Strana 2 z 13
- Jádro RV970 – více než nová revize
Jak už bylo řečeno, HD 6900 sice nejsou novou generací, ale také se nejedná pouze o novou revizi jádra. Změněno a vylepšeno toho bylo poměrně dost.
Samotné jádro má totiž kompletně překopanou strukturu. Už nějaký ten rok AMD používalo architekturu VLIW5, tedy superskalární jednotky v architektuře 5D. V této architektuře pokračují třeba BARTS pro HD 6800 grafiky. AMD ale u jádra RV970 šlo dál a nasadilo architekturu VLIW4 (4D) a výsledkem je vyšší účinnost jednotlivých jednotek. Tento krok zajistil vyšší výpočetní výkon v DP a jednodušší programování, což AMD potřebuje, protože v roce 2011 chce pořádně zabrat na profesionálním trhu, kde to má NVIDIA dnes téměř sama pro sebe.
Konkrétně 4D architektura přináší proti starší 5D architektuře z o 1% menší plochy čipu stejný výkon a zjednodušení operací. Nicméně podchytit se to musí i ovladači, což asi bude trochu trvat, protože až dosud AMD používalo 5D architekturu.
V nejvyšší specifikaci má RV970 1536SP, což je o něco méně než RV870, kterých jich měl 1600. Jenže RV870 mě jen 20 SIMD bloků a RV970 má 24 SIMD. Ve výsledku sice má menší celkový počet SP jednotek, ale protože jsou účinnější a efektivnější, není to žádný problém. AMD ale zásadně zapracovala na geometrickém výkonu, kdy zdvojnásobilo výkon a také navýšilo počet texturovaích jednotek. Až 2-4x výkonnější a efektivnější by měly být ROP jednotky, nicméně praktické využití tohoto vylepšení je údajně otázka jiná.
AMD jednoznačně u RV970 chtělo zásadně posílit výkon pod DX11 a tessellací. HD 5800 byly v této oblasti dobré, ale byly omezeny tím, že vše bylo uděláno podle přesných specifikací Microsoftu a AMD nemělo čas u RV870 něco optimalizovat. Ten měla NVIDIA a tak byla v mnoha ohledech pod DX11+Tessellací výkonnější. RV970 už podobným neduhem trpět nebude a AMD se hodně vyřádilo.
Teoreticky je u RV970 výkon pod DX11 a Tessellací až 3x vyšší, v nejpoužívanějším měřítku tessellace, která se objevuje a bude objevovat ve hrách, to v praxi znamená minimálně 30-50% výkonu navrch. To je to číslo, které pustila společnost PowerColor ven a které si mnozí vyložili poněkud jinak. Mohu už teď říci, že výkon HD 6900 v DX11 a Tessellaci je úplně jiná liga proti HD 5800.
AMD také vylepšilo kvalitu obrazu, ale upřímně řečeno, já se nastavováním různých druhů AA nikdy skrze ovladače nezabýval. A dost pochybuji o tom, že to nějaká významná část uživatelů dělá. Prostě jako každý zapnu ve hře AA a více mě nezajímá. Takže jak u NVIDIA, tak u AMD je mi upřímně jedno, jestli a co umí za druhy AA a jestli 24x nebo 48x je lepší. Používám to, co používá hra, takže tuto kapitolu o novém a vylepšeném MLAA přeskočíme.
Podívejme se raději na technologie, které HD 6900 přinášejí …
|