Strana 3 z 13
- AMD Radeon HD 6900 – technologická výbava
Grafické karty AMD Radeon HD 6900 jsou technologicky a výbavou nejpokročilejší refereční grafické karty na trhu. Proti HD 6800 a HD 5800 přinášejí i nějakou tu novinku.
Spolu s HD 6800 řadou sdílejí v podstatě neomezenou podporu připojení více monitorů, kdy každá HD 6800/6900 umí obsloužit až 6 monitorů. Samozřejmě stále potřebujete, aby minimálně 1 ze tří měl nativně DisplayPort. Tři monitory bez DP, jinak než redukcí nepřipojíte, ale existuje už celkem 3 redukce. Ta nejjednodušší je z miniDP do DVI a omezena je na 1920x1080 rozlišení. Pak je tu aktivní DP-DVI redukce napájená přes USB, která podporuje i vyšší rozlišení monitorů a pak je tu nový MST HUB, který umožňuje skrze jeden port připojit 3 monitory. Umí i 3D Monitory, ale stojí 4000 korun.
Pro domácí použití je ale počet 3 monitorů naprosto ideální. Eyefinity je výhodou proti konkurenci, kdy ani nejvýkonnější grafické karty NVIDIA dnes neumí stále obsloužit více než 2 monitory, čímž jejich vysoký výkon postrádá dnes poněkud smysluplné herní využití.
Samozřejmostí je podpora 3D, kterou AMD dává nativně standardům a v současnosti je podporováno na 400 her. Samozřejmě 3D vyžaduje podporovaný 3D monitory nebo TV a brýle s tím spojené. Ale vzhledem k tomu, že 3D je dnes okrajová záležitost a pro hraní her nepoužitelná, kvůli nepohodlí a zátěži, nevěnuje AMD 3D žádnou větší pozornost. Ale pokud chcete, tak 3D všeho druhu plně s AMD grafikami funguje.
Jednou ze zajímavých novinek, kterou zatím nedisponuje žádná jiná grafika, je duální BIOS! Na referenčních kartách věc naprosto nevídaná. Na každé HD 6900 kartě je přepínač u CF konektorů, který přepíná mezi dvěma paměťmi. V poloze 1 je to paměť, která umožňuje nahrávání a přehrávání BIOSu. V poloze 2 je pak základní BIOS, který nelze nijak přemazat. Tato funkce bude velmi cenněna nadšenci a vůbec všemi, kteří si s grafikou rádi hrají a taktují.
Druhou novinkou v oblasti výbavy je konečně příchod VaporChamber chlazení i pro tento segment grafik. Vapor Chamber je technologie, která vlastně pracuje na principu Heatpipe. Akorát že ta Heatpipe je celá základna pasivu. Účinnost tohoto chlazení je značná a s úspěchem jej používá už dlouho společnost Sapphire. Poprvé na referenční grafice se ale tato technologie objevila loni na modelu Radeon HD 5970. Letos se také poprvé dostala na NVIDIA grafika a to hned referenční GTX 570/580. A nové modely HD 6900 používají tuto technologii také, což je rozhodně fajn a vylepšení proti HD 5800.
Asi nejzajímavější novinkou je nová PowerTune technologie, která trochu připomíná TURBO u procesorů. Součástí nové napájecí soustavy obou grafik je i čip, který neustále sleduje potřebu karty z hlediska spotřeby a neustále dodává tolik energie, kolik je zrovna skutečně potřeba. Dokonce máte možnost jako uživatelé toto ovlivnit a to +/-20% nad základní TDP karty.
TDP karty je totiž věc značně ošidná, nicméně podle tohoto údaje mnoho uživatelů karty vybírá. AMD ale uvádí TDP jako absolutní maximum, NVIDIA zase ráda uvádí TDP, kterého dosahuje karta při běžném provozu. Je jasné, že takto udávaná čísla se nedají srovnávat. Jen málo reálných aplikací ale vytíží kartu natolik, že dosahuje maximálních hodnot TDP.
NVIDIA u svých GTX 570/580 grafik udělala to, že omezila při určité hodnotě aktuálního TDP výkon. AMD si s tím ale mnohem více pohrálo a výsledkem je, že omezena spotřeba bude, ale ne už tak výkon. Samozřejmě je to celé trochu složitější, ale také zbytečné to vysvětlovat.
Prostě a jednoduše AMD dává touto cestou možnost mít výkonnou kartu s velmi nízkou spotřebou, pokud ten výkon není zrovna zapotřebí. Co si budeme povídat, v mnoha hrách nám stačí na plynulou hratelnost 40FPS a více než 60FPS na našich LCD většinou ani nemůžeme zobrazit. Takže k čemu nám je, když karta podává třeba 80-100FPS? Energii, kterou karta spotřebuje, aby podala výkon, který nijak nevyužijeme, ale musíme zaplatit. Tak co kdyby tu byla možnost, že karta podá výkon o něco nižší, ale spotřeba bude podle toho vypadat? Samozřejmě se tak děje prostřednictvím snížení frekvence a napětí.
Nicméně dopad zase není tak markantní, protože je to novinka a AMD to zatím zafixovalo na již zmíněných +/-20%. Každopádně je to chytrý přístup a rozhodně užitečná technologie, kterou ale bude třeba ještě zdokonalit, než bude skutečně automaticky fungovat tak, že karta bude žrát přesně tolik a mít v každé situaci přesně tolik výkonu, kolik je skutečně třeba. Každopádně kladné body za nápad.
Nyní už se podívejme na samotné grafické karty.
|