Strana 13 z 13
Radeon R7 370 není v jádru nová grafická edice. AMD by určitě rádo uvedlo něco novějšího, jenže není proč a hlavně není jak. 28nm výroba je stále stejná a na ní už nemá smysl nic nového dělat, stejně tak už AMD nepočítá s GDDR5 technologií. Naštěstí Radeon R7 370 přes svůj letitý základ, výkonově ve své kategorii stále nic neztrácí a díky zlepšení provozních vlastností si polepšil i na tomto poli. Největší kámen úrazu je bohužel to, že ten grafický základ v podobě Pitcairn jádra je starší verze GCN architektury. Umí sice DirectX12, což jeho soudobá konkurence GTX neumí a proto NV musí vydat aktuálně novou kartu (očesanou GTX 960), ale R7 370 neumí to, co skoro všechny ostatní stávající Radeon GCN grafiky. Neumí FreeSync protože nemá DP1.2a, neumí CF bez můstků a nemá ani další optimalizace. Proti nové konkurenci také neumí HDMI 2.0 pro 4K. Nicméně to asi nikdo moc řešit u těchto grafik nebude.
Jako cenově dostupný herní základ v mainstreamu zůstává atraktivním zbožím. Ze všech mainstreamových grafik je nejlevnější a tedy má i nejlepší poměr cena-výkon. Bohužel v mainstreamu jsou ty ceny tak blízko, že je otázka, zda než kupovat za necelých 5 tisíc Radeon R7 370, už si nepřiplatit na Radeon R9 380, který není o moc dražší, ale výkonu má znatelně víc. To je problém i ostatních grafických řad kolem, například konkurenční GTX 960, která stojí skoro to co Radeon R9 380, ale výkonem na něj opravdu nemá.
- ASUS STRIX R7 370 4GB OC - grafická karta
Líbí se nám nové STRIX zpracování, kompaktní zpracování, velmi dobrý výkon díky továrnímu přetaktování a výborné provozní vlastností. Je to hodně tichá nenáročná grafika. Existuje i ve 2GB verzi, která je mnohem levnější.
4GB verze je sice díky té paměti v mnoha hrách o pár % výkonnější, jenže je nezanedbatelně dražší a to tak, že jen o pár set korun víc stojí Radeony R9 380! Tady asi není co dodávat. ASUS STRIX v levnější 2GB verzi se stejnými takty ale klidně doporučíme.
Hodnocení ASUS STRIX R7 370 4GB OC: 75% (85% pro 2GB verzi)
- MSI R7 370 GAMING 2GB - Grafická karta
Co umí 2GB edice se stejně vysokým taktováním, ale nižší cenovkou předvádí právě MSI. I ta ale existuje ve 4GB verzi, opět je ale nezanedbatelně dražší, což hodně ovlivní výhodnost karty, i když je 4GB verze výkonnější.
Nicméně jako cenově nejdostupnější mainstreamová grafika je R7 370 2GB v podání OC verze MSI také nejvýhodnější pro FullHD, i když jen těsně. I zde bych uvažoval spíše o příplatku na Radeon R9 380 2GB, není o moc dražší, je ale znatelně výkonnější a je to modernější GCN.
Hodnocení MSI R7 370 GAMING 2GB: 85%
Pro Radeon R7 370 přichází i nová skoro konkurence v podobě GTX 950 grafiky, která bude předmětem hned následujícího testu. Ta představuje nejlevnější DX12 řešení NV, ovšem ani ta není nic převratně nového. Je to jen očesaná GTX 960 a je také o něco dražší než R7 370 a bude mít stejný problém jako Radeon R7 370. A ten se jmenuje AMD Radeon R9 380. Osobně bych cenu R7 370 o něco snížil, někam ke 4 tisícům. Přeci jen i pro ty spořivější, když mám skoro 5 tisíc (což není málo) na grafickou kartu a chci ji na to hraní her, mám i o těch pár set korun navíc na ten Radeon R9 380, který mainstreamu aktuálně zaslouženě vládne s podstatně vyšším využitelným výkonem a skvělou cenou. I ten jsme již testovali:
Za zapůjčení grafik děkujeme společnosti ASUS a AMD
Za vybavení pak děkujeme našim dalším partnerům:
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|