Strana 11 z 13
- Provozní vlastnosti grafik a taktování
Výkon ale není všechno. Když karta žere tak moc, že se dodavatel elektřiny těší, až vám pošle účet, tak to rozhodně nikoho z nás nepotěší. Nicméně pokud chcete výkon, musí tomu odpovídat i spotřeba. Tak se podívejme, jak si karty vedou ...
Jako vždy měříme spotřebu v několika testech a hrách, nikoliv jen v jedné - uvádíme pak v grafu průměr měření. Pokud narazíte na nějakou recenzi, kde měří spotřebu v jediném testu, vůbec jí neberte vážně, protože díky úsporným technologiím a dynamickému řízení spotřeby, mají všechny současné karty různou spotřebu v různých hrách a rozdíl může být klidně až desítky W! Takže co platí ve srovnání grafik v jedné hře, ve druhé platit nebude - proto děláme průměr spotřeby v rámci našich 6ti herních testů.
R9 270X jako Radeon HD 7870 GHz se znatelně vyššími takty má samozřejmě o něco vyšší spotřebu. Ale v průměru je to jen několik málo W a výkon za to je zřetelně vyšší. Navíc za sebou s přehledem nechává GTX 760 i GTX 660 Ti a výkonem útočí i na GTX 670. A ty mají spotřebu podobnou, nebo i vyšší. Takže pokud jde o spotřebu, nemají si grafiky v této cenové relaci co vyčítat.
Referenční chlazení je sice dostatečné na chlazení karty, ale nereferenční je prostě lepší a hlavně často tišší. Snažili jsme se otestovat referenční grafiky s jejich referenčním chlazením, což je u některých modelů problém, protože se třeba na trh s referencí ani nedostanou. Sehnali jsme ale co nejpodobnější:
Opět musíme říci, že hlavně referenční chlazení NV modelů jsou strašná (o to zvláštnější, že na rozdíl od referenčních chladičů AMD se s nimi na trhu opravdu v hojné míře setkáváme). To že jsou relativně tichá je jen proto, že mají snížené otáčky a tak často překračují 80°C, což je ale teplota, při které se takty karty i výkon snižují. Proto ty velké výkyvy výkonů. Referenčnímu chlazení se tedy vyhněte obloukem. Samozřejmě ani referenční chlazení AMD není žádný zázrak, ale to vás vlastně nemusí zajímat, protože na něj na trhu stejně nenatrefíte. Na trhu jsou výhradně nereferenční verze.
A jednu z nich, Sapphire Vapor-X R9 270X OC Boost máme v testu. A jak si vede? Dle očekávání výborně. V klidu má karta jen kolem 28°C a v zátěži vystoupá jen k 65°C. Co je nejdůležitější, karta zůstává stále tichá. V klidu o ní nevíte vůbec, v zátěži je sice lehce slyšet, ale absolutně žádný problém. Je to tichá karta, jak se sluší a patří.
R9 270X je vlastně přetaktovaný Radeon HD 7870 GHz s kvalitnějším provedením. I přes už tak velmi vysoký takt v základu, má pořád ještě další rezervu. Nutno říci, že HD 7870 měl značný OC potenciál a to záměrně, protože jak dnes vidíte, R9 270X výkonově vyrovná starý HD 7950 a dotahuje se na HD 7950 BOOST.
Náš referenční vzorek dokázal z 1050/5600MHz být stabilní ještě na taktu 1150/6000 MHz. Nás ale více zajímá Sapphire model, který má kvalitnější zpracování a hlavně chlazení. A je to znát. Karta dokázala bezproblémově běžet na 1200MHz pro jádro a 6200MHz pro paměti, což ještě dokáže zvednout výkon ve hrách o dalších necelých 10% proti OC základu Sapphire Vapor-X.
Podívejme se na výhodnost jednotlivých modelů ....
|