí použitelný výkon, nízkou spotřebu a výrazně slabší low endové modely jsou jen o pár set levnější.
Jestli vám nejde pouze o velikou pracovní plochu pro práci v něm, tak musíte počítat s vyššími nároky na grafický výkon, abyste si na těch třech panelech vůbec něco zahráli. Starší hry, případně i novější, co jsou méně náročné, si vystačí s jednou HD 5850. Jestli je ale vaším snem hrát Crysis a Metro 2033 v maximální kvalitě, není jiné volby, než pořízení minimálně dvou Radeonů HD 6950 s 2GB paměti, či jedné HD 6990. 1GB HD 6950 verze již na toto nestačí a brzy ji dojde dech kvůli přeplněnému paměťovému bufferu. Více o vhodné volbě karty si povíme dále v článku.
Nicméně věřte, že trojici 27“ LCD s rozlišením 5760x1200 úspěšně provozuji na jediné 5870 dnes již jediné 6970 2GB a když se spokojíte jen se středními nebo vyššími detaily, tak úplně stačí. Jinými slovy, nepotřebujete vyloženě extrémní grafický výkon, abyste si možností Eyefinity nadšeně v nejmodernějších hrách užívali.
Asi největší oříšek jsou redukce. Tuto kapitolu ale můžete v klidu přeskočit, pokud chytře vyberete monitor. Dbejte na to, aby alespoň jeden monitor měl DP konektor, a máte po problémech. Skutečně doporučuji koupit LCD s DP, v každé cenové relaci existuje rozumný model.
Pokud už tedy máte monitory bez DP, ještě pořád to neznamená nutnost shánění redukce. Dnes už existuje speciální edice grafických karet od Sapphire s označením FLEX, která nevyžaduje zapojení přes DP! Ale musí vám stačit jen výkon HD 6700/6950. Výkonnější modely v této edici nejsou dostupné.
(nový typ levnější redukce)
Pokud už ale máte monitory bez DP a grafiku, která připojení přes DP pro správnou funkčnost Eyefinity prostě potřebuje, nastává čas se zabývat redukcemi. Když Eyefinity přišlo, byl mnohem větší problém sehnat DP monitor a většina z nás se svých LCD rozhodně zbavovat nechtěla, takže redukce byla nutná. V té době ale neexistovala jiná možnost, než hodně drahá aktivní redukce DVI-DP napájená z USB, za cenu 100 dolarů, která se k nám navíc nevozila. Nakonec jsem jednu sehnal, ale byl to oříšek i pro mě.Tuto redukci potřebujete i nadále, pokud DP na monitoru nemáte a chcete provozovat rozlišení vyšší než 1920x1080. Problém je také tyto redukce si obstarat. Veliké obchody v mnoha případech je ani nemají v ceníku a vy je musíte složitě hledat po malých "krámech". Redukce, která je kompatibilní se všemi monitory a je kompatibilní až se šesti panely s rozlišením 2560x1600 se již nedá v ČR zakoupit. Zájem o ni byl doslova nulový a to v celosvětovém měřítku. Dnes je tedy nahrazena levnější verzí (cena 440,- korun a jmenuje se to ATI Active Display Port to single link DVI)
.
(stará aktivní velká duální redukce)
Veliká dual-link redukce "stojí" okolo 2200Kč, což je doslova pálka jako hrom za takovou drobnost. Není tedy divu, že její prodej je již ukončen a že je nahrazena levnější verzí. Ta se jmenuje single-link a podporuje maximální rozlišení 1920x1080. Jestli tedy vaše trojice monitorů disponuje rozlišením vyšším než 5760x1200, tak je pro vás nutné, mít alespoň jeden monitor, který má již v "základu" DisplayPort konektor. U všech ostatních konfigurací si vystačíte s jednoduchou aktivní redukcí za pět set korun anebo se žádnou, když na monitoru máte DP rovnou. Už chápete, proč vám doporučujeme pořídit monitor s DP a ušetřit si redukční starosti?
Další podstatnou věcí, se kterou musíte počítat, je dostatek prostoru. Trojice nebo nedej bože šestice monitorů "sloupne" místa více, než cokoliv jiného. Musíte si tedy zvolit vhodné místo, kde vám nebudou překážet a také si musíte obstarat dostatečný stůl. Na PC stoly z obchodní sítě IKEA a různých marketů rovnou zapomeňte. Na ně možná umístíte i ten 30" monitor, ale již nic dalšího. Dvaadvaceti palcové monitory se svým rozpětím vejdou do jednoho metru. Větší monitory si již řeknou o minimálně metr a půl a to pouze pro svou zobrazovací plochu! Moje trojice šestadvaceti palcových TN panelů od Asusu má zobrazovací plochu velikou metr a šedesát dva centimetrů! A jejich šířka i s rámečky je mohutných sto dvaasedmdesát centimetrů! Počítejte tedy s tím, že váš stůl by měl mít ideálně dva metry prostoru pro umístění monitorů. Trojice panelů také již něco váží a není to žádná "kojenecká" váha. Můžete počítat i s váhou všech panelů až do ohromných 45kg a to "ustojí" málo který stůl. Já jsem si pro mé tři "drobky" s váhou téměř 24kg musel nechat na zakázku vyrobit speciální stůl. Počítejte tedy s investicí do kvalitního stolu. Málo kde sežnete PC stůl, co ustojí tyto "morbidní" váhy a nabídne dostatek prostoru pro vaše PC a všechny monitory.
Zprovoznění Eyefinity se správně vybraným vybavením není o nic složitější, než zapnutí počítače. Prostě to všechno napícháte do karty a zapnete. Pak už jen stačí skrze Catalysty aktivovat Eyefinity, jednoduše nastavit kde máte který LCD umístěn a už to funguje, jako kdybyste měli jediný monitor. Nic víc koumat nemusíte :).
V tomto videu jsme pro vás natočili, jak nastavit Eyefinity po připojení panelů k sestavě. Není to nic složitého a Catalysty udělají za vás všechnu práci. Stačí si v Catalystech najít záložku "Zobrazení q pracovní plochy". Pravé "myšítko" na modře znázorněnou "plochu". Vybrat skupinu zobrazovacího zařízení. Poté vytvořit skupinu a tam si již navolíte vše potřebné. Počet monitorů a jejich uskupení atd. Rozlišení plochy se vám automaticky nastaví na maximální hodnotu. V případě, že by se vám monitory "prohodili" a plocha by nebyla poskládána správně. Tak v hlavním menu položky "Zobrazení q pracovní plochy" ihned po zapnutí Eyefinity bude na vás nahoře čekat otázka "Je aktuální uspořádání plochy správné" a vy zvolíte ne. Vše následující pro správné uspořádání je zobrazeno v přiloženém videu. Nové Catalysty mají trochu jinou grafiku a funguje to tam ještě jednodušeji a názorněji, ale vlastně stejně. A to je celé … máte Eyefinity.
|